Hesaplarınız için Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Parolalar, şifreler bilgisayarınıza yetkisiz erişime karşı ilk savunma hattını oluşturur. Parola ne kadar güçlü olursa, bilgisayarınız ve hesaplarınızda korsanlardan ve kötü amaçlı yazılımlardan o kadar korunmuş olur. Peki Hesaplarınız için Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

Hesabınız için güvenilir bir şifre oluşturmak kolay bir iş gibi gelebilir. Ancak dijital dünyada bu en çok göz ardı edilen konulardan biridir. Çünkü akıllı ve güvenlikli bir şifre oluşturmak ve bunu tüm hesaplarınızda kullanmak her zaman pratik olmayabilir. Biz de bu yazımızda tüm hesaplarınız için en güvenlikli şifreyi nasıl oluşturabileceğinize dair önemli tüyolar verdik. Bunları kullanarak sizde kendi özel ve tahmin edilmesi güç şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Güçlü şifre oluşturmak için kullanılabilecek çok fazla farklı teknik var. Ancak bunları uygulamaksa bir o kadar basit.

Hesaplarınız için Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

#1 Şifrelerinizde Shift+Sayılar Kombinasyonunu Kullanın

Yalnızca alfabetik olanlar kırılması en kolay şifrelerdir. Ancak bunlara özel karakterler eklediğinizde durum tamamen değişir. Bu metodu kullanarak tahmin edilmesi imkansız bir şifre yaratabilirsiniz. Örneğin, şifrenizi 824760 yapmak yerine bu sayılara Shift tuşu basılıyken basarsanız ortaya şöyle bir sonuç çıkar: (‘+/&=. Hem aklınızdaki kombinasyonu girmiş olur hem de harikulade zorlukta Güçlü Şifre‘ye sahip olursunuz.

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur1

#2 Şifrenizi Oluştururken Film Diyaloglarından İlham Alın

Şifrenizi izlediğiniz filmlerin favori repliklerinden ya da en sevdiğiniz şiirlerin favori satırlarından esinlenerek oluşturabilirsiniz. Örneğin, Memento filminden bir repliği ve sevdiğimiz bir şiirin dördüncü satırını ele alalım.

“Kendimize kim olduğumuzu hatırlatmak için hepimizin aynalara ihtiyacı var.”

ya da daha kısa haliyle orijinal repliği kullanabiliriz.

“We all need mirrors to remind ourselves who we are.”

ve sonuç şuna dönüşürdü: wa4mtr4w4a

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur2

#3 Şifrelerinizde Boşluk Kullanın

Bu en işe yarar yöntemlerden bir tanesi çünkü günümüzde birçok websitesi kayıt alırken sizden hem alfabetik hem de özel karakterleri bir arada kullanmanızı istiyor. Eğer çok fazla karmaşadan hoşlanmıyorsanız, favori şifrenizin içerisine bir boşluk koyarak tahmin edilmesini çok daha zor hale getirebilirsiniz.

Eğer bunu yukarıdaki tüyolarla birleştirirseniz ortaya şöyle bir sonuç çıkar:

TeknolojiDolabı2016

Örnek: Teknoloji Dolabı’=!&

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur3

#4 Klavye Düzeninden Faydalanın

Klavyedeki tuş düzeninini örnek alarak online hesaplarınız için hem güvenilir hem de akılda kalıcı bir şifre oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki görselde olduğu gibi orta bölümdeki tuşlar kırmızı çizgileri takip eden bir hatta girildiğinde ortaya sıradan şifrelerden daha karmaşık olan ancak hala hatırda kalan bir sonuç çıkar. Bu şifrelerin içinde CapsLock yardımıyla büyük harfler de kullanabilirsiniz.

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur4

#5 Kişisel Tarihlerinizi Kullanın

Bunları doğum tarihinizle karıştırmayın. Zira bunlar en sık kullanılan çözümler ve ele geçirilmesi bir o kadar da kolaylar. Örneğin, işe girdiğiniz ilk günün, önemli bir kutlamanın ya da geçmişten bir olayın tarihini kullanabilirsiniz. 2 farklı tarihi beraber kullanabilir ve bunları özel karakterlerle ayırabilirsiniz.

Örnek: 11.10.1922_23.10.1923

#6 Şifrenizin Güvenliğini Kontrol Edin

İnternette şifrenizin ne kadar güvenlikli olduğunu kontrol edebileceğiniz online bir servis bulunuyor. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz servis ile şifrenizin tahmin edilmesi ne kadar güç olduğunu ve çözülmesinin ortalama ne kadar zaman alacağını görebilirsiniz. Yukarıdaki tüyolarla girdiğimiz şifrenin 18 yılda çözülebileceğini öğrendik.

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur6

Hesaplarınız için Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur? yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.