Facebook Etkili Kullanma Rehberi

İş için Facebook’u daha etkili kullanabilmeniz için sizlere 25 maddelik rehber hazırladık. Böylece işinizi Facebook’da daha etkin pazarlayarak işinizi büyütebilir ve daha çok müşteri çekebilirsiniz.

Özellikle 18-24 yaş grubu Instagram ve Snapchat gibi sosyal ağlara doğru eğilim gösterse de, sosyal ağ pazarında Facebook’un ciddi ağırlığı hala yerini koruyor.

Günlük 1 milyardan fazla kullanıcının giriş yaptığı Facebook (ki bu rakam her sene yüzde 16 büyüyor) hala en popüler sosyal ağ. Rakamı şöyle ifade edersek daha rahat anlaşılabilir: ‘XX ile giriş yap’ gibi ibareler karşımıza çıkan ‘Social Login’lerin yüzde 77’si Facebook’tan oluşuyor.

Eğer işinizi büyütmek ve işiniz için ürettiğiniz içeriklerin müşterilerinize ulaşmasını istiyorsanız, Facebook’ta var olmak doğru bir fikir. Tabii bunun için Facebook’ta varlığınızı ciddi anlamda optimize etmeniz gerekebilir. İşte Facebook’u etkili kullanma rehberi.

BÖLÜM 1: Facebook Sayfanızı Optimize Etmek

İşiniz için bir Facebook sayfası açmalısınız, kişi profili değil.

Bu sadece güzel görünmesi ve sayfaların size verdiği sayısız nimetle alakalı değil. Buna ek olarak Facebook’un kullanım şartlarında da bu yasaklanmış. Sayfa açmak çok basit. Size uygun başlığı seçin ve sonra sayfanız 2-3 adımda hazır.

facebook-is-hesabi-acma

2. Bir Facebook adresi oluşturun

Sayfanızı ilk oluşturduğunuzda genelde bir Facebook URL’i (yani size özel olan facebook.com/markanızınadı olan link) oluşturma hakkı verilmez. Bunun için sayfanızı oluşturup belirlenen beğeniyi aştıktan sonra sayfanızdaki ‘Hakkında’ sekmesine gidin ve oradan Facebook Adresi bölümü ile kullanıcı adınızı oluşturun.

facebook-adresi-acma

3. İyi bir kapak fotoğrafı ekleyin

Facebook sayfa tasarım kuralları size 851×315 piksel boyutlarında bir kapak fotoğrafı ekleme hakkı veriyor. Bunu müşterileriniz etkilemek ve sayfanızı ilgi çekici hale getirmek için kullanın. Ayrıca kapak fotoğrafını kullanırken mobil uyumluluğuna dikkat edin.

4. Hatırlanabilir bir profil fotoğrafı ekleyin

Profil fotoğrafında işinize ait bir şey olmalı: Markanızın logosu veya logotaypı. Haber kaynağında profil fotoğrafının daha çarpıcı görünmesi için beyazdan farklı bir arkaplan düşünebilirsiniz. Kapak fotoğrafı ile de birlikte güzel bir görüntü sergilediğinizden emin olun.

5. ‘Hakkında’ kısmını optimize edin.

Facebook sayfanıza gelen insanların ilk bakacakları bölümlerden biri Hakkında bölümü. Buraya kısa ve anlamlı bir açıklama yazmalı ve web sayfanızı girmelisiniz. Eğer bir yerel işletme olarak açtıysanız (adresi olan bir yerden bahsediyorum) o zaman adresi de doğru şekilde ekleyip harita görünürlüğü sağlamanız kullanıcı deneyimi için daha olumlu olacaktır.

facebook-hakkinda-kismi

6.Marka / yerel işletme sayfası

facebook-hakkinda-kismi2

7. “Genelde dakikalar içinde yanıt veriyor” rozetini kazanın

facebook-dakika-rozet

Sayfanıza gelen mesajları ne kadar hızlı yanıtlarsanız, bu rozeti almaya o kadar hak kazanırsınız. Facebook, kullanıcılarını bir sayfaya gönderecekleri mesaja karşılık alacağı mesajın ne kadar uzun süreceğini bildiriyor. Bu da prestij için ve potansiyel müşterilerinizin size mesaj atmasını motive etmek için önemli.

8. Önemli gelişmeleri ekleyin

facebook-kilometre-tasi

‘Kilometre Taşı’, işletmenizin önemli başarılarını ekleyebildiğiniz özel bir alan. Yeni ürün tanıtımları, ödüller, önemli etkinlikler ya da diğerleri. Bunları Zaman Tüneli’nizde paylaşarak kullanıcıları etkileyebilir ve buna ek olarak ‘Hakkında’ bölümünde listeleyebilirsiniz. Kilometre taşı eklemek için gönderi paylaştığınız alandan Teklif – Etkinlik + ‘e tıklayın. Sonra Kilometre taşını seçin.

9. Çağrı düğmesi ekleyin.

Facebook 2014 Aralık ayında eklediği bir özellikle sayfanızdaki beğen butonunun hemen soluna bir düğme ekleme şansı verdi. Böylece önceden hazırlanmış seçeneklerden  birini seçip sayfamız ekleyebiliyor ve bir bağlantıya gitmesini sağlayabiliyoruz.

10. Facebook sekmeleri ekleyin

Standart olarak sekmeler Zaman Tüneli, Hakkında, Fotoğraflar, Beğenenler ve Daha fazla’dan oluşur. Ama Facebook sizlere kişiselleştirilebilir sekmeler ekleme desteği sunar. Bu sekmeleri iletişim formları, küçük oyunlar, destek hizmeti, belirli bir ürününüzle ilgili mikro site gibi kullanabilirsiniz.

BÖLÜM 2: İçerik Görünürlüğünü Artırmak

11. Kaliteyi adetin önünde tutun.

Facebook içerikleri ile ilgili en çok duyduğumuz iki soru: Hangi sıklıkla içerik paylaşmalıyım ve sık sık içerik paylaşmak erişimimi artırır mı? Kısaca cevap hayır. Günün sonunda içeriğinizin erişeceği insan sayısı kaliteyle alakalı. Bunu belirleyen algoritmalar çeşitli filtreler kullanıyor ve alakasız, kalitesiz içerikleri geri plana itiyor. Bunu da insanların etkileşimlerinden ölçüyor. Bu yüzden kullanıcılarınızı içeriğe boğmak yerine onların seveceği az sayıda içerik paylaşmak daha etkili olacaktır. Bu yüzden vaktinizi Facebook içeriği hazırlamaya harcamak yerine az sayıda ama daha iyi Facebook içeriği hazırlamaya adayabilirsiniz.

Bunun için gündemle ilgili içerikler üretmek, mutlaka görsel içerik bulundurmak, görsel üzerinde çok fazla logo ve yazı kullanımı yapmamak, video içerikler üretmek, bütün bu içerikleri gönderirken çekici, basit ve kısa bir yazı yazmak daha iyi içerikler üretmenizi sağlayacaktır.

12. Kitleniz için en iyi saati belirleyin.

Bu da çok sorulan sorulardan biridir: Facebook’ta paylaşım yapmanın en iyi saati hangisidir? Bu işletmenizin sektörüne ve hatta sizi beğenen kullanıcılar topluluğunu istatistiklerine göre dahi değişir. Bu yüzden bu soruya mükemmel bir cevap vermek zor. Burada cevap vermemiz gereken diğer sorular var. Örneğin içeriğiniz komik mi ciddi mi? Hedefiniz tıklama kazanmak mı içeriğin yayılmasını sağlamak mı? Ve saire ve saire.

Hubspot’un yaptığı iyi bir araştırma var. Buna göre genel geçer olarak Çarşamba günleri saat 15.00’te yapılan paylaşımların etkili olduğunu görmüşler. Hafta sonları 12-13 arası, diğer hafta içi günlerde 13-16 arası doğru bulunmuş. Etkileşim oranları Perşembe ve Cuma günleri yüzde 18 daha fazla ölçülmüş. Özellikle Cuma günleri komik içeirkler paylaşılması öneriliyor, çünkü Neil Patel’ın söylediğine göre Facebook’ta vakit geçiren insanlar Cuma günü mutlular ve eğlenceli içerikler görmek istiyorlar. Facebook’ta en kötü paylaşım saati olarak ise hafta sonu 20.00’den sonra ve sabah 8.00’den önce.

Tabii bunlar ortalama ve farklı ülkelerde yapılmış çalışmalar. En azından bir fikrimiz olabilir.

13. En iyi blog içeriğiniz gönderin

İşletmelerin sosyal medya varlığı ancak ve ancak içerikle sürdürülebilir. İçerik bulmakta zorluk çekiyorsanız, -varsa- şirket / kurum blogunuzun en çok okunan içeriklerinden faydalanabilirsiniz. En çok okunan bloglarınızdan paylaşıma uygun bölümler alın ve bunları sayfanıza gönderin.

14. Web sitenizin open graph metalarına sahip olduğuna emin olun

Facebook’a bir link eklediğinizde bir önizleme görseli ve altında yazısı, kaynağı ve hatta yazarı görünür. Bunun için ‘meta’ adı verilen etiketler kullanılır. Web sitenizi tasarlayan kişiye ya da ajansa Facebook’un kullandığı open graph meta’larını ekleyip eklemediğini mutlaka sorun. Bunların nizami olarak Facebook’a uygun şekilde oluşturulmuş olması gerekiyor ki web sayfanızdan bir link paylaştığınızda gayet güzel şekilde görüntülenebilsin.

15. Link paylaşırken gönderi gövdesinden linki silmeyi unutmayın

Paylaştığınız linkler otomatik önizleme oluşturduktan sonra gövdede link bırakmayın. Hem gövdede, hem önizlemede link olması erişimi düşürür.

16. İçeriğinizde görsellik ön planda olmalı

Facebook’un yeni haber kaynağı tasarımı görsel içerikleri ön plana çıkarıyor. Yapılan bir araştırmada fotoğraflı / görselli içeriklerin diğerlerine göre 2.3 kat daha fazla etkileşim aldığı görülmüş. En iyi görsellerinizi Facebook için kullanın. Bunu yapacak yetenekte değilseniz üzülmeyin. Canva ve Snappa işinizi görebilir. Hiçbir ekstra bilgiye sahip olmanıza gerek olmadan bu iki sayfa ile ortalama üzeri işler çıkartabilirsiniz.

17. Görsellerinizin doğru ebatlarda olduğundan emin olun.

Ve mümkün olduğunca JPG sıkıştırma ile 100 KB’ın altında tutmaya çalışın ki eklenen görselleri Facebook yeniden sıkıştırmasın. Bundan sonra şu soruları duyuyoruz: ‘Facebook görsellerimi bozuyor.’

Kapak fotoğrafı: 851 pks genişlik, 315 pks yükseklik.
Profil fotoğrafı: 180 pks kare.
Link önizleme görseli: 1200 pks genişlik 627 pks yükseklik.
Paylaşılan görsel (geniş): 1200 pks genişlik 630 pks yükseklik.
Paylaşılan görsel (kare): 960 pks kare.

18. Videolar paylaşın, canlı yayın yapın

Facebook’ta video izlemeyi hepimiz seviyoruz. Nisan 2015 ile Kasım 2015 arası günlük ortalama video izlenme sayısı iki katına çıkarak günde 4 milyardan 8 milyar videoya çıkmış. Facebook hala sevdiğimiz videoları birbirine benzetmek için kullandığı algoritmayı geliştirmeye devam ederken bu rakam bize algoritmanın doğru çalıştığını gösteriyor. Özellikle mobildeki yeni güncellemede tek video izleyip geçmek çok zor. Hemen peşine gelen ilgili video, can alıcı olabiliyor.

Burası teknikti, asıl soru şu: Neden video?

Çünkü uzun süredir Facebook, otomatik oynatma özelliğini getirmişti. Siz videoyu açana kadar sesi kapalı geliyor ve tıkladığınızda sesi de açılarak video devam ediyordu. Bu da haber kaynağında sabit bir görsel ya da metindense daha dikkat çekici olabiliyor. Dolayısı ile videoların görsellerden daha fazla etkileşim aldığını söylersek çok da haksız olmayız. Bununla ilgili bir araştırma yapıldığında mutlaka ekleyeceğiz.

Bir süre önce Facebook, herkes için canlı yayın yapabilme özelliğini duyurmuştu. Buna sayfalar da dahil. Facebook sayfanız üzerinden yapacağınız bir canlı yayınla hiç ummadığınız kadar yüksek erişim sağlamanız mümkün hale gelebilir. Mutlaka deneyin, faydasını göreceksiniz.

19. Platform İstatistikleri‘ni kullanın

Platform İstatistikleri, Facebook sayfanızdaki aktivitelerin gelişmiş şekilde analiz edildiği ve verilerin size sunulduğu bir Facebook hizmeti. Bu hizmetle içeriğinizi ve kitlenizi daha iyi tanıyabiliyorsunuz.

facebook-platform-istatistikleri

20. İçerik planlama özelliğini kullanın

Facebook içeriklerini zamanlamak yeni bir iş değil. Facebook bu özelliği kendi getirmeden önce Sendible, HootSuite gibi çözümlerle Facebook gönderilerimizi önceden hazırlayıp belirlenen saatlerde gönderebiliyorduk. Şimdi Facebook bu imkânı kendi içinde sunuyor. Siz de önceden hazırladığınız içerikleri tek seferde planlayarak gün içinde içerik ve etkileşimle meşgul olun, gönderi göndermekle değil.

facebook-icerik-planlama

21. Web sayfanıza Facebook düğmeleri ekleyin

Facebook’un size sunduğu beğen butonu, beğen kutusu, paylaş butonları web sayfanızda mutlaka bulunmalı.

22. Facebook Newsroom‘u Düzenli olarak takip edin

Şimdilik İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Japonca, Korece ve Portekizce dillerinde yayın yapan ve Facebook’taki son gelişmeleri bildiren (eski adı Facebook Blog) bu sayfayı sık sık ziyaret edip son gelişmeleri takip edin.

BÖLÜM 3: Daha iyi Facebook reklamları

23. Doğru reklam verme aracını seçin

Facebook reklam vermek için ‘Reklam Yöneticisi’ ve ‘Power Editor’ adında iki ürün sunar. Power Editor, bizim gibi büyük hesaplar ve bütçeler yöneten ajanslar ve / veya ciddi bütçelere ve adetçe çok sayıda reklam / kampanya grubuna sahip kurumlar için oldukça keyifli bir araç. Ancak basit bir reklamveren için bir kabus olabilir. Bu yüzden sağda solda duyduğunuz ‘Power Editor’den reklam verince daha şey oluyormuş’ efsanelerine kulak asmayın, sizin için doğru olan aracı seçin. Kampanya sayınız ve bütçeniz düşükse, Power Editor’deki gereksiz kalabalığa girmeyin.

24. Facebook Hedef Kitle İstatistikleri’ni kullanın

Reklam yöneticinizde Faturalar’ın yanındaki sekmeden ulaşabileceğiniz bu alanda, hedef kitleleri geniş ve detaylı bir şekilde analiz edip oluşturabiliyorsunuz. Reklam vermeden önce mutlaka ama mutlaka bu istatistikleri kullanın.

facebook-hedef-kitle-istatistikleri

25. Tek bir reklam vermeyin, birden fazla reklamla test yapın

Tek bir kampanya size hiçbir şey vermez. En azından farklı metin, farklı görsel ve farklı hedef kitleler deneyerek birden fazla reklam grubu oluşturursanız -özellikle ilk defa reklam veriyorsanız- hangi kitlenin sizinle ilgilendiğini ölçebilirsiniz. Bir reklam grubu için 15-20 reklam oluşturmuyorsanız Facebook reklamı işini doğru yapıyorum diyemezsiniz. Çeşitlilik, ölçümleme, istatistik güzeldir.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.