iPhone’da Nasıl Kaliteli Fotoğraflar Çekilir?

iPhone kamerasını her gün defalarca kullanıyoruz. Ama bir kaç ipucu ile iPhone’un kamerasından daha kaliteli şekilde faydalanmak mümkün. Artık iPhone’un kamerası eski nesillere göre oldukça iyi durumda ve bir çok özelliği sayesinde neredeyse profesyonel fotoğraf makineleri gibi fotoğraflar çekebiliyor. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan, iPhone ile nasıl güzel fotoğraflar çekilir sorusuna yanıt arayalım.

1- iPhone’un Lensini Temizleyin

Bu aslında önemsiz gibi görünebilir. Ancak iPhone’un kamerası cebimizde ya da çantamızda taşıdığımız sırada kirlenebiliyor. Daha kaliteli fotoğraflar çekmek istediğimizde, iPhone’un lensini bir gözlük temizleme bezi yardımı ile temizlemeniz çok daha güzel fotoğraflar çekmenize imkan tanıyacaktır.

2- Dijital Zoom’u Kullanmayın !

iPhone’da dijital zoomu kullanmak genelde gereksiz oluyor. Çünkü dijital zoomda yapılan tek şey, büyük bir fotoğrafın kırpılması gibi düşünebilirsiniz. Yani optik olarak yaklaşamadığınız için, fotoğrafın bir kısmı kesiliyor ve aynı ekrana yerleştirilmeye çalışıyor.

Bu da dolayısıyla fotoğrafın piksel piksel görünmesine ve görüntünün oldukça bozulmasına sebep oluyor.

3- Zoom Kullanmak Yerine Yakınlaşın

Eğer bir objeyi daha yakından çekmek istiyorsanız ve kaliteli bir görüntü elde etmek istiyorsanız dijital zoom yerine çekmek istediğiniz objeye yakınlaşmayı denemelisiniz.

4- Fokusu Kilitleyin

Dijital Zoom’u şu amaçla kullanabilirsiniz, bir objenin daha net çıkmasını istiyorsanız dijital zoom ile o objeye yaklaşın ve parmağınızı ekranda o objenin üzerine basılı tutarak fokusu kilitleyin. Böylece, iPhone kamerası o objeye kilitlenecektir ve daha net çıkmasını sağlayacaktır.

5- Işığı Ayarlayın

Fokusu kilitledikten sonra, ekranda parmağınızı aşağı ya da yukarı doğru kaydırarak o fotoğrafa verilen ışığı ayarlamaya çalışın. Böylece objenin daha karanlık ya da daha aydınlık çıkmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: IOS Cihazlarda Fotoğraflar Toplu Şekilde Nasıl Silinir?

6- AE/AF Kilidini Kullanın

Fotoğraf çekerken ekrana yeteri kadar uzun bastığınızda AE/AF kilidi yazısını görebilirsiniz. Bu da odaklama/pozlama kilidi anlamına gelir. iPhone’u hareket ettirseniz bile kamera tekrar aynı noktaya odaklanacaktır.

7- Fotoğraf Çekmek için Ses Tuşlarını ya da Kulaklığı Kullanın

Fotoğraf çekmek için iPhone’un ekranına dokunmak istediğimizde bazen elimiz titreyebilir ve bu da fotoğrafların bulanık çıkmasına sebep olur. Fotoğraf çekmek için ses kısma tuşuna basabilir, ya da iPhone’a Earpods kulaklığı bağladıktan sonra ses açma/kapama tuşları ile fotoğraf çekebilirsiniz. Böylece iPhone daha az hareket eder ve daha kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz.

8- Tripod Kullanabilirsiniz

Yine iPhone’un fotoğraf çekerken hareket etmemesi için tripod kullanabilirsiniz. Böylece iPhone’u sabitledikten sonra çok daha net fotoğraflar elde edebilirsiniz.

9- Seri Çekimi Kullanın

Eğer hareket halinde olan bir objeyi fotoğraflamak istiyorsanız, iPhone’da fotoğraf çekmek için basılı tutun ve seri çekimleri kullanın. Böylece hareket halindeki objenin en net halini yakalayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :Telefonumdaki Fotoğrafları Nasıl Yedekleyebilirim?

10- HDR’ı Kullanın

HDR yani High Dynamic Range’i kullanarak en ideal fotoğrafı yakalamanız mümkün oluyor. Bu sayede iPhone 3 farklı ışık seçeneği ile fotoğraf çekip size en ideal olanını sunuyor. Otomatik HDR’ı aktif ederek bu özellikten faydalanmanız mümkün.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir