İnternet’ten Hesaplı Alışverişin Yolları

Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte bazı alışkanlıklarımız da buna paralel olarak değişmeye başladı desek yeridir. İhtiyacımız olan çeşitli ürünleri mağazalardan almak yerine, oturduğumuz yerden birkaç tıkla sipariş ederek kapımıza kadar getirtebiliyor, bu sayede mağaza mağaza dolaşarak zahmete girmekten kurtuluyoruz. Bu durumu daha da avantajlı hale getirebilmeniz için hazırladığımız bu makalede, internet üzerinden yapacağınız alışverişlerinizi daha uygun hale getirerek, hesaplı alışveriş nasıl yapılır sorusunu yanıtlayacağız.

Faydalı Yazı :İnternet Alışverişlerinde Sık Karşılaşılan Sorunlar

1. En Uygun Fiyat Araştırması

Elektronik ürünler, uçak bileti, otobüs bileti vb. alışverişlerinize başlarken ilk olarak yapmanızı tavsiye ettiğim adım, belirttiğiniz ürünün internet mağazalarındaki fiyatlarını tek bir sayfadan sunan web sitelerini ziyaret etmeniz olacaktır. Bu web sitelerinde almak istediğiniz her ne ise onu yazıyorsunuz, ardından tüm fiyatlar ve mağazalar listeleniyor. Bu sayede hangi mağazada daha uygun alışveriş yapabileceğinize siz karar verebilirsiniz.

2. İndirim Kuponları ve Hediye Çekleri

Arama motorları ile ulaşabileceğiniz pek çok web sitesinde, hemen hemen her firmanın sunmuş olduğu indirim kuponları bir arada sunuluyor. Bu kuponlar, çeşitli şartları yerine getirdiğinizde (mesela 100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kullanabilmeniz gibi) normalden daha uygun fiyatlardan alışveriş yapabilmenize olanak sağlıyor. İnternetten herhangi bir ürünün siparişini vermeden önce, ilgili firmaya ait indirim kuponlarını veya hediye çeklerini araştırmanızda fayda var.

3. Fırsat Siteleri

Fırsat siteleri adı altında hizmet veren ucuz alışveriş sitelerinin mağazalarda, oldukça avantajlı alışveriş yapabilirsiniz. Firmaların sınırlı sayıda sunmuş olduğu bu ürünleri erken davranarak satın alabilir, paranızın bir kısmının cebinizde kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu tür sitelerde sunulan ürün, tatil, yemek, bilet vb. ürünler sadece belli bir süre boyunca geçerli olduğundan dolayı elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Ve ayrıca, fırsat sitelerine gösterilen ilgiyi fırsat bilerek hazırlanan dolandırıcı sitelere çok dikkat etmenizde fayda var. Bu sebeple, tanınmış siteleri kullanmanızı öneririm.

4. Yurt Dışı Alışveriş Siteleri

Yurt Dışı Alışveriş Siteleri

Eğer, satın almak istediğiniz ürün için aceleniz yoksa eBay, Aliexpress gibi hesaplı alışveriş sitelerinden alışveriş yaparak normalin yarı fiyatı kadar ucuz bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Örneğin; Türkiye’de 20 liraya satılan bir ürünü birkaç dolar ödeyerek ve ücretsiz kargo seçeneğiyle getirtebilmeniz mümkün. Ürünlerin Türkiye’ye girmesi ve gümrük işlemlerinden sonra dağıtıma çıkması gibi aşamalar uzun sürdüğünden 1-1,5 ay kadar bir sürede satın aldığınız ürünlere kavuşabiliyorsunuz. Ancak dikkat; telefon, bilgisayar vb. elektronik aletler gümrükten geçmediği için ödediğiniz paralar çöpe gidebilir. Diğer ürünlerde çok fazla sıkıntı çıkmadığından gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca, yaşamış olduğum tecrübeye dayanarak belirtmek isterim ki, 1-2 ay içerisinde elinize ulaşmayan ürünleri satıcıdan tekrar göndermesini istediğinizde ek bir ücret ödemeden yenisini gönderebiliyorlar veya paranızı iade edebiliyorlar. Yeni kargo gönderildiğinde, satıcının sizi memnun etmek amacıyla gönderdiği hediyelerle dahi karşılaşabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için Online Yurtdışı Alışveriş Rehberi!   yazımıza bakabilirsiniz.

5. Mağaza veya Banka Kampanyaları

Mağaza veya Banka Kampanyaları

Çoğu zaman mağazalarda alışverişlerinizi avantajlı hale getirebileceğiniz çeşitli kampanyalar sunulabiliyor. Örneğin; 1 alana 1 bedava, telefon alana powerbank hediye, bilgisayar alana mouse ve çanta hediye gibi sıralayabiliriz. Bu kampanyalardan faydalanarak, ek olarak satın alabileceğiniz ürünleri bedavaya getirebilirsiniz. Bunun yanında, bankaların sunmuş olduğu kampanyalar sayesinde belli bir tutar üzerinde yapacağınız alışverişlerde indirim kazanabilir veya bonus kazanabilirsiniz. Bonus olarak kazandığınız parayı da daha sonra herhangi bir alışverişinizde toplam fiyat üzerinden indirim olarak kullanabilirsiniz.

Faydalı Yazı :Kredi Kartı ile yaptığımız Online Alışverişlerimizi nasıl korumalıyız?

6. Teşhir veya Outlet Ürünler

Özellikle elektronik ürünler satan pek çok mağazada bu sistemle karşılaşabilirsiniz. Teşhir ürünler, mağazada sergilenen cihazlardır ve normal fiyattan daha ucuza satılmaktadır. Bu ürünler, sıfır üründe olduğu gibi garanti belgesiyle birlikte müşteriye teslim ediliyor. Outlet ürünler ise müşterilerin iade ettiği ürünler ya da kutusu, ambalajı yırtılmış veya zarar görmüş ürünlerdir. Aynı şekilde bu ürünler de garanti belgesiyle birlikte müşteriye tesim ediliyor. Teşhir veya outlet ürünleri detaylı bir şekilde inceledikten sonra, içinize siniyorsa ve herhangi bir sorunu yoksa çok daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Faydalı Yazı :İnternet Alışverişlerinde Şikayet Nereye Yapılır ?

İnternetten daha ucuza alışveriş yapabilmeniz için sizlere vereceğimiz tavsiyeler bu şekilde.Son olarak şu önerilerle bitirelim. Kıyafet alırken, internet mağazalarındaki satış fiyatı mağazalardan daha uygunsa, mağazaya giderek uygun bedeni tespit ederek internetten sipariş verebilirsiniz. Elektronik ürün satın alırken ise alacağınız ürün hakkında bir fikriniz yoksa ve daha önce görme fırsatınız olmadıysa, yine aynı şekilde mağazaya giderek ürünü detaylı bir şekilde inceleyebilir bu sayede daha net fikir sahibi olabilirsiniz. Eğer bu listeye sizin de eklemek istedikleriniz varsa, en ucuz alışveriş sitesi hangisi biliyorsanız yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Hoşçakalın!

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir