Windows 10’da Windows.old Klasörü Nasıl Silinir?

Windows 10'da Windows.old Klasörü Nasıl Silinir

Windows 10’a yükseltme yaptığınızda ya da temiz kurulum yapmadan yeni Windows sürümünü yüklediğinizde, sistemin kurulu olduğu diskte eski Windows sürümünün dosyalarını içeren Windows.old klasörü oluşacaktır. Harddiskte boş yer işgal eden Windows.old klasörünü nasıl sileceğinizi anlattığımız rehber yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

İşletim sisteminizi Windows 10’a yükselttiğinizde diskte boş alanın iyice azaldığını fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, önceki Windows sürümünün dosyalarını içeren Windows.old klasörünün oluşmasıdır. Oluşabilecek bir sorunda önceki Windows sürümünü geri yüklemeniz için yedekleme dosyası olarak saklanan bu klasörü, düşük kapasiteli bir harddisk kullanıyorsanız temizlemenizde fayda var. Normal yöntemlerle silmeye çalıştığınızda çeşitli hatalarla karşılaşabileceğiniz bu klasörü, çok basit birkaç adımla kolayca silebilirsiniz. İsterseniz hemen adımları anlatalım.

surucu-ozellikleri

Windows.old klasörü genellikle işletim sisteminin yüklü olduğu sürücüde bulunmaktadır. Klavyemizden Windows + E kısayolunu kullanarak Dosya Gezgini’ni açıyoruz ve Bilgisayar sekmesine tıklıyoruz. İşletim sisteminin kurulu olduğu sürücüye sağ tıklayıp Özellikler seçeneğine tıklıyoruz.

diski-temizle

Genel sekmesi altında yer alan Diski Temizle butonuna tıklıyoruz. Sürücüde açılabilecek yer hesaplanacaktır. Kısa bir süre bekliyoruz.

sistem-dosyalarini-temizle

Açılan pencerede Sistem Dosyalarını Temizle butonuna tıklıyoruz ve yine kısa bir süre bekliyoruz.

onceki-windows-yuklemesi

Bu ekrandan Önceki Windows Yüklemesi seçeneğini işaretliyoruz. Hemen sağ tarafta bu dosyaların ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz. Seçimi tamamladıktan sonra Tamam butonuna basıyoruz. Bu dosyaları kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz? Şeklinde açılan pencerede Dosyaları Sil butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

disk-temizleniyor

Disk Temizleme işlemini başlattık. Gereksiz dosyalar temizlendikten sonra Windows.old klasörü silinecek, sürücüde boş alan sağlanacaktır.

Kaynak: Tam İndir (Volkan Yılmaz)

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir