Telefonunuzu Şarj Ederken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Telefonunuzu Şarj Ederken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hayatımızın içerisinde yer alan ve adeta vazgeçilmez bir teknoloji ürünü olan cep telefonlarımızın aktif bir şekilde kullanılabilir durumda olması için elbetteki bataryasının belirli bir doluluk oranında bulunması gerekiyor.

Cep telefonlarımızın pillerini uzun süre kullanmak için aslında bir çok yol var. Mesela ilk akla gelenler uygulama kullanmak veya telefonun performans ayarlarında değişikliğe gitmek. Ancak bunlarla istenilen düzeyde bir pil tasarrufu yapılamaz.

Özellikle akıllı telefonların pilleri günümüzde maximum 24 saat dayanabilmektedir. Herhangi bir telefonu aldığınız anda doğru bir şekilde batarya şarj etme ile telefonunuzun pil ömrünü uzatabilir böylece pilin dayanıklılığını arttırabilirsiniz.

Günümüzde kullanılan telefonların ve mobil aygıtların hemen hemen çoğu şarj edilebilirz özellikte olan Lityum bazlı pillere/bataryalara sahiptir. Ancak kullanılan her telefon pilinin sürekli olarak şarj edilmesi pilin ömrünü kısaltmaktadır.

Peki Cep Telefonunuzu şarj ederken dikkat etmeniz gereken hususlar nelerdir?

1- Kullandığınız şarj aletinin orjinal olmasına dikkat edin. Bu bataryanızın kullanım süresine etki eden en önemli faktörlerde bir tanesidir. Zorunlu olmadıkça korsan diye tabir ettiğimiz orjinal olmayan şarj aletleri kullanmayın. Bunun temel nedeni farklı ve istenilen düzeyde olmayan akımın telefonunuzun piline zarar verdiğidir.

2- Mümkünse telefonunuzun şarjı bitmeye yakın %5-15 arasında iken şarj edin. Bu şekilde bataryanızı düzenli bir şekilde şarj ettiğinizde günlük kullanım süreniz uzayacaktır.

3- Özellikle yapılan yanlışlarlardan bir tanesi telefonu şarjda bırakmak. %100 Doluluk oranına erişen bir telefonu şarjdan kesinlikle çıkarın. Aslında bu telefon pilinizin ömrünü kısaltan bir faktördür. Diğer bir husus ise telefonun şarjını yarıda bırakmayın. %100 olmasını bekleyin veya buna göre kullanın.

4- Telefonlar çok soğuk veya çok sıcak ortamda kaldıklarında piller olumsuz bir şekilde etkilenmektetir. Özellikle doğrudan güneş ışığı olan veya ısıya temas halinde bir ortamda bırakmayın.

5- Bilgisayarla veya Araç Kiti ile telefon şarj etmek telefonunuza zarar vermez ancak şarj dolum süresini oldukça uzatır. Çünkü bunlardaki akım daha düşüktür.

Kaynak: Tech-Worm

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir