CyanogenMod Nedir, Avantajları Nelerdir?

Akıllı telefon kullanıcıların pek çoğunun adını duyduğu fakat hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığı CyanogenMod, özellikle Android kullanıcıları için çok güzel bir çözüm.

Peki, CyanogenMod nedir? İşte detaylı açıklamalar ile “CyanogenMod nedir?” sorusunun cevabı.

CyanogenMod nedir?

Cyanogenmod, esasında Android işletim sisteminde farklı telefonlar için geliştirilen ROM denen yazılımlardır.

Peki, ROM nedir? İsterseniz kısaca “ROM Nedir?” sorusunu da yanıtlayalım.

ROM nedir?

ROM dediğimiz şey işletim sistemi olarak da ifade edebilir.

Zira ROM, bir işletim sisteminin kişiselleştirilmiş halidir. Yani farklı markaların Touchwiz ve Sense gibi arayüzleri ya da Nexus modellerinde görüp saf Android dediğimiz yazılım da bir çeşit ROM’dur.

Stock ROM nedir?

Touchwiz, Sense, LG UX gibi akıllı telefonlar ile birlikte gelen ROM’lara Stock ROM denmektedir.

Custom ROM nedir?

CyanogenMod ise akıllı telefonlar ile gelmeyen ROM’dur. CyanogenMod ve Omnirom gibi akıllı telefonlar ile birlikte gelmeyen ROM’lara Custom ROM denir. ROM hakkında yeterli bilgiyi edindikten sonra, isterseniz “Cyanogenmod nedir?” sorusunu yanıtlamaya devam edelim.

Bakınız :

CyanogenMod nedir?

CyanogenMod, Cyanogen şirketi altında çalışan geliştiriciler tarafından, son olarak Android 6.0 Marshmallow tabanlıC yanogenMod 13.0 sürümü ile geliştirilmeye devam edilen ROM’dur.

CyanogenMod Nedir, Avantajları Nelerdir-1

Peki,CyanogenMod neden geliştiriliyor?

Stock ROM’lar yeterince başarılı değil mi? Elbette her ROM’un kendine göre avantajları var. Mesela Touchwiz ROM’unda ekran bölme, Sense ROM’unda Blinkfeed gibi özellikler görüyoruz.

Stock ve custom ROM kıyaslaması yaptığımızda ise, üreticiler kendi stock ROM’larını akıllı telefonlarına uygularken uzun zaman çalışırlar ve telefonlar duyurulduğunda büyük oranda hatasız stock ROM’lar ile karşımıza çıkıyorlar.

CyanogenMod gibi custom ROM çeşitleri ise, akıllı telefonlar çıktıktan sonra geliştirildikleri için hem kullanıcıların telefonlarına hem daha geç geliyor, hem de çok sayıda hata ile karşılaşılabiliyor. Ayrıca custom ROM’ların çok büyük geliştirici ekipleri olmadığı için hataların düzeltilmesi stock ROM’lara kıyasla daha uzun sürebiliyor.

CyanogenMod avantajları neler?

Fakat,CyanogenMod gibi custom ROM’ların çok sayıda avantajı da bulunmakta. Örnek olarak CyanogenMod hakkında konuşursak,CyanogenMod saf Android arayüzü ile geliyor, reklam amaçlı olsun ya da olmasın, ihtiyaç dışı hiçbir uygulamayı dahili olarak içermiyor.

Cyanogenmod ROM’unda stock ROM’lara kıyasla daha az uygulama olması, sistemin daha hızlı çalışmasını sağlayıp, RAM tüketimi azaltıyor. Pil performansı akıllı telefon modeline göre artıp, Cyanogenmod temaları destekleniyor.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.