iPhone’un Pil Dayanım Süresini ve Pil Ömrünü En Üst Düzeye Çıkarın

2 phones charging by wallsocket

“Pil Dayanım Süresi” aygıtınızın bir sonraki larja kadar çalışmaya devam ettiği süredir. “Pil Ömrü” pilinizin değiştirilmesi gereken ana kadar geçen süredir. Her iki süreyi de en üst düzeye çıkarıp, hem pil dayanım süresini uzatabilir hem de pilin ömrünü arttırabilirsiniz.

– iPhone’un Pil Dayanım Süresini En Üst Düzeye Çıkarmak için;

 1. Arkaplanda çalışan uygulamaları kapatın. iPhone’unuzun ev (home) tuşuna iki kere basarak arkaplanda çalışan uygulamaları görebilir ve üste kaydırarak kapatabilirsiniz.
 2. Ekran parlaklığını en aza indirin. Ekran parlaklığınızı minimumda tutmak pil dayanım süresini etkileyen ana faktörlerden birisidir. Mümkünse otomatik ekran parlaklığını da kapatın. Otomatik ekran parlaklığını kapatmak için Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Otomatik Parlaklık (Kapalı) olacak şekilde ayarlayın.
 3. 3G/LTE bağlantısından mümkün olduğunda uzak durun ve Wi-Fi bağlantısına yönelin. Bunun dışında internet erişimine ihtiyacınız yoksa Hücresel veri, Wi-Fi ve Bluetooth gibi bağlantıları kapalı tutmanız pil dayanım süresini arttırmanız için önem taşımaktadır.
 4. İhtiyaç yoksa Airdrop bağlantısını kapalı tutun.
 5. Arkaplanda Uygulama Yenileme özelliğini kapatın. Ayarlar > Genel > Arkaplanda Uygulama Yenile seçeneklerine giderek bu özelliği kapatabilirsiniz.
 6. Konum servislerini yapılandırın ve bu özelliği kapatın. Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri üzerinden uygulamalara göre yapılandırma yapabilirsiniz veya bu özelliği kapalı hale getirebilirsiniz.
 7. Düşük Güç Modunu aktif hale getirin. Ayarlar > Pil seçeneklerine giderek Düşük Güç Modunu aktif hale getirebilirsiniz.
 8. Yazılım güncellemelerini kontrol edin ve yazılımınızın güncen olduğundan emin olun. Ayarlar > Yazılım Güncelleme üzerinden güncellemeleri kontrol edebilirsiniz.
 9. Hareketleri azaltın. Ayarlar > Erişilebilirlik > Hareketi Azalt seçeneklerinden bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.
 10. Saydamlığı azaltın. Ayarlar > Erişilebilirlik > Kontrastı Azalt seçeneklerinden Saydamlığı Azalt seçeneğini aktif hale getirin.

– iPhone’un Bataryasının Ömrünü En Üst Düzeye Çıkarmak için;

 1. Şarj seviyeniz %20’ye geldiğinde iPhone’unuzu şarj edin. Kesinlikle iPhone’unuzu yetersiz şarj sebebi ile kapattırmayın.
 2. iPhone’unuzu uzun süre veya bir süre kullanmayacaksanız %50 şarj seviyesine kadar şarj edin ve kapalı konuma getirerek saklayın.
 3. Orjinal veya güvenilir olmayan hiçbir üreticinin şarjlı kılıfı cihazınızda kullanmayın.
 4. Gün içerisinde defalarca iPhone’unuzu şarj cihazına bağlayıp tam dolum gerçekleştirmeden çıkartmayın.

Kaynak: Applefoni

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir