Karakterlere Ses Veren Merak Ettiğiniz 10 Dublaj Sanatçısı

TV’de yada Sinema’da yabancı filmleri ve dizileri Türkçe dublajlı olarak izlemekteyiz. Bu yapımlardaki karakterlere ses veren dublaj santçılarını merak ettiniz mi? İşte Karakterlere Ses Veren Merak Ettiğiniz 10 Dublaj Sanatçısı.

Bir filmde duyduğumuz bir karakterin sesini başka bir filmde, başka bir karakterde duyduğumuzda veya aynı oyuncunun farklı filmlerini izlerken aynı sesi duyduğumuzda; bu seslerin kimlere ait olduğunu merak ederiz.

Aynı sesler bazen karşınıza bir çizgi film kahramanı  olarak, bazense azılı bir katil olarak çıkardı. Örneğin yıllarca farklı filmlerde aynı sesle duyduğumuz Sylvester Stalone’yi, Tom Cruise’u hatta Fred Çakmaktaş’ı kimin seslendirdiğini merak ediyor musunuz? Yüzlerini bilmesek de mutlaka seslerini duyduğumuz, filmlerin gizli kahramanlarını tanımaya ne dersiniz?

Karakterlere Ses Veren Merak Ettiğiniz 10 Dublaj Sanatçısı

TRT Belgesel çektiği Sesin Yüzleri belgeseliyle bizleri bu sanatçılarla tanıştırıyor. Karakterlere Ses Veren Merak Ettiğiniz 10 Dublaj Sanatçısı yazımız ile hangi seslerin kimlere hayat verdiğini görünce çok şaşıracaksınız.

1.Murat Şen

Murat Şen 1972 doğumlu bir tiyatro ve seslendirme sanatçısı. Mimar Sinan Üniversitesi Konservaturarı Tiyatro Bölümü mezunu Şen 92 yılından beri aralıksız bir şekilde sesiyle film kahramanlarına hayat veriyor.

Brad Pitt, Johnny Deep, Jude Law gibi isimlere ses veren Şen, aynı zamanda  League of Legends oyununda ki Jihn karakterininde Türkçe seslendirmesini yapıyor.

Belgeselde gördüğünüz gibi Yüzüklerin Efendisi’nin Legolas’ının ve Harry Potter’ın Sirius Black’in aynı kişi tarafından seslendirildiğini öğrenmek her iki serininde büyük hayranı olan beni oldukça şaşırttı.

2.Umut Tabak

1979 doğumlu Umut Tabak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunu. Seslendirme çalışmalarıyla birlikte tiyatroculuğa da devam eden Tabak aslında oldukça ünlü bir televizyon karakterine yıllardır sesini veriyor.

Evet o Kurtlar Vadisi’nin Polat Alemdarı. Yıllarca pek çok karaktere sesini veren Umut Tabak’ın aynı zamanda Lost’un Jack’i olması oldukça şaşırtıcı.

Düşünsenize bir yanda Polat Alemdar, bir yanda Jack.

3.Müge Oruçkaptan

Onun yüzünü hepimiz gençken oynadığı Türk filmlerinden tanıyor olmalıyız. Ancak onun seslendirdiği karakterleri izleyerek büyüyen ben o sesin  bu genç kadına ait olduğunu hiç bilmiyordum.

1957 doğumlu Oruçkaptan Gazi Üniversitesi Teknoloji Eğitimi Seramik Bölümü mezunu. Gençlik yıllarından beri TRT’de pek çok farklı programda sunuculuk yapmış.

Oruçkaptan hem Taş Devrinin Wilması, hem de Evde Tek Başınanın Haylaz Çocuğu…

4.Sezai Aydın

Kendisini pek çok diziden tanıyoruz. Ancak onun aynı zamanda Türkiye’nin ilk dublaj sanatçılarından olduğunu biliyor muydunuz? Evet kendisinin de söylediği gibi o bu işi Türkiye ‘de ilk yapanlardan biri.

Sezai Aydın’ın en az yüzü kadar sesininde ünlü olduğunu söylemek yanlış olmaz. O  hem 80’ler ve 90’ların kaslı kahramanı Rocky’nin hemde Dino’nun bu hayatta en sevdiği kişi olan Fred Çakmaktaş’ın sesi.

Ve daha pek çok ünlü oyuncunun.

5.Uğur Taşdemir

1965 doğumlu Taşdemir diğer seslendirme sanatçılarımızdan farklı olarak İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Maliye Bölümü’nden mezun. Ancak kariyerini sanata adamış bir isim.

Melekler Şehrinin ünlü oyuncu Nicholas Cage deyince ilk onun akla gelmeli.

6.Zeynep Özden Ayyıldız

1965 doğumlu Ayyıldız İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Pek çok sinema filminde sesini duyduğumuz bu karizmatik ses oldukça farklı karakterlere hayat verdi.

Yeri geldi Kill Bill’in savaşçı karakteri, sert kadını The Bride oldu, yeri geldi romantik senaryosuyla ortalığı kasıp kavuran Titanic’in Rose’u.

7.Sungur Babacan

1958 doğumlu Sungur Babacan Hacettepe Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. Tiyatro kökenli olmayan ender seslendirme sanatçılarından olan Sungur Babacan sesini en çok duyduğumuz seslendirme sanatçıları arasında.

Onun sesi çocukluğumuz demek, onun sesi Tom Cruise demek, onun sesi Forest Gump’ın ilgi çekici hikayesi demek.

8.Gülen Karaman

Gülen Karaman’ın sesi o ses mi dedirtten isimlerden biri. 1962 doğumlu Karaman İstanbul Belediye Konservatuarı mezunu. Seslendirmelerinden çok oyunculuğuyla tanınan sanatçı, Şehnaz Tango, Kavak Yelleri gibi dizilerde oynamış bir isim.

Pek çok isme sesiyle hayat veren Karaman, en çok  Nebahat Çehre’nin sesi olarak biliniyor.

9.Mazlum Kiper

Belgeselde beni en çok şaşırttan isim oldu Mazlum Kiper. 1941 doğumlu isim hem seslendirmeleriyle hemde oynadığı dizi ve filmlerle hep hayatımızın içinde.

O Yüzüklerin Efendisi’nin kötü büyücüsü Saruman’da olmanın da , Sponge Bob’un Bay Yengeç’i olmanın da hakkını vermiş bir ses

10.Toprak Sergen

1968 doğumlu Toprak Sergen, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Yönetmenliği Bölümü mezunu. 90’lı yılların yakışıklı oyuncusu olarak tanınan Sergen aynı zamanda pek çok karakterinde sesi.

He-man, Şeker Kız Candy ve Ratatouille gibi çizgi filmler değil aynı zamanda pek çok reklam filmininde ses yıldızı yakışıklı oyuncu.

TRT’nin hazırladığı belgeselde daha pek çok değerli dublaj sanatçısının hikayelerini kendi ağızlarından dinleyebilirsiniz.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.