Hızlı Bilgisayar Kullanmak İçin 13 Kısayol

İyi bir bilgisayar kullanıcı olmanın yolu tüm kısayolları bilmekten geçer. Eğer tüm kısayolları bilirseniz rutin işlerinizi kısa sürede halledebilir ve kendinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Şimdi Hızlı Bilgisayar Kullanmak İçin 13 Kısayol a bir göz atalım.

Bilgisayarlarda sunulan kısayollar çoğu durumda hayat kurtarıcı olabiliyor. Genellikle programlarda daha fazla artış gösteren bu kısayolların hepsini bilmek elbette imkansız.

Yüzlerce hatta binlerce kısayolu ezberlemek biraz şov olsa gerek. İşte tam da bu yüzden işinize yarayacak kısayolları ya da diğer adıyla hileleri seçmeli ve öğrenmelisiniz. Öğrendiğiniz bu hileler karmaşık programlarda işinize çok yarayacak ve çevrenize de “süper hızlı bilgisayar kullanıyorum” diye hava atmanıza yardımcı olacak. İşin mizahi kısmı bir yana çoğu durumda kısayollar hayat kurtarıcı rol üstlenebiliyor. Sürekli fareyi sağdan sola taşımak yerine klavyede basacağınız birkaç sihirli tuş tüm işlerinizi halletmenize yardımcı olabilir. Şimdi işinize yarayacağını düşündüğümüz kısayollara bir göz atalım. İşte başlıyoruz.

Hızlı Bilgisayar Kullanmak İçin 13 Kısayol

Yanlışlıkla Kapattığınız Sekmeleri Geri Alın

13 hile

İnternette dolaşırken yanlışlıkla kapattığınız sekmeleri hızlı bir şekilde geri alabilirsiniz. Bunun için Windows bilgisayarlarınızda “Ctrl+Shift+T” kısayolunu, Mac’lerde de “Command+T” kısayolunu kullanabilirsiniz. Oldukça basit ve yararlı bir kısayol değil mi?

Ekran Görüntülerinizi Sınırlandırın

13 hile

Eğer bilgisayarlarınızda ekran görüntüsü alacaksanız ancak ekranın tümünü değil de belirli bir yere odaklanacaksanız bu işi yapmanın basit bir yolu var. Ekranın belirli bir kısmını almak için Windows bilgisayarlarınızda başlat’a “Ekran Alıntısı Aracı” yazarak uygulamayı açabilir ve gelen ekranda “Yeni” diyerek dilediğiniz yerin ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

Excel’de Son Komutu Tekrarlayın

13 hille

Excel’i etkin bir şekilde kullanıyorsanız mutlaka kısayolları bilmeniz gerekiyor. İşinize yarayacak bir kısayolu da biz söyleyelim. Eğer Excel’de F4 tuşunu kullanırsanız son komutunuzu hızlı bir şekilde tekrarlayabilirsiniz. Örneğin, bir hücreyi seçtikten sonra F4 tuşuna basarak başka hücreleri seçerseniz komutunuz yeni hücrelerde de geçerli olur.

Bağlantıları Yeni Sekmede Açın

13 hile

Eğer internette sörf yaparken karşınıza çıkan bağlantılara tıklayıp sürekli ileri geri yapmaktan sıkıldıysanız yine işinize yarayacak bir kısayol ile karşınızdayız. İnternetteyken bağlantılara farenin orta tuşuyla tıklarsanız bağlantılar yeni sekmede açılır.

Sürükleyerek Dosyaları Kopyalayın

13 hile

Dosyaları Ctrl+C ve Ctrl+V kısayollarıyla kopyalayabileceğiniz gibi fare yardımıyla da kopyalayabilirsiniz. Windows bilgisayarlarınızda dosyaya farenin sağ tuşuna basıp bırakmadan yana sürüklerseniz bıraktığınızda karşınıza seçenekler açılacaktır. Açılan kututan “Buraya Kopyala” seçeneğini seçerek dosyanın bir kopyasını oluşturabilirsiniz.

Resimlerin Kökenlerini Bulun

13 hile

Google Chrome kullanıyorsanız işinize yarayacak bir kısayolumuz daha var. Karşınıza çıkan resmin nereden geldiğini, hangi sitelerde kullanıldığını öğrenebilir ve ayrıca o resme benzeyen diğer resimleri hızlı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Bunun için herhangi bir resim üzerinde sağ tuşa bastıktan sonra “Google resim içinde ara” seçeneğine tıklamanız yeterli.

YouTube Videolarını Tek Tıkla İleri-Geri Oynatın

13 hile

Youtube videolarını durdurmak için boşluk tuşuna basmayan yoktur heralde. Ancak çoğu zaman bu tuşa basıldığında sayfa aşağı kayıyor. Bunu engellemenin bir yolu daha var. Eğer video açıkkan “K” tuşuna basarsanız videyu durdurabilirsiniz. Ayrıca “J” tuşuna basarak videoyu 10 saniye geriye, “L” tuşuna basarak 10 saniye ileri alabilirsiniz.

Buda var : YouTube’dan Programsız Video ve Müzik Nasıl İndirilir?

Açık Pencerelere Klavyeden Hükmedin

13 hile

Windows tuşunu ve yön tuşlarını kullanarak açık pencereler üzerinde hüküm sürebilirsiniz. Bunun için mecvut pencere açıkken Windows tuşuna basabilir ve hemen ardından yön tuşlarıyla pencereyi ekranın sağına soluna oynatabilirsiniz.

Hızlıca Önbelleğinizi Temizleyin

13 hile

İnternet sayfaları bilgisayarımızda önbellek denen Cache’lerde dosyalar biriktirir ve bu dosyaların bazen temizlenmesi gerekir. Eğer bir sayfanın bilgisayarınızda tuttuğu önbellği temizlemek istiyorsasız sayfa açıkken “Ctrl+Shift+R” kısayolunu kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızı Saniyeler İçinde Kilitleyin

13 hile

Bilgisayarınızı saniyeler içinde kilitlemek artık mümkün. Bunun için “Windows+L” kısayolunu kullanabilirsiniz.

Ekranınızı Anında Ters Düz Yapın

13 hile

Bilgisayarınızın ekranını ters çevirmek için ayarlarda araştırmalar yapmak yerine “Ctrl+Alt+(Ok Tuşları)” kısayolunu kullanabilirsiniz. Bu kısayol ile ekranınızı dilediğiniz giibi çevirebilirsiniz. Ancak bu kısayol ne yazıkki bası bilgisayarlarda çalışmıyor.

Sahte Ekran Görüntüleri Gönderin

13 hile

Google Chrome kullanıyorsanız karşınızdaki kişiyi kolayca kandırabilirsiniz. Bunun için F12 ile konsolu açın ve document.designMode” ayarını “on” konumuna getirin. Bundan sonra sayfadai yazıları kolayca düzenleyebilir ve ekran görüntülerinizi alabilirsiniz.

Sayfaları Kolayca Büyütüp Küçültün

13 hile

Web tarayıcılarında sayfaları yakışlaştırıp uzaklaştırmanın kısayolu da bulunuyor. Bunun için “Ctrl” tuşuna basılı bir şekilde +/- tuşlarına basabilirsiniz. “0” tuşuna bastığınızda sayfa varsayılan uzaklığına sıfırlanır. Ayrıca aynı ayarı “Ctrl” tuşuna basılıyken farenin orta tekerleğiyle de yapabilirsinz.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir