Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?

Saçınızın 6 ay boyunca, her gün fönlü gibi düz kalması demektir. İşlem 4 saat kadar sürer. Kuaförünüz saçınızın inceliğine, kalınlığına, yıpranmışlık durumuna göre ürünlerin saçta kalma süresine karar verir.

Boyasız saçlarda uygulanabilmesi için önceden saça bir “yapısını kırma” prosedürü yapılır. Kınalı saçlara prosedür yapılmadan önce birkaç aşamada pullar açılır. Bunların gerçekten profesyonel bir kuaför tarafından ve çakma olmayan ürünlerle yapılması gerekir. Yoksa saçlarınızı perişan edebilisiniz. (Korkutmak için değil, gerçekten dikkat etmeniz için söylüyorum)

İşlem herkese çok cazip geliyor ve çoğu kadın Brezilya fönünün peşinde! Ancak saçınıza profesyonel ilaçlar kullanıldığından emin olun. Brezilya fönü yapılmış saçlarla duştan çıkın, kurutun, davete gidin. Denize girin çıkın, kurusun, saçlarınız “kuaförden yeni çıkmış gibi” kalsın…

Saçımda nasıl bir kimyasal prosedür gerçekleşiyor?

Keratin, bir proteindir. Tırnaklarımız, kıllarımız ve derinin kendi yapısında ve üstteki ölü tabakasında yoğun keratin var.
Keratin molekülleri birbirine sülfür köprüleriyle bağlıdır. Keratini meydana getiren hidrojen bağlarının da saçlarımızın esnemesini, görünüm alırken kırılmamasını sağlayan yaylar olduğunu düşünün. Bu hidrojen vasıtası ile kopmaz saçımız! Bunu bozduğunuza çatallaşır, kopar incelir esnemez. (röfle, uzun süre güneşte, tuzlu suda kuruması, yüksek derecede amonyaklı ve perojsitli saç boyası programları)

Brezilya fönünde, hidrojen yapısını bozmadan saç pulcukları aralanır, boşluklara kimyasal tepkila saçı daha kalın ve gür gösterecek olan kreatin doldurulur ve ısıyla bu keratin saç teline sabitlenir. Düzleştirici ısıyla sabitlenirken saç verilen “düz biçimle” kalır.

Sabitlenme prosedürüne “preslenme” denilir. Titanyum ve seramik presler kullanılır. En önemli aşama budur. Eğer saçınızın inceliğine ve hırpalanmışlığına göre “ısı ayarlanmazsa” saçınız zarar görür. İşte bu nedenle kuaförünüz profesynel, kullanıdğı malzeme sağlık bakanlığından onaylı ya da bu hususta uzmanlığı kanıtlanmış firmaların ürünleri olması gereklidir.

Nasıl uygulanır?

Üç aşamalıdır…
1- Önce özel şampuanıyla saçın cinsine göre 3 ya da 5 dakika bekletilerek pulcuklar açılır.

2- Sonra tıpkı saç boyar gibi enseden başlayarak, perçem perçem saça saf keratin uygulanır. Bu aşamada bütün saçın keratini sürmeye başlamadan önce taranmış olması gerekir. Keratin sürme prosedürü sırasında saça katiyen tarak sürülmez.
Keratin sıvısı fırçayla uygulanır, ayrı ayrı perçemler alınır,sürülüp iyice yedirilir. Saçınızın inceliğine kalınlığına göre kuaförünüzün vereceği karara göre keratin ! 1/2 saat-45 dakika kadar ısı altına iyice saça şlemesi için bekletilir. Durulanır.

3- Son aşama: Enseden başlayarak saçınızın cinsine makul ısı ayarı yapılmış presle her perçem ayrı ayrı düzleştiricilere bütün saçlar tamamlanır. Seramik presler de kullanılır. Titanyum presler ısı denetimi çok daha garantili olmasından; profesyonel kuaförler sizin saçınızın sağlığı için, Brezilya fönünüzün ıskalanmaması için titanyum presi daha fazla tercih ediyorlar.

Brezilya fönü yaptırdıktan sonra bakımı nasıldır?

Kuaförünüzün becerisi ve uzmanlığı birinci şart ancak sizin sonrasında evde kullanacağınız destek ürünler fönü kalıcılığını ve saçların bitmez tükenmez parlaklığını, sağlığını devam ettirecektir.

Sonuçta saça kimyasal bir prosedür yapıldı. Dış faktörlerden korumaya ve yıkamaya özel ürünler kullanmak halindesiniz.

1- Brezilya fönü yaptıracaksanız saçlarınızı 48 saat yıkamamanız gerektiğini bilin. Yoksa bütün emek boşa gider.

2- Brezilya fönününden sonra boyası yaptımanız gerek görülürse en az 3 gün beklenmelidir! Yoksa keratin yükleme şeritlerini yeniden çözebilir, düzlüğünü bozabilirsiniz.

3- Brezilya fönü yaptığınız gün saça toka, taç, duvak, gözlük gibi baskı yapacak hiçbir aksesuar takmamalısınız. Saç telinde kırılma yeri gibi iz yapar ve kalıcı olur.

4- Saçınızı iki gün sonra, içinde SLS (kimyasal tuzlar) olmayan şampuanlarla yıkayabiliriniz ancak özel şampuanını tercih ederseniz Brezilya fönünüz daha uzun süre kalıcı olacaktır. SLS içeren şampuanlar saçın keratin dolgusunu bozar. Saç kremi de özeldir. Saçın nemini tam kapasite tutması için özel hazırlanmış saç kremini kullanmanız gerekiyor.

5- Özel “saç serumu” ya da “durulanmayan Brezilya fönü saç kremi”nden birini seçmenize kuaförünüzden yardım alın. Çok ince telli ve yıpranış saçlara, gün içinde sürekli nem takviyesi yapan ve kabarmayı engel olan serumu tavsiye edebilir. Yahut kalın telli saçlara yumuşatıcı,parlatıcı nemlendirici etkisi sabit olan, “durulanmayan” saç kremini…

6- Brezilya fönüyle yeni bir yapıya kavuşmuş olan saç tellerinin parlak ve esnek kalmasına destek olan “Deep Conditioner mask”ı 15-20 günde bir uygulayarak, düzleşmiş, kalınlaşmış, sağlıklı saç teli yapısını sürekli kılmasına destek olabilirsiniz.

7- Tatile çıkacaksanız nemlendirici sprey saç kremini (saç sütü de denilyor) kesinlikle yanınıza alın. Havuza ya da denize girmeden saça püstürtün. Keratini korumaya alın.

Brezilya fönünü neler bozar?

 • Klorlu havuz suyu
 • Deniz suyu
 • SLS içeren şampuanlar
 • Saça hemen saç boyası uygulanması

Bunlar, Brezilya fönüyle saç telinize kalınlık ve düzlük veren kreatin kılıfı bozar! Saçlarınızın düz duruşu gider. Eski haline dönersiniz .Onca emek heba olur. Söylemedi demeyin…

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

11 Yanıt

 1. Türk fönü yok mu 🙂

 2. Bence kadınları oldukça çekici gösteren bir şey. Özellikle ince ve uzun kadınlarda çok daha hoş duruyor.

 3. webcimusti dedi ki:

  Saçlarımı uzatıyorum ama uzadıkça dalgalanıyor. Bir erkek olarak Brezilya Fönü yaptırmayı şimdilerde düşünmeye başladım..Bilgi için Teşekkürler

 4. Bizim Mekan dedi ki:

  Bayanları önemle takip etdigi şeyler. ayrıntılı anlatışmış vede süper bir anlatım olmuş tşk

 5. Brezilya fönü denilen bu yöntem için kullanılan Formeldehit’in kan kanserleri, boğaz kanseri ve beyin kanserleri ile ilgili olabileceği hem hayvan çalışmaları hem de insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. bu açıklamayı ben değil Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji ana Bilim Dalı Başkanı ve Türk Dermatoloji Derneği Dermatoallerji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Teoman Erdem yapıyor ayrıca Amerikan Toksikoloji enstitüsü 2011 ‘de formaldehiti kanserojen listesine almıştır.

 6. fixplant dedi ki:

  brezilya fönü konusunda oldukça bilgilendirici bir yazı olmuş, özellikle brezilya fönünü klorlu havuz sularının bozduğunu bilmiyordum çok şaşırdım. bilgilendirici yazı için teşekkür ederim emeğine sağlık

 7. saç stilleri dedi ki:

  brezilya fönünü ilk defa duydum. verdiğiniz bilgilere bakarsak bayı yararlı bir şeymiş, teşekkürler.

 8. megamax dedi ki:

  tatilden sonra yaptırmayı düşünüyorum ama saçlarımın yıpranmasından çok korkuyorum bakalım ne olacak.

 9. KadinMatik dedi ki:

  bu kadar ayrıntılı bilgiler verdiğiniz için çok teşekkürler kadınlar için saçları gerçekten çok önemli. Bilmiyorum yaptırsam mı acaba ?

 10. fatih dedi ki:

  erkekler yapmak isterde iletişime geçsin instegram fatihbaystil

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.