Rootkit nedir? Rootkit virüsü nasıl temizlenir?

Teknolojinin ve internet ortamının gelişmesiyle birlikte artık internet ortamı kötü amaçlı yazılımlar ve virüslerde barındırmaya başladı. Bu kötü amaçlı yazılımlardan en dikkat çekeni ve en tehlikeli olanlardan birisi de Rootkit adı verilen kötü amaçlı yazılım, bulaştığı bilgisayara çok kötü zararlar verebilmektedir.

Rootkit yazılımı daha önceleri küçük çaplı işletim sistemlerinde görülen bir kötü amaçlı yazılımdı fakat zamanla beslenerek ve maalesef ki daha da güçlendirilerek Windows işletim sistemlerine de bulaşmaya başladı. Genellikle internet ortamından bilgisayarınıza ve sisteminize bulaşan Rootkit, kullanıcılara internet sayfalarında tuzak hazırlayıp o tuzağa düşürerek bulaşan bir virüstür. Bulaştığı sistemde büyük hasarlar ortaya çıkarabilen Rootkit, aynı zamanda da kişisel bilgilerinizi de ele geçirebiliyor.

Rootkit virüsü sistemden nasıl tamamıyla temizlenir?

Başta da söylediğimiz gibi Rootkit, oldukça güçlü bir kötü amaçlı yazılımdır ve sisteminize hızlıca yayılarak size ve sisteminize zor dakikalar yaşatabilmektedir. Rootkit yazılımı, temizlenmesi çok zahmet alan ve uğraş gerektiren bir kötü amaçlı yazılımdır. Öyle ki, rootkit virüsünü temizlemek amacıyla geliştirilmiş ve kullanıcılara sunulmuş anti-rootkit programları vardır. Bu programlardan en bilineni ve en dikkat çekeni popüler anti virüs yazılımı AVG tarafından geliştirilmiş olan AVG anti-rootkit programıdır. Gelişmiş düzeyde bir program olan AVG anti-rootkit, güçlü bileşenleri ve özellikleri ile Rootkit yazılımını sisteminizden temizleyebilmektedir.

AVG anti-rootkit programına ek olarak; Rootkit Hook Analyser, Rootkit Buster ve Sophos Anti-Rootkit gibi yazılımlarda başarılı bir şekilde Rootkit virüsü ile savaşmakta ve temizlemektedir.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

4 Yanıt

  1. avg indir dedi ki:

    AVG gerçekten Rootkit için oldukça yararlı bir Antivirüs uygulaması, üstelik ücretsiz. Program ayrıca dosyalarınızı açmadan, Facebook bağlantılarınızı tıklamadan, e-postalarınız size ulaşmadan ve web sitelerini ziyaret etmeden önce kontrol eder. Güzel bilgiler için teşekkürler dostum.

  2. root’un ne olduğunu tam olarak bilmiyordum öğrendim iyi oldu.

  3. Juan Juan dedi ki:

    teşekkürler çok güzel bir makale olmuş

  4. Astropay dedi ki:

    Teşekkürler çok işime yaradı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.