Marka Yönetimi Nedir Sorusunun Cevabı!

Yaşadığımız çağda üretimin her alanında kıyasıya bir rekabet yaşanmaktadır. Her bir alanda binlerce çeşit farklı ürün yaratılmaktadır. Üreticiler kendi ürünlerini ön plana çıkarmak için farklı yolların arayışı içine girmek zorunda kalmaktadırlar. Ürünün kalitesi, niteliği önemli olmakla birlikte tek başına yeterli değildir. Üretim merkezinden çıkan ürün son kullanıcıya doğru bir şekilde sunulmalıdır. Bu noktada atılacak yanlış bir adım ürünün muadili olan binlercesi arasında kaybolmasına yol açabilir. Bir ürüne en büyük desteği verecek unsur ise ürünü yaratan markanın, firmanın müşteri nezdindeki gücüdür, bu noktada ise marka yönetimi nedir sorusunun cevabını arayıp bulmak önemli hale gelmektedir.

Marka yönetimi ajansları her şeyden önce markanın gücü ve güvenilirliğini ön plana çıkarmaktadır. Günümüzde insan ilişkilerinde olduğu kadar müşteri-marka arasındaki ilişkide de güvenirlik ön plana çıkmıştır. Zira geçmişte yaptıklarıyla insanların güvenini kazanmış, yenilikçi hamleleriyle insanları heyecanlandırmış markalar güven kazanma konusunda sorun yaşamazlar. Sahip oldukları bu güven algısını da sonuna kadar değerlendirirler. Tabii bu güven atmosferinin oluşması zamanla ortaya çıkmıştır. Hızla kıp giden günümüz dünyasında ise firmaların hedefe en kısa yoldan ulaşmak istemeleri gibi bir gerçek bulunmaktadır. Bu noktada marka yönetimi konusu önem kazanmaktadır. Marka yönetimi firmaları çalıştıkları şirketlerin misyon ve vizyonlarını göz önüne bulundurarak kendine has bir strateji oluştururlar.

Bazı markalar vardır ki logosu, sloganı veya ismiyle bile insanlarda olumlu çağrışımlar yaratırlar. Hatta bu semboller insanlar için güven kavramının tanımı haline gelmiştir. İnsanlar böyle markalardan alışveriş yaparken rahattırlar. Ürüne güvendikleri gibi, ürünle ilgili yaşamaları olası bir durum karşısında, sorunlarının en uygun haliyle çözüleceğinden emindirler. Burada markanın gücü, güvenirliği ve bıraktığı izlenim ön plandadır. Marka yönetimi yapan ajanslar tüm bu bileşenleri etkili şekilde organize etmek ve yürütmek için titiz bir çalışma içine girerler. Zira bir ürün ortaya çıkarmadan daha önemlisi, bir markanın gücüdür. Güçlü ve güvenilirlik oluşturmuş bir markanın sunacağı ürünler her zaman diğerlerinden daha avantajlı konumdadırlar. Rakipleri kadar reklam yapmak zorunda bile kalmadan hedefe ulaşabilirler.

Daha fazlası İçin http://www.cmlc.com.tr/

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.