E-Devlet’ten Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet sistemi faaliyete geçtiği günden itibaren hayatımızı kolaylaştıran yenilikler sunmuştur.E-Devlet’in sunduğu yeniliklerin en önemlilerinden biri de öğrenci belgesinin sistemden alınabilmesidir. Artık herhangi bir üniversitenin öğrencisi dakikalar içerisinden sistem üzerinden öğrenci belgesini indirebilmekte ve bastırarak ihtiyaç duyduğu yere verebilmektedir. Belgenin üzerinde bulunan kod ile öğrenci belgesini alan kurum belgenin doğruluğunu kontrol edebilmektedir. Peki E-Devlet’ten Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet bilgileriniz ile alabileceğiniz öğrenci belgenizi, eğitim gördüğünüz okula gitmenize gerek kalmadan kolayca elde edebiliyorsunuz. Elektronik ortamda öğrenci bilgilerinize hızlı bir şekilde ulaşacabileceğiniz bu barkodlu belgeleri,  kurum ve kuruluşlara yapılacak başvurularınız için ya da diğer işlemleriniz için de kullanabileceksiniz.

E-Devlet’ten Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Öğrenci belgesi sorgulamak ve öğrenci belgesi almak için tıklayın.

Belgeyi almak için E-devlet şifrenizle giriş yapmak zorundasınız. Eğer e-devlet şifrenizi unuttuysanız bu yazımız size yardımcı olacaktır:E-Devlet Şifremi Unuttum Nereden Alabilirim?

Giriş yapınca aşağıdaki sayfaya ulaşacaksınız, sağ tarafta gördüğünüz işlem kısmının detay linkine tıklayınca PDF formatında öğrenci olduğunuzu gösteren belge karşınıza çıkacak. Öğrenci olduğunuzu gösteren bu PDF öğrenci belgesini bilgisayarınıza indirmek için belgenin 1-2 cm sağ üst tarafında dosyayı indir butonu var, ona tıklayıp belgenizi kolayca bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Eğer öğrenci belgenizi indirmeden direk yazıcıdan yazdırmak istiyorsanız açılmış olan PDF belgesinin hemen üstündeki yazıcı simgesine tıklayıp yazdırabilirsiniz.

E Devlet'ten Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır1

Öğrenci belgesinin doğruluğu nasıl kontrol edilir?

Öğrenci olarak öğrenci belgesini iş yerine veya başka bir kuruma verdiniz. Peki bu kurum bu belgenin doğru olduğunu nasıl anlayacak? Tabiki gene e-devlet üzerinden belgenin barkod numarası ile sorgulama yaparak.

Öğrenci belgesinin doğrulunu kontrol etmek için tıklayın.

Öğrenci belgesini barkod numaralası ile doğrulamak için e-devlet şifrenize gerek yoktur. Sadece öğrenci belgesinin üzerindeki barkod numarasını ve öğrencinin T.C. Kimlik numarasını bilmeniz yeterlidir. Açılan sayfada karşınıza aşağıdaki ekran gelecek.

E Devlet'ten Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır2

E Devlet'ten Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır3

Burada yapmanız gereken öğrencinin T.C. Kimlik numarasını gerekli kutuya girmek ve öğrencinin size getirdiği öğrenci belgesinin sağ üst tarafında yer alan barkod numarasını Barkod No alanına girmek olacak.

Devam et butonuna tıkladıktan sonra, size hizmet şartları sözleşmesi ekranında şartları kabul edip etmediğiniz sorulacak, şartları kabul edip devam et butonuna tıkladığınız da öğreciye ait öğrenci belgesinin PDF formatındaki haline sizde ulaşabileceksiniz. Gerektiğinde bu belgeyi sizde bilgisayarınıza indirebilir yada direk yazıcıya gönderebilirsiniz.

E-Devlet’ten Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır? yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.