Galaxy Note 7’nin Özellikleri ve Fiyatı

Samsung’un ilgiyle beklenen yeni nesil amiral gemisi telefonu Galaxy Note 7’nin tanıtım tarihi belli oldu. Galaxy Note 7, selefi Note 5’e göre yaklaşık iki hafta daha erken tanıtılacak.  Galaxy Note 7, 2 Ağustos’ta New York’ta düzenlenecek Unpacked 2016 etkinliği kapsamında görücüye çıkacak. Etkinlik Türkiye saatiyle 16.00’da başlayacak. Sizlere Galaxy Note 7’nin Özellikleri ve Fiyatı hakkında bazı bilgiler sunacağız.

Galaxy Note 7’nin Özellikleri ve Fiyatı

Neden Galaxy Note 7?

Samsung, Galaxy Note 7, Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge serisinde tamamlayıcı rolü üstlenerek ürün portföyünü birleştirecek. İkincisi ise Galaxy Note 7, Galaxy S serisiyle isimlendirme noktasında yaşanan karışıklığa son verecek.

Galaxy Note 7 tasarım

Galaxy Note 7 tasarımını gösteren basın görüntüleri nihayet yayınlandı. Daha önce üst seviye birçok akıllı telefonu aylar öncesinden kullanıcılara gösteren popüler sızıntı kaynağı @evleaks, bu defa Galaxy Note 7 modeline ait ilk görüntüleri ortaya çıkardı.

16-07/14/cmuhtt5xgaa9qru-1467429653.png

Galaxy Note 7’nin de tasarımını gözler önüne seren sızıntılar, telefonun büyük oranda Galaxy S7 edge modeline benzeyeceğini gösteriyor. Ayrıca gelen görüntüler Galaxy Note 7’nin sadece kavisli ekrana sahip modelinin olacağını gösteriyor.

Galaxy Note 7 Özellikleri

2016’nın en çok merak edilen telefonlarından biri olan Galaxy Note 7için geri sayıma geçildi diyebiliriz. Son olarak telefonun fiyatına ilişkin bilgiler de geldi. Galaxy Note 7 cephesinden son sızıntıları ve gelişmeleri aktarıyoruz.

Daha önceki Note serisi telefonlara baktığımızda telefonların Galaxy S serisi modellerin üzerine bir şeyler koyarak karşımıza çıktığını gördük. Galaxy Note 7 için de benzer sürecin işleyeceğini söyleyebiliriz.

S Pen kalemi de unutmamak gerekir. Hem donanım hem de yazılım tarafında geliştirilmiş yeni bir kalem deneyiminin bizleri beklediğini şimdiden söyleyebiliriz. Samsung yetkilileri de Galaxy Note 7’de daha gelişmiş ve yenilikçi S-Pen özellikleri kısa süre önce onayladı.

16-07/14/samsung-galaxy-note-7-renders.jpg

Galaxy Note 7 özellikleri

Galaxy Note 7’nin donanım özelliklerine göz atacak olursak; 5.7 ya da 5.8 inç büyüklüğünde Quad HD çözünürlüklü Super AMOLED (Plus olması bekleniyor) ekranın eşlik edeceği telefona Snapdragon 821 işlemcisi güç verecek. Snapdragon 821, Snapdragon 820’ye göre daha yüksek çekirdek frekans hızlarına erişecek.

Exynos işlemcili modelde dengenin sağlanması adına Exynos 8893 işlemcisini göreceğiz RAM tarafında da ciddi bir artışın yaşanması bekleniyor. RAM miktarını genelde Note serisi modellerde artıran Samsung’un uzun zamandır Galaxy Note 7’de 6 GB RAM kullanacağı dillendiriliyor. Son kriter testi sızıntıları ise 4GB RAM’e işaret ediyor.

16-06/03/snapdragon-823-628x353.jpg

Depolama tarafında ise 64GB giriş modeli olacak. 128GB ve 256GB’lık modeller de yine dünya piyasalarında boy gösterecek. MicroSD kart (UFS tabanlı) desteği ise bir yıl aradan sonra tekrar Note serisine dönecek.

Telefonun kasa ebatlarının 153.5mm x 73.9mm x 7.9mm şeklinde olması bekleniyor. Söz konusu rakamlar Galaxy Note 7’nin Galaxy Note 5 (153.2 x 76.1 x 7.6 mm) ile neredeyse aynı uzunlukta olacağını gösteriyor. Galaxy Note 7 selefine göre daha dar bir kasaya sahip olacak ki, bu gelişme tasarım noktasında olumlu bir adım olarak görülebilir.

Galaxy Note 7, Note 5’e göre daha kalın bir telefon olacak. Ancak kalınlığın sadece 0.3 mm oranında artacak olması telefonun genel tutuşunu etkilemeyecektir. Telefonda 4.000 mAh kapasiteli bir pilin yer alacağı göz önüne alındığında, pek de önemsenmeyecek bir kalınlık artışı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

16-06/03/samsung-galaxy-note-5-review-20900.jpg

Galaxy S7 serisinde olduğu gibi telefondaki kamera çıkıntısı önemli ölçüde giderilecek. Tasarım adına söyleyeceğimiz son özellik ise suya dayanıklılık olacaktır. Galaxy Note 7, Galaxy S7 ailesi gibi IP68 sertifikasına sahip olacak.

Galaxy Note 7’de kamera birimi Galaxy S7’den farklı olmayacaktır. Dual Pixel teknolojisine sahip ve f/1.7 lensin eşlik edeceği 12 megapiksel arka ve 5 megapiksel ön kamera Galaxy Note 7’nin kamera donanımını oluşturacak.

16-06/03/galaxy-note-5-blue-camera.jpg

Galaxy Note 7’nin yazılım tarafı ise şimdilik belirsiz. Google, Android N işletim sistemini temmuz ayında resmen dağıtıma sunulması bekleniyor. Bu noktada Samsung’un Galaxy Note 7’de en güncel Android sürümüne yer vermesi sürpriz olmayacaktır.

Yine S Pen kalem için hazırlanacak yeni özellikler de gizemini koruyor. Mayıs ayı içerisinde SamMobile aracılığıyla yayınlanan bir haberde BlackBerry Hub benzeri bir uygulama ya da sistemin Galaxy Note 7’de yer alacağı bildirilmişti.

Samsung Focus  isimli uygulama sayesinde Galaxy Note 7 kullanıcıları sosyal hesaplara dair tüm bildirimler dahil olmak üzere kişisel ve kurumsal iletişimi tek bir nokta üzerinden yönetebilecek.

16-06/03/useblackberryhubonyourblack.jpg

Galaxy Note 7 diğer özellikler

Galaxy Note 7’de parmak izi tarayıcısının yanında iris tarayıcısının yer alacağı yayınlanan görüntülerden kesinleşti. Kullanıcılar iris tarayıcısı sayesinde telefonu yüzlerine tutarak telefona giriş yapabilecek.

Henüz yaygın şekilde kullanıma geçilmemesi ve Gear VR başlıkların microUSB girişine sahip olması nedeniyle Galaxy S7 ailesinde USB Type-C girişine yer vermeyen Samsung, Galaxy Note 7’de bu düşüncesinden vazgeçiyor. Yayınlanan görüntüler ayrıca Note 7 USB Type-C bağlantı noktasının yer alacağı onayladı.

16-06/03/samsung_galaxy_note_5_spen_official.jpg

Galaxy Note 7 fiyat ve çıkış tarihi

 

Galaxy Note 7 daha önce belirttiğimiz gibi 2 Ağustos’ta tanıtılacak. Kullanıcılar Galaxy Note 7’yi ellerine almak için çok beklemeyecek; zira telefon sadece iki hafta sonra raflarda sergilenecek.

Son olarak fiyat konusuna değinecek olursak; Samsung haberlerinin güvenilir kaynaklarındanSamMobile sitesi, Galaxy Note 7’nin fiyatına ilişkin ilk bilgiyi okuyucularıyla paylaştı.

Galaxy Note 7 Avrupa’da 849 euro fiyat etiketine sahip olacak. Bugünkü kur ile ülkemiz para birimine çevirdiğimizde 2.715 liralık bir meblağ karşımıza çıkıyor.

Ancak bu fiyat bizleri sevindirmesin, zira Galaxy Note 7’nin Avrupa fiyatı Galaxy S7 edge’den 50 euro daha fazla.  Açıklanan fiyat Galaxy Note 7’nin 64GB’lık modeli için.

www.Tamam.org

www.Tamam.org sitesinde yeralmaktadır.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir