Access Point ile Repeater Arasında Ne Fark Var?

Access Point ile Repeater Arasında Ne Fark Var

Access Point ve Repeater olarak adlandırılan cihazların çalışma prensipleri birbirine benzerlik gösterir fakat tam olarak aynı işlevi görmezler.

Access Point olarak kullanıcılara sunulan cihazların birçoğunda Repeater özelliği de mevcuttur. Cihaz arayüzünden ister Access Point olarak ister Repeater olarak kurabilirsiniz.

Bunun yanısıra sadece Access Point özelliğine sahip yada sadece Repeater özelliğine sahip cihazlarda bulunmaktadır.

Repeater Nedir?

Repeater

Repeater ingilizce olarak ”Repeat” tekrar kelimesinden de anlaşılacağı gibi tekrarlayıcı anlamına gelir. Kablosuz internet sinyalini alır tekrarlayarak daha geniş bir alana yayar.

Fakat kablosuz sinyalin yapısını güçlendirme gibi bir işlevi yoktur. Bu da toplumda yer alan bazı yanlış bilgilerden birisidir.

Hangi Durumlarda Repeater Kullanmalıyım?

Örneğin, 3+1 dairede ikamet ediyorsunuz. Modeminiz evin tam ortasında bir konumda ama modeme en uzak odadan tam olarak kablosuz internet çekmiyor. Bu durumda internet çekmeyen oda ile modem arasında bir noktaya konumlandırılacak şekilde repeater kullanabilirsiniz.

 

Access Point Nedir?

Access Point

Access Point, Erişim Noktası olarak adlandırılabilir. Genel olarak kablolu bağlantıyı kablosuz sinyale çevirmeye yarar.

Hani Durumlarda Access Point Kullanmalıyım?

Örneğin, 3 katlı bir işyeriniz var. Modeminizin 1 katta olduğunu varsayalım. Bu durumda 2. ve 3. katlara Repeater ile kablosuz sinyalinizi ulaştırabilirsiniz. Fakat bunun yerine Modeminizinden 2. ve 3. katlara ethernet kablosu çekip bu katlara 1 er tane Access Point kurmanız daha sağlıklı bir bağlantı elde etmenize olanak tanır.

Başka bir örnek verecek olursak evinizde kablosuz(Wi-Fi) özelliği olmayan sadece kablolu bağlantı ile çalışan bir modeminiz var. Bu durumda bir Access Point satın alarak kablolu internetinizi kablosuz(Wi-Fi) olarak kullanmaya başlayabilirsiniz

Not:Bu yazı bireysel veya ev kullanıcılarına rehber olması açısından hazırlanmış olup, anlaşılır bir dil kullanmak amacıyla çok fazla teknik ayrıntıya girilmemiştir. Access Point ve Repeater gibi cihazların endüstriyel alanlarda kullanımında daha teknik detaylar söz konusu olabilir.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir