Windows 10’un Otomatik Güncellemeleri Nasıl Kapatılır?

Windows 10‘un piyasaya çıkması ile milyonlarca kullanıcıya ulaşması neredeyse bir oldu. Bunda en büyük etki Windows 10’un Windows 7 ve 8.1 kullanıcılarına ücretsiz olarak yükseltme seçeneği ile sunulmasında oldu.

Her yeni Windows işletim sistemi Windows 10’da da bazı sürücü uyumsuzlukları ve sevilmeyen özellikler var. Bunlardan biri de otomatik güncellemeler.

Windows Update artık bilgisayarınızdaki donanımların eksik sürücülerini tarıyor ve en güncel sürücüleri otomatik olarak indiriyor. Fakat kimi zaman en güncel sürücüler sizin donanımınız ile uyumlu olmayabiliyor ve bu gibi durumlarda hatalar ile karşılaşabiliyorsunuz.

Windows 10'un Otomatik Güncellemeleri Nasıl Kapatılır-1

Tamam ülkemizde gidip gelen internet bağlantılarına alışkınız, ama bu ne Türk Telekom‘u ne de Superonline‘ı ilgilendiren bir durum. Hata Microsoft’ta. Adamlar Home sürümünü kullanan kişilere seçme şansı bırakmadan güncelleme geldiği anda bilgisayarınız indirmeye başlıyor ve o sıradaki oyun keyfinizin içine ediyor. Bundan kurtulma yöntemi ise teknik olarak yok. Yani Windows 10 üzerinden seçme şansınız yok. Ancak her derde deva bulunabiliyorsa bunun da bir çözümü elbette var. Şimdi ise bu dertten kurtulmak, seçiminin kendisine bırakılmasını isteyen kullanıcılar için yöntemleri sıralıyoruz.

 Windows’un “Tarifeli Bağlantı” Seçeneği

Bu aslında Microsoft’un bir halt yemesi noktasında size yardımcı olmak için yaptığı bir olay. Yapmanız gereken ise Ayarlar > Ağ ve İnternet > Gelişmiş Seçenekler adımlarını takip ederek “Tarifeli Bağlantı” seçeneğini aktif etmek.

Windows 10'un Otomatik Güncellemeleri Nasıl Kapatılır-2

Bu olay özellikle sınırlı, düşük hızlı ya da bizde olduğu gibi AKK sahipleri için “Zaten tırt internetin var, onu da biz sömürmeyelim” deme noktasında yapılan bir ayar. Bunu aktif ettiğiniz taktirde Wi-Fi üzerinden bağlıyken (internetiniz kotalı olsun olmasın) sizin bilgisayarınızda artık Win10 güncellemeleri otomatik olarak yüklenmeyecek demektir. Ancak eğer PC’niz ethernet kablosu ile bağlıysa bu işlem size bir katkı sağlamayacaktır. Yani bu yöntem sadece WiFi ile bağlanan bilgisayarlar için geçerli.

 Microsoft’un “Show or Hide Updates” Aracı

Microsoft sadece kendi Win10 sürümünü değil, aynı zamanda tüm driverları da otomatik olarak günceller. Ancak bir nebze de olsa katkı sağlaması için buradaki bağlantıdan gidebileceğiniz resmi sitede Güncelleştirmeleri göster veya gizle” sorun gidericisi paketini şimdi karşıdan yükle. yazısına tıklayarak indireceğiniz araç vasıtasında açılacak program üzerinden Win10 güncellemeleri dışındaki driver güncellemelerini görebilirsiniz.

Windows 10'un Otomatik Güncellemeleri Nasıl Kapatılır-3

Hide kısmından geçeceğiniz seçenekler ile seçeceğiniz programların güncellemeleri artık otomatik olarak yüklenmeyecek. Fakat burada önemli parçaların driverlerı da var. Yani eğer işinize yaramayan bir şey yoksa gizlememeniz önemli diye düşünüyorum. Driver güncellemeleri her zaman yararlıdır sonuçta.

  Hizmetler Üzerinden Kapatma

Bu da başka bir yöntem. Bunun için Windows + R tuşuna basarak açılacak Çalıştır ekranına services.msc yazarak ya da arama ekranına Hitmetler şeklinde bir arama yaparak açılacak ekranda Windows Updates bölümüne girin. Buradan çıkan “Windows Update Özellikleri (Yerel Bilgisayar)” programı üzerinden Başlangıç Türü‘nü Elle ya da Otomatik yerine Devre Dışı yapıp bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda sorun çözülüyor. Ancak şimdilik %100 bir çözüm olduğu söylenemez.

Windows 10'un Otomatik Güncellemeleri Nasıl Kapatılır-4

Evet arkadaşlar, bu yöntemler ile geçici ya da kalıcı olarak Windows 10’un sinir bozucu otomatik güncellemelerinden kurtulabilirsiniz. Fakat şunu da unutmamakta fayda var. Bir sistem ya da driver güncellemesi çoğu zaman yararlı oluyor. Hatta bazı kritik güncellemeler ise mutlaka indirilmesi gerekli. Ancak siz yine de oyun keyfinizin kaçmaması, zaten sınırlı olan internet bağlantınızda boşuna indirmeler ile kotanızı aşmamak adına bunu yapmak istiyorsanız karar sizin.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir