Yeni bir Bilgisayar Alındığında Yapılması Gereken 5 Önemli Şey

Eski Bilgisayarınızı elden çıkartıp kendinize yeni bir bilgisayarmı aldınız? Aldığınız yeni bilgisayarınızı kullanmaya başlamadan önce elden geçirmenizi tavsiye ederiz. Yeni bir Bilgisayar Alındığında Yapılması Gereken 5 Önemli Şey i sizler için derledik.

Yeni bir Bilgisayar Alındığında Yapılması Gereken 5 Önemli Şey

Stok yazılımlardan kurtulun

Eğer OEM peşinde koşmak istemiyorsanız ve derin bir araştırma yaptıysanız bir markayı hedeflemiş olabilirsiniz. Alacağınız marka ne olursa olsun o PC mutlaka Bloatware adı verilen birçok hazır programı bünyesinde bulunduruyor olacak.

Alacağınız PC ya da dizüstünün bünyesinde fabrika çıkışı yazılımları öğrenerek bir kenara not edin. Daha sonra işinize yarayabilecek olanları cihazda bırakır, istemediklerinizden vakit kaybetmeden kurtulabilirsiniz.

Hangi tarayıcı sizinki olsun?

Yeni bilgisayarınızın ilk ve en önemli uygulaması internet tarayıcısı olacaktır. Bu yüzden ilk olarak hangi internet tarayıcısının varsayılan olması gerektiğine karar vermelisiniz. Chrome bünyenizde alışkanlık yapmışsa elbette bu yazılımı varsayılan yapacaksınız.

Ancak Microsoft Edge ve Firefox’u da PC’nizde bulundurmayı unutmayın. Bir köşede dursunlar çünkü lazım olacaklar. Bu tarayıcıların hangisini seçerseniz seçin cep telefonunuzla da senkronize olabiliyor olmasına dikkat edin.

Bir antivirüs kurmalısınız

Windows işletim sisteminin var sayılan antivirüs sistemi Windows Defender her ne kadar güçlü ve güvenilir olsa da, tüketici tercihi tamamen farklı olabiliyor. Kullanıcılar genellikle yıllardır kullandıkları antivirüs yazılımlarını terk etmiyorlar.  Yeni PC’nizi savunmasız bırakmayın ve hemen bir güvenlik yazlımı kurun.

En İyi 9 Ücretsiz Antivirüs Programı

Hemen yedekleme yapın

PC’nizi olmasını istediğiniz duruma getirdikten sonra bir imajını alın. Aynı zaman hazırlayacağınız kurtarma partisyonunu da bir USB veya disk ya da bir DVD üzerinde bulundurmayı ihmal etmeyin. Bu işlemler angarya gibi görünseler de inanın bazı durumlarda hayat kurtarıyorlar.

Sürücülerinizi hemen güncelleyin

Satın aldığınız PC’nin bileşenleri çalışıyor olsa da sürücülerinin tarihlerini kontrol edin Gerekiyorsa otomatik olarak sürücüleri tarayıp, güncel olanlarıyla eskileri değiştirebilen bir yazılım kullanın. Unutmayın güncel sürücüler PC’nizin performansını artırır ve uzun vadede kararlı çalışmasını sağlar.

Otomatik Driver İndirme ve Yükleme Programı -Driver Pack Solution

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.