Twitter Limitleri Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Kural

Twitter Limitleri Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Kural

Twitter‘da takipçi sayınızı artırmak için bir sürü hesap takip ettiğiniz ya da dikkat çekmek amacıyla fazla tweet attığınız günler olmuş olabilir. Twitter böyle zamanlarda bu yapılanları spam olarak algılar ve hesabınıza bir engelleme getirir. Her sosyal ağın olduğu gibi Twitter’ın da bu konuda bazı limitleri vardır.

#1 Bir günde takip edilebilecek kişi sayısı
Twitter günde 1000 kişiden fazlasını takip etmenize izin vermiyor. Nasıl olsa en üst seviye 1000 diye, her gün bu kadar kişiyi mutlaka takip etmeliyim demeyin. Çünkü sizi spam olarak şikayet edecek kişiler çıkacaktır ve her gün bu sayıyı artırarak, hesabınızın askıya alınmasını istemezsiniz.

#2 Takip edebileceğiniz toplam kişi sayısı

Takipçilerinizin % 10’u kadar kişiyi takip edebilirsiniz. Burada belirleyici olan sizin takipçi sayınızdır. Örneğin, 1000 takipçiniz varsa, takip edebileceği kişi sayısı 1100’dür.

#3 Bir günde takibi bırakabileceğiniz kişi sayısı

Günlük yapacağınız (unfollow) takibi bırakma için tanımlanmış bir sınır yok. Herkesi bir günde takip etmekten vazgeçen insanlar olduğu gibi gelişi güzel binlerce kişiyi takibi bırakırken askıya alınan hesaplarda oluyor. Yani kısaca yine aşırılıktan kaçınmanız gerekecek.

#4 Bir günde gönderebileceğiniz tweet sayısı 

Günde 1000’den fazla tweet atamazsınız. Günde 1000 tweet kim atar demeyin. Böyle bir kural getirildiğine göre bu şekilde çılgın insanların da olacağı tahmin edilmiş demek ki. Unutmayın sadece tweet’ler değil, retweet’lerde bu rakamın içinde.

#5 Bir günde gönderebileceğiniz DM sayısı 

Twitter’da insanlarla mesajlaşırken bu sayının 250’yi geçmemesine dikkat edin.

#6 Karakter sayısı limitleri
Twitter’da atacağınız tweet’in maksimum karakter sayısı 140’tır. Bu durum birçok kişiye sıkıntı yaratsa da, insanlar kelimelerin kısaltılmış formlarını kullanarak veya Tweetlonger gibi hizmetlere başvurarak, bu sınıra çözüm bulmaya çalışıyor.

#7 Twitter kullanıcı adı karakter sayısı limiti
Uzun bir isme ve soyada sahip olanlar üzülebilir ama Twitter’da bu limit sadece 15 karakterdir. Bu sayı bazılarınıza çok az gelebilir ama Twitter’da kullanıcı adınızı mümkün olduğunda kısaltmanızda fayda var.

#8 Twitter biyo limiti
Twitter’da biyografi kısmına yazacağınız metin 160 karakterden uzun olamaz. Bu nedenle buraya ne koyacağınızı çok iyi seçmelisiniz.  Özlü ama güçlü olarak, gereksiz kelimelerden kaçınmanızda fayda var.

Kaynak: SibelHoş

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

2 Yanıt

  1. canlı bahis dedi ki:

    Bilgilendirme icin cok tesekkür ederim.<

  2. Faydalı bir bilgi olduğu kesin, bilgiler için sağolun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir