Stresi Azaltan Yiyecekler

Günlük yaşamımızın içinde çok fazla stres yaşamaktayız. Bazen ailevi nedenlerde dolayı, genel de ise iş de yaşanan gelişmeler nedeniyle stres yaşamaktayız. Stresimizi gizlemek için farklı yollar denemekteyiz. Stres insanın aynı zamanda hata yapmasının en büyük nedenlerden birisidir. Stresi yenmek için yediklerimize özen göstermeliyiz. Yapılan araştırmaların ışığında stresi azaltan yiyecekler tespit edildi. Bu sayede normal öğün yemeğinizi yerken aynı zamanda stresinizin azaltılmasına yardımcı olacak yiyecekleri de tüketme şansınız var. Sıra ile bu yiyecekleri sizlere anlatmaya çalışalım.

stresi-azaltan-yiyecekler-nelerdir

Stresin azaltılmasına yardımcı olacak yiyecekler

Stresin azaltılması için kalsiyumu fazla olan besinleri tüketmeye yönelmeniz çok önemlidir. Kalsiyum stresle başa çıkmanıza size yardımcı olacaktır. Bunun için stresli anınıza bir bardak ılık süt içmek stresi yenmenizde size yardım edecektir. Ayrıca yoğurt, soya fasulyesi ve karalahana da tüketebilirsiniz.

Stresli zamanlarınıza balık yiyebilirsiniz. Yapılan araştırmalar Omega 3 yağ asitlerinin stresle başa çıkılması için insana destek sağladığını göstermektedir. Bu madde en çok balıkta bulunduğu için doğal yoldan tüketmek için bu yolu tercih edebilirsiniz.

Stresin engellenmesinde serotonin hormonuna yardımcı olan karbonhidratların tüketilmesi çok önemlidir. Ancak bunu yaparken rafineri olarak piyasaya sürülen şekerlerin tüketilmesi sağlığınız açısından size zarar verebilir. Karbonhidrat tüketerek stresinizi azaltmak istiyorsanız daha çok yulaf gibi tahılları tüketmeye özen göstermelisiniz. Özellikle sabahları yapacağınız kahvaltıların menüsünde mutlaka bu tahıldan bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Çay içmek stresin azaltılmasına çok büyük yardımı olmaktadır. Siyah çayda bu etkiyi yapsa da yeşil çay stres azaltması için çok önemli bir yeri vardır.

C vitamini tüketimi de kanda bulunan kortizol seviyesinin ve kan basıncını düşürme etkisi olduğu işin stresin azaltılması için önemli besin kaynaklarındandır. Bunun için C vitamini konusunda zengin olan besinleri tüketmemiz çok önemlidir. Ayrıca magnezyum tüketmekte stresin önüne geçilmesi için yararı dokunan besinlerden birisidir. Bu besini ise pazı ve ıspanakta bulabilirsiniz.

En etkili ve en tatlı stres azaltma yöntemlerden birisi de çikolata tüketimidir. Çikolata tüketmek insanda bulunan stresi azaltmasının yanı sıra kişiyi mutlu etmektedir. Stresin azaltılması için bu besinleri tüketmek size yardımcı olacaktır.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.