USB Disklerde Daha Fazla Yer Açma

Bir bilgisayardan diğer bilgisayara veri taşımanın en basit yöntemlerinden birisi olan USB Bellekler, artık popülerliğini yavaş yavaş kayıp ediyor. En popüler veri depolama yöntemleri arasında olan USB Disklerde Daha Fazla Yer Açma için yapılacakları yazımızda açıklamaya çalıştık.

Küçük boyutları ve kendine göre yüksek hafızasıyla kullanılan USB Bellekler, önemli dosyalarınızı yedeklemenin en basit yöntemleri arasında yer alıyor. Sınırlı bir alana sahip olan bu bellekler bazı durumlarda da yetersiz alan sorunu yüzünden kullanıcılarını çileden çıkarabiliyor. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız biraz sonra anlatacaklarımıza dikkat edin.

USB Disklerde Daha Fazla Yer Açma

Sınırlı bir alana sahip belleğe daha fazla dosya sığdırmanın en kısa yolu belleğinizde sıkıştırma işlemi yapmanızdan geçiyor. Bunun için 3.parti yazılımlar kullanabileceğiniz gibi işletim sisteminizin araçlarını kullanarak d işa sıkıştırma işlemi yapabilirsiniz. Sıkıştırma işlemi sonucunda belleklerinize daha fazla dosyayı sığdırabilirsiniz. İşte başlıyoruz…

USB Flash Bellek ‘e Nasıl Şifre Koyulur?

USB Bellek Sıkıştırması

USB Belleklerinizde sıkıştırma işlemi yapmak için öncelikle belleğinizi biçimlendirmelisiniz. Bunun için belleğinizdeki dosyaları öncelikle bir yere taşımanız gerekiyor. Belleğinizi boşalttıktan sonra “Dosya Gezgini” içerisinde yer alan USB Belleğinize sağ tık yaparak “Biçimlendir” seçeneğine daha sonra da “NTFS” dosya sistemini seçtikten sonra “Hızlı Biçimlendir” düğmesine tıklamanız gerekiyor. Belleğiniz biçimlendirildikten sonra artık sıkıştıma işlemi yapabilirsiniz.

biçimlendirme

Biçimlendirme işlemi bittikten sonra bu sefer USB Bellek üzerinden önce “Özellikler” kısmına tıklamalı, daha sonra açılan iletişim kutusunda “Disk alanından kazanmak için bu diski sıkıştır” seçeneğini aktifleştirmeniz gerekiyor. Kutucuğu aktif ettikten sonra “Tamam” diyerek kayıt etmelisiniz. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra artık USB Belleğinize daha fazla dosya atabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: USB Belleklerde Klasörleri Gizleyen Virüs Nasıl Temizlenir?

sıkıştırma

Bu işlemleri sabit disklerinize uygulamak pek önerdiğimiz bir yöntem değil, ancak USB Bellek gibi küçük boyutlu depolama birimlerinizde kullanabileceğiniz basit ve etkili bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Bozulmuş USB Bellek veya SD Bellekleri Kurtarma

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

3 Yanıt

  1. Ortamnedio dedi ki:

    8 gb flash diskimde yer açıldı teşekkürler cidden kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi elinize sağlık

  2. Önder dedi ki:

    Yedeklemek istediğim dosyalar USB’ye sığmadığı için yedekleyemiyordum sayenizde yedeği almayı başardım teşekkürler 🙂

  3. Diyet dedi ki:

    Bu yöntemin gerçekten işe yarayacağını düşünmemiştim ama yanılmışım paylaşım için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.