Firefox ile Bir Web Sitesinin Güvenli Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Firefox ile Bir Web Sitesinin Güvenli Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız

Google Chrome ve Internet Explorer ile birlikte dünyanın en popüler internet tarayıcılarından bir tanesi olan Mozilla Firefox, girdiğimiz internet sitelerinin güvenli olup olmadığını ya da ne kadar güvenli olduğunu çok basit bir şekilde bize gösteriyor. Fakat pek çok kullanıcı bu göstergelere dikkat etmeyerek zaman zaman zararlı internet siteleri nedeniyle hasar görebiliyor. Bu yazımızda sizlere Firefox ile bir web sitesinin güvenli olup olmadığını nasıl anlarsınız, detaylı olarak anlatacağım.

Firefox’u Öne Çıkaran 6 Muhteşem Özellik

Firefox üzerinde belki daha önce dikkatinizi çekmiştir fakat çekmediyse hemen şimdi kontrol edebilirsiniz. Girdiğiniz web sitelerini adının yazdığı arama çubuğunun hemen solunda bir ikon bulunuyor. Bu ikon “Site Kimliği Düğmesi”. Site kimliği düğmesi sayesinde sitelerin hakkında daha fazla bilgi edinebiliyor ve güvenlik seviyesinin ne durumda olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Fakat burada göreceğiniz toplam 5 farklı ikon bulunuyor ve tüm ikonların anlamı farklı.

firefox-ile-web-sitelerinin-guvenli-oldugunu-nasil-anlarim-3

Yukarıdaki görselde kırmızı ok ile gösterilen ikon site kimliği düğmesi. Bu ikon sizin girdiğiniz sitelerin kimlik bilgilerini sunuyor ve aynı zamanda ne derece güvenli olduğunu belirtiyor. Eğer daha önce girmediğiniz bir siteye giriyorsanız bu ikona bakarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Özellikle online alışveriş, banka ve ödeme işlemleri ile ilgili girdiğiniz fakat daha önce kullanmadığınız bir web sitesine girdiyseniz, bu ikonu kullanmanızı ve tedbirli davranmanızı tavsiye ediyorum.

Site Kimliği Düğmesi Üzerinde Görebileceğiniz 5 Farklı İkon:

  • Gri Dünya
  • Gri Uyarı Üçgeni
  • Turuncu Uyarı Üçgeni
  • Gri Asma Kilit
  • Yeşil Asma Kilit

Site kimliği düğmesi olarak görebileceğiniz 5 farklı ikon yukarıdaki listede yazan şekilde oluyor. Peki bunların anlamları neler ve ne demek istiyorlar diyorsanız, hemen hepsine kısa kısa değinelim.

Kaynak: Tam İndir / Blog (Barış Yanık)

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir