Otomatik Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?

Büyük şehirlerde araç kullanmak trafik yoğunluğundan dolayı çok büyük bir çileye dönüşebiliyor. Bu trafiklerde araç kullanmak istiyorsanız otomatik vitesli araçları tercih etmeniz çok önemlidir. Bu tip araçlarının kullanımı insanlara başlangıçta çok zor gelebiliyor. Özellikle yıllarca manuel araç kullanmaya alışanlar için başlangıç biraz sıkıntılı olabiliyor. Peki Otomatik Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?

Otomatik Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?

Otomatik araç kullanmaya başlamadan önce vitesin üzerine yazan ifadeleri iyice öğrenmek gerekiyor. Bazen farklı sayılar ya da harfler bulunsa da genel olarak otomatik araçlarda viteslerin üzerinden yazanlar aynıdır. Bu tip araçlarda vites kolunun üzerinden P, R, N ve D harfleri bulunmaktadır. Aracın markasına göre ufak değişiklikler yapılmaktadır. Sayılar bulunmaktadır ancak bunlar çok da önemli değildir. İlk başta bizi ilgilendiren bu harflerdir. Sıra ile bu harflerin ne ifade ettiklerini anlatmaya çalışalım.

Otomatik Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?

P harfi aracın parkta olduğu durumda vitesin bulunması gerektiği konumu ifade etmektedir. Aracı stop ederken ya da çalıştırırken vitesinizin bu konumda olması önemlidir. Eğer vites P konumunda değilse büyük ihtimal aracınız çalışmayacaktır.

R harfi ise araç ile geriye doğru gitmek için vitesinizi çekmeniz gereken konumu ifade etmektedir. Bu normal manuel vitesli araçlarda bile bu harf ile yazıldığı için akılda kalması daha kolaydır.

N harfi otomatik vitesli araçları boşa alabileceğiniz konumu ifade etmektedir. İnsanlar genellik otomatik araçları boşa almamaktadır. Özellikle hareket eden araçlarda boşa alınmaması gerektiği özellikle ifade edilmektedir.

D ise aracın ilerlemesi için alınması gereken vitesi ifade etmektedir.

Bu vites geçişlerine yaparken sadece frene basmanız gerekiyor. Bu araçlarda sadece iki pedal bulunmaktadır. Ancak bu iki pedal tek bir ayakla kullanması gerekiyor. Aslında gerekmiyor tek ayakla kullanmak yeterli oluyor. Sağ ayağınız ile normalden biraz daha büyük olan frene basarak vites geçişlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Gaza basmanıza gerek kalmadan bu pedaldan ayağınızı çektiğiniz anda araç hareket etmeye başlayacaktır. Bunun haricinde tüm vites geçişleri aracın devrine göre şanzıman tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

Araçlarda Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.