Android Telefonunuzda İnternet Kotanızı Kendiniz Belirleyin

4.5G’nin ülkemizde kullanılmaya başlanmasıyla beraber telefonlarda internet kullanımı oldukça arttı. 4.5G yüksek hızlı internet sunuyor ancak bu hızlı internet mobil verimizin çabuk bitmesine ve sürpriz faturalarla karşılaşmamıza neden olabilir.

Sürpriz telefon faturası ile karşılaşmamak için telefonunuzda küçük bir ayar yaparak internet kullanım kotanızı belirleyebilir böylece belirlediğiniz kotaya ulaştığınız zaman mobil veri kullanımını durdurabilirsiniz.

Android telefonunuzda Mobil veri sınırı nasıl belirlenir resimli olarak yazımızda anlattık.

İsterseniz iphoneda nasıl kontrol altına alacağınızı öğrenmek için aşağıdaki konumuzdan bakabilirsiniz.

Telefonunuzda kullanacağınız internet kotasını kendiniz belirleyebilirsiniz. Anlatacağımız yöntem ile telefonunuz, belli bir mobil veri kotası kullanıldığı  zaman sizi uyaracak ve belirlediğiniz kotaya eriştiğinde ise mobil veriyi devre dışı bırakılacaktır.

Mobil Veri Sınırı Belirlemek için aşağıdaki adımları yapın.
  • Telefonun Ayarlar bölümüne girin.
  • Veri Kullanımı sekmesini açın.

Android Telefonunuzda İnternet Kotanızı Kendiniz Belirleyin-1

  • Burada yer alan “Mobil veri sınırını belirle” sekmesini aktif edin.
  • Mobil veri sınırı belirle seçeneğini aktif ettikten sonra üstte yer alan grafikte Uyarı ve Limit sınırını elle tutup istediğiniz veri sınırına sürükleyin. Biz örneğimizde 1.5GB’ı uyarı 2 GB’ı limit olarak belirledik. Siz internet kotanıza göre bu sınırları arttırabilir veya azaltabilirsiniz.

Android Telefonunuzda İnternet Kotanızı Kendiniz Belirleyin-2

  • Burada dikkat etmeniz gereken nokta tarih aralığıdır. Fatura kesim gününüze göre tarihi belirleyin. Eğer her ayın 1’inde tarifeniz yenileniyor ise bitiş gününü ayın 1’i olarak belirleyin.

Veri Kullanımı penceresinden kullanmış olduğunuz internet miktarını görebilirsiz. Ayrıca ekranın alt kısmından hangi uygulama ne kadar internet harcamış takip edebilirsiniz.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir