İthalatçı Garantili yada Distribütör Garantili Cihaz Nedir?

Bir elektronik cihaz ya da telefon almadan önce yapacağınız araştırmalarda şu terimleri sıkça göreceksiniz.

İthalatçı garantili, Türkiye garantili, distribütör garantili ya da paralel ithalat gibi terimler nedir?

Distribütör garantili telefon ile ithalatçı garantili telefon arasındaki farklar neler? İşte tüm bu soruların cevabı makalemizde.

Distribütör garantili ne demek?

Türkiye ya da distribütör garantili bir elektronik cihaz demek, firmanın resmi olarak Türkiye’de sattığı, resmi olarak ürüne destek verdiği ürün anlamına geliyor.

Örneğin Apple’dan iPhone 6s aldınız ve bir arıza durumu oldu. Doğrudan Apple ile temastasınız ve telefonunuzu tamir için ona yolluyorsunuz, gerekeni de firma yapıyor.

Distribütör garantili ya da Türkiye garantili cihazlar, olası bir sorunda kullanıcılara en az sorun yaratan, en güvenilir cihazlardır.

İthalatçı garantili ne demek?

Büyük bir perakende markası ya da herhangi bir firma, yüksek adetli ürünü yurt dışından doğrudan kendi imkanlarıyla getiriyor.

Örneğin ABD’de iPhone 6s minimim 649 Dolar fiyat ile satışa sunuluyor. Ülkemizde resmi satış rakamı ise 2699 TL.

İthalatçı garantili cihazlar, herhangi bir ülkeden uygun fiyata alınan ve doğrudan ülkeye adetli biçimde getirilen cihazlardır.

Paralel ithalat ile ithalatçı garantili arasındaki fark, ürüne verilen garantide ortaya çıkıyor. Dışarıdan getirilen cihazın normalde garantisi olmazken, ithalatçı garantilide, cihazları ithal eden şirket, telefonlara garanti desteği veriyor.

Bu noktada garanti insiyatifi, tamamen şirkete kalmış durumda. Birebir orjinal parçalarla da müdahale edilebilir fakat benzerleriyle de onarım yapılabilir. Yani bu noktada insiyatif tamamen markaya ve onun verdiği güvenceye kalmış durumda.

Paralel ithalat ne demek?

Paralel ithalat ise, yurt dışından doğrudan cihazların getirilip, IMEI numarası doğrulatılmış ya da doğrulama işlemi yapılmadan kullanıcılara satıldığı satış türüdür. Genel olarak ithalatçı garantisine benzerdir fakat bir garanti desteği sunulmamaktadır.

Özetle;

Paralel ithalat ya da ithalatçı garantili bir cihaz alırsanız, daha uygun fiyata alırsınız. Resmi garantide, bir sorun yaşadığınızda telefonda değişim, orjinal parçalarıyla onarım gibi çözümler sunuluyorken, ithalatçı garantisinde markaların insiyatiflerine ve verdikleri güvencelere kalmış bir durum ortaya çıkıyor. Paralel ithalatta ise hiç bir garanti verilmiyor.

Bu yazılarımızlada ilgilenebilirsiniz.

Cep Telefonu Garanti Şartları Nelerdir ?

Cep Telefonlarında Garanti Dışı Sayılan Durumlar Nelerdir?

 

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir