Android Telefon Açılırken Donma Sorunu Çözümü

Birçoğumuz akıllı telefon veya tablet seçimlerimizi Android cihazlardan yana yapıyoruz. Android işletim sisteminin sunduğu esneklik sebebiyle birçok farklı uygulamayı birçok farklı Android cihaz üzerinde çalıştırabilmemiz mümkün. Bu uygulamalardan bazıları Android cihazımızın sistem ayarlarını değiştirebiliyor ve piyasadaki Android cihaz çeşitliliği sebebiyle değiştirilen ayarlar beraberinde farklı problemler getirebiliyor. Bu nedenle birgün Android akıllı telefon veya tabletimizi açmaya çalıştığımızda “Android telefon açılmıyor” veya “Android telefon açılırken donuyor” gibi problemlerle karşılaşabiliyoruz.

Uygulama kaynaklı problemlerin yanısıra bazı kullanıcılar Android cihazlarına Custom ROM adı verilen modiye Android işletim sistemlerini yüklemeyi tercih edebiliyor. Bu tür işlemler oldukça riskli olabiliyor ve uyumsuz bir modifiye ROM Android cihazınızın açılmamasına, açıldıktan bir süre sonra donup kalmasına veya belli bir uygulamayı çalıştırınca cihazınızın donmasına sebep olabiliyor. İşte bu durumlarda nasıl bir çözüm üretebileceğinizi bu yazımızda anlatıyor olacağız.

Telefonum donuyor ne yapmalıyım

Eğer Android cihazınız açılırken donuyorsa ve sonrasında cihazınızda herhangi bir işlem yapamıyorsanız cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmek bir çözüm yolu olabilir. Bu işlem Android cihazınızdaki rehber gibi kişisel verileri sileceğinden eğer rehberinizi ve diğer kişisel verilerinizi yedeklemediyseniz pratik bir çözüm olmayacaktır. Fakat yine de bu durum cihazınızın hiç açılmamasından iyidir. Android rehber yedeklemeyi daha önceden yapmadıysanız yedeklemeyi yapmak için cihazınızın bozulmasını beklemeyin, bu yazımızdan bu işin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz:

Android cihazınız açılmadığı durumlarda Android cihazınızı nasıl fabrika ayarlarına döndürebileceğinizi bu yazımızdan öğrenebilirsiniz:

Eğer Android cihazınız açıldıktan bir süre sonra donuyorsa ve problem uygulama kaynaklıysa sizin için daha kolay bir çözüm yolu mevcut. Bu yöntem Android cihazınızı güvenli modda başlatmak. Eğer Android 4.1 veya üst versiyonlarına sahip bir akıllı telefon veya tablet kullanıyorsanız şu adımları izleyin:

  • Cihazınız açıkken güç tuşuna bir süre basılı tutun ve güç seçenekleri penceresinin karşınıza gelmesini bekleyin.
  • Güç seçenekleri penceresi açılınca “Kapat” tuşunun üzerinde parmağınızı bir süre basılı tutun:

Android Telefon Açılırken Donma Sorunu Çözümü1

  • Açılan yeni ileti kutusunda “Tamam” seçeneğini seçin ve telefonunuzu güvenli modda başlatın:

Android Telefon Açılırken Donma Sorunu Çözümü2

Eğer Android 4.0 ve Android 4.0’dan daha eski bir Android sürümünü kullanan bir tablet veya telefona sahipseniz aşağıdaki adımları izleyin:

  • Cihazınızı tamamen kapatın
  • Telefon veya tabletiniz kapalıyken güç tuşuna basılı tutun
  • Açılış ekrana logosu karşınıza geldiğinde açılış süreci bitene kadar parmaklarınızı ses yükseltme ve ses azaltma tuşlarında aynı anda basılı tutun

Bu işlemler sonucunda telefonunuz veya tabletiniz güvenli modda açılacaktır. Güvenli modda cihazın kendisiyle birlikte gelmeyen, sonradan yüklenen uygulamalar devre dışı bırakılacaktır. Bu sayede Android cihazınızın donmasına sebep olan uygulamaları kapatmış oluyorsunuz. Güvenli mod içerisinde bu uygulamaları bularak kaldırabilirsiniz.

Android cihazınızı güvenli modda başlatarak herhangi bir uygulamanın Android cihazınızın çalışmasını aksatıp aksatmadığını, cihazını yavaşlatıp yavaşlatmadığını da öğrenebilirsiniz.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir