Güçlü Bir İzlenim Bırakabilmek için 6 Önemli İpucu

İster ilk kez tanışıyor, ister daha önce tanıdığınız birileriyle bir araya geliyor olun, ilk birkaç dakika sonuç için çok önemlidir. Vücut diliniz ve fiziksel görüntünüz ile Güçlü Bir İzlenim Bırakabilmek için 6 Önemli İpucuyazımıza başlıyoruz.

İlk İzlenim Nedir ?

Doğrudan veya dolaylı yoldan varlığımızı algılamış olan her insanın zihninde bıraktığımız ize ilk izlenim denir.  İlk izlenimde maalesef oldukça kısa zamanda yaratılan bir şeydir. Peki nasıl iyi bir ilk izlenim yaratacağız?

Güçlü Bir İzlenim Bırakabilmek için 6 Önemli İpucu

Vücut diliniz ve fiziksel görüntünüz ne kadar beğenildiğinizin, ne kadar ikna edici olduğunuzun ve tanıştığınız kişiler tarafından nasıl görüldüğünüzün anahtarıdır.

Tanıştığınız kişiler üzerinde iyi bir ilk izlenim bırakmak için on saniyeniz, daha da gerçekçi olmak gerekirse dört saniyeniz var.

Yapılan yüzlerce araştırmanın sonuçları gösteriyor ki, biriyle tanıştığınız ilk birkaç saniyede hem kişisel olarak, hem de profesyonel olarak karşı tarafta izlenimler bırakırsınız. Hatta bu ilk izlenimler adeta kaydedilir ve ilişkinizin geleceğinde belirleyici rol oynarlar.

1. Tutumunuz

Güçlü Bir İzlenim Bırakabilmek için 6 Önemli İpucu

Başkaları ile nasıl iletişim kurduğunuza dikkat edin. Sözlü olmayan iletişiminizde, yüz ifadelerinizden ve vücut dilinizden haberdar olun. Çalışmalar, ilk defa biriyle iletişim kurduğunuzda kelimelerinizin dört kat daha fazla etkiye sahip olduğunu kanıtladı.

Son olarak gülümsemenin gücünü hafife almayın .

2. Konuşma Uzaklığı Mesafesi

Güçlü Bir İzlenim Bırakabilmek için 6 Önemli İpucu

Bu mesafe hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak başarı ve başarı şansınızı büyük ölçüde artırabilir. Bu ipucu özellikle iş görüşmelerinde çok önemlidir. Bulunduğunuz yer, rolünüzü nasıl algıladığınız hakkında görüşmeciye mesajlar verir. Görüşmeci size bir koltuk önerdiğinde, dik durun ve rahatça oturun, ancak çok fazla ileriye veya geriye yaslanmamaya özen gösterin. Görüşmeci belirli bir sandalyeyi belirtmezse, doğrudan karşısına oturabilirsiniz.

3. Giyiminiz

Güçlü Bir İzlenim Bırakabilmek için 6 Önemli İpucu

Elbiseleriniz, davranışınız ve kullandığınız sözcüklerle uyumlu olmalıdır. İyi bir ilk izlenim edinmek isterseniz, giysinizin temiz olduğundan, parçaların birbirine iyi uyduğundan ve içinde bulunduğunuz durum için uygun olduğundan emin olun.

4. Aksesuarlarınız

Güçlü Bir İzlenim Bırakabilmek için 6 Önemli İpucu

Minimalizm mottosu ile karşınızdayız: Less is more 

Aksesuarlarınızı basit tutun.

Aksesuarlar, karşınızdakinin dikkatini dağıtmak için kıyafetinize eklenmemelidir. Ayrıca ayakkabılarınız da çok önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle kusursuz durduklarından emin olun.

5. Önemli Bir Madde Daha, Saçlarınız

Güçlü Bir İzlenim Bırakabilmek için 6 Önemli İpucu

Saçınız imajınıza katkıda bulunabilir veya tamamen mahvedebilir. Karışık, yağlı, kabarmış veya abartılı saçlar sizinle ilgili yanlış izlenim verebilir, bu nedenle saçlarınızın temiz ve düzgün olduğundan emin olun. Unutmayın, bir önceki maddenin en önemli hallerinden biri saçlarınız olabilir. Sonuç olarak saçlar önemli aksesuarlar.

6. Makyajınız

iyi bir İlk İzlenim

Makyaj sizi daha güçlü ve kendinden emin hissettirir, ancak doğru izlenimi verdiğinden emin olmak için nereye gideceğinizi göz önünde bulundurarak makyaj stilinizi seçmelisiniz. Örneğin; iş görüşmesine ağır bir makyaj ile gitmek büyük bir hata olabilir. Doğal güzelliğinizi ve sahip olduğunuz özellikleri göz önüne çıkaracak hafif bir makyajı tercih etmeniz sizin için iyi olabilir.

Ve son olarak; unutmayın, kendinizi tanıtma şekliniz, dünyanın sizi algılama biçimine çok yakından bağlıdır. Resminizi oluşturan farklı ögeleri yönetmeyi öğrendiyseniz, iyi bir izlenim vermek için daha fazla fırsatınız olur.

İş Hayatında Asla Yapmamanız Gereken 5 Kusurlu Hareket

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir