Akıllı Saatler İle Neler Yapılabilir?

Akıllı saat deyince aklımıza ilk olarak Apple Watch geliyor ama aslında birçok akıllı telefon şirketinin akıllı saat ve diğer giyilebilir teknoloji ürünleri bulunuyor. Piyasaya çıkmasıyla birlikte heyecan yaratan akıllı saatler, bir yandan da akıllarda soru işareti yarattı: Akıllı saatler ile neler yapılabilir? Kimileri bu ürünleri olmazsa olmazları arasına soktu, kimileriyse hayal kırıklığı yaşadı.

Gelin, söylentileri bir kenara bırakalım ve konu hakkında derinlemesine bilgi edinelim.

Akıllı Saatler İle Neler Yapılabilir?

Akıllı saatlerin özellikleri

Akıllı telefonlar ve tabletler varken “Akıllı saatler nedir, ne işime yarar?” diyorsanız onları henüz pek tanımıyorsunuz demektir.

Kullanıcıların akıllı cihazlarda aradığı tek şey pratiklik değil. İçgüdüsel bir hiyerarşi oluşmuşa benziyor. Genel olarak, masaüstü cihazları yaratmak için (web sitesi hazırlamak, roman yazmak), cep telefonları ve tabletleri de tüketmek için kullanıyoruz.

Yine genel olarak, her yeni teknolojik cihaz bir öncekinden daha hafif ve küçük hale geliyor gibi görünüyor. Akıllı saatler işte bu yüzden yeni nesil giyilebilir teknolojinin öncülerinden. Eskiden sadece filmlerde gördüğümüz sahneleri gerçekten yaşamamıza olanak tanıyor.

Akıllı saatlerin avantajları en başta taşınabilir olması ve her an yanınızda, yani bileğinizde olması. Onu normal bir saat gibi kullandığınız zamanlarda bile bağlantınızı kaybetmemeniz. Bir şeyler hesaplamak, araştırmak istediğinizde bilgisayarınızın bileğinizde hazır olması. Dikkatinizi dağıtacak başka hiçbir şey olmaması, veriye odaklanmanızı sağlaması.

Akıllı saatlerin dezavantajları ise ekranlarının çok küçük olması ve küçük bataryalarından dolayı şarjlarının çok çabuk bitmesi.

Akıllı Saatler İle Neler Yapılabilir?

Gelecekte, akıllı saatler ile neler yapılabilir?

Şimdilik akıllı saatlerin kullanım alanı sadece zamanı verimli kullanmak üzerine odaklanmış gibi görünüyor. Ama bu kadar heyecanla beklenen bir teknoloji için hayal kırıklığı yaşamakta acele etmeyin. “Akıllı saatler nasıl kullanılır” sorusuna uzun vadede birçok cevap verilebilir.

1. Telefonunuzu, arabanızı ve anahtarlarınızı bulmak

Dağınık bir insansanız veya çok fazla eşyanız varsa telefon ve anahtar gibi eşyalarınızı bulmak, büyük bir şehirde yaşıyorsanız arabanızı nereye park ettiğinizi hatırlamak neredeyse her gün epey bir zamanınıza mal oluyor. Akıllı saatlersizin için bu zaman kaybını ve stresi ortadan kaldırabilir. Sadece ev için değil ofis için de geçerli bu ihtimal.

2. Pusula işlevi görmek

Elbette sadece kuzeyi bulmanıza yardımcı olan bir pusuladan bahsetmiyoruz. Sadece yönünüzü değil gittiğiniz bir şehirde restoranları, kahvecileri, otelleri bulmanızı sağlayacak akıllı bir saatten bahsediyoruz. GPS gibi yol gösterse ve sesli direktifler verse özellikle direksiyon başında gideceğini istikameti bulmaya çalışırken epey işinize yarayabilir.

3. Müzik çalmak

Müziğinizi birçok yerde, birçok şekilde dinleyebiliyorsunuz. Suyun altı hariç. Yüzerken müzik dinlemenize yarayan Neptune diye yeni bir ürün var aslında ama sık sık yüzmeye gitmeyen biriyseniz çok kullanışlı olmayabilir. Fakat düzenli olarak duş aldığınızı düşünürsek sevdiğiniz müzikleri beraberinizde götürmek keyifli olur. Hele de su geçirmeyen bir akıllı saatiniz varsa.

4. Hareket kontrolüne izin vermesi

Duş alırken akıllı saatinizle müzik dinleyebilseniz güzel olur dedik. Ama gözünüzü açamadığınız zaman şarkıları nasıl geçeceksiniz? Tabii ki hareket kontrolüyle. Hareket kontrolü sadece duşta işinize yaramayacak. Akıllı ev aletleriyle iletişim kuran bir saatle evinizi de yönetebileceksiniz. Tek harekette bu kadar şey yaptıktan sonra sihirbaz gibi hissetmekte serbestsiniz.

5. Sözlü komutlara izin vermesi

Dokunmatik ekran cep telefonları ve tabletler için büyük bir avantaj ama akıllı saatlerde o kadar değil. Küçük ekranda uygulamalara dokunmak için mücadele vermek yerine sesli komutlarla mesaj yazabilmek veya e-posta gönderebilmek gerçekten kullanışlı bir özellik olurdu.

6. Çocuğunuzun yerini takip etmek

Tehlikelerin gitgide arttığı ve çeşitlendiği dünyada anne babaların çocukları için endişelenmesi çok doğal. Akıllı saatler çocukların da hoşuna gidebilecek aksesuarlar. Ebeveyn ve çocuk için özel üretilecek takım saatler güvenlik endişenizi epey azaltabilir ve kalabalık yerlerde çocuğunuzu kaybetmenizi önleyebilir.

7. Yaşlılar için güvenlik sağlamak

Sadece çocuklar değil yaşlılar da akıllı saatler sayesinde daha güvende olabilir. Özellikle Alzheimer gibi hafızayı ve hareketleri etkileyen rahatsızlıklarda onları bulmanız kolaylaşır veya acil bir durumda size alarm gönderebilirler. Bu cihazlar yaşlıların ilaç saatlerini kaçırmamasına da yardımcı olabilir.

8. Seyahati kolaylaştırmak

Seyahat, son yıllarda gitgide artan bir oranda ilgi görüyor. Bunda ulaşım ve konaklama seçeneklerinin artması ve ucuzlaması, farklı şehirler hakkında bilgiye kolaylıkla ulaşılabilmesi ve oralarda yaşayan kişilerle etkileşime geçilebilmesinin payı büyük. Akıllı saatlerle toplu taşıma saatlerini öğrenmek veya bulunduğunuz yerde otel bulmak gibi birçok şey daha kolay halledilebilir.

9. Tam yerinde puanlama ve yorum yapmak

Akıllı saatler ile bulunduğunuz bir mekana hemen oy verebilir, yorum yapabilir veya önceki yorumları inceleyebilirsiniz. Bu zaten cep telefonlarınızda yapabildiğiniz bir şey ama neden daha hızlı ve pratik olmasın?

10. Başka akıllı saatler ile iletişimi senkronize etmek

Terminatör filminden bir sahne gibi geliyor kulağa ama günlük yaşamınızda epey kolaylık sağlayabilecek bir özellik olabilir. Saatler yakınlığa göre senkronize edilirse, örneğin, eşinize market listenizi gönderebilir veya günün anlam veya önemine dair hatırlatmalar yapabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, akıllı saat teknolojisini sakın bir kenara kaldırmayın. İleride hayatınıza sürpriz kolaylıklar getirme ihtimalleri yüksek.

Siz de akıllı saat kullanıyorsanız, size sağladığı faydaları yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.