Windows 10’da Hangi Uygulama Ne Kadar Pil Tüketiyor?

Windows 10'da Hangi Uygulama Ne Kadar Pil Tüketiyor

Windows 10 yüklü bilgisayarınızda pilinizin çabuk bitmesine neden olan uygulamaları tespit ederek, daha uzun süre boyunca bilgisayarınızı şarj etmeden kullanabilirsiniz. (Bakınız : Windows 10 Pil Kullanımına Nereden Bakılır?)

Peki, pili en çok tüketen uygulamalar nasıl bulunur? İşte yanıtı.

Windows 10 işletim sisteminde arkaplandaki uygulamaların aktivitesini azaltarak pil gücünden tasarruf etmenizi sağlayan Pil Tasarrufu özelliği bulunuyor. Hem tabletler hem de dizüstü bilgisayarlarda kullanılabilen bu özellik, bilgisayarın şarjı belli bir seviyeye geldiğinde otomatik olarak devreye giriyor ve işinizi halledebilecek kadar daha idare edebilmenizi sağlıyor. (Bakınız : Windows 10’da Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?)

Hangi Uygulama Ne Kadar Pil Tüketiyor?

Pili en çok kullanan uygulamaları görmek için Başlat simgesine tıklıyoruz ve ardından Ayarlar’a giriyoruz.

Windows 10'da Hangi Uygulama Ne Kadar Pil Tüketiyor-1

Açılan pencereden Sistem seçeneğine tıklıyoruz.

Windows 10'da Hangi Uygulama Ne Kadar Pil Tüketiyor-2

Sol taraftaki menüden Pil tasarrufu sekmesine geçiyoruz ve Pil Kullanımı butonuna tıklıyoruz.

Windows 10'da Hangi Uygulama Ne Kadar Pil Tüketiyor-3

İlk olarak Sistem, Görüntü ve Wi-Fi gibi kategorilerde ne kadar pil kullanıldığına dair bir yüzde göreceksiniz. Hemen alt tarafta bulunan listeden ise çoktan aza doğru, pili en çok kullanan uygulamaları görebilirsiniz.

Pil tüketimi az olan uygulamaların siz onları kullanmıyorken dahi bildirim gönderme, bilgi alma gibi özelliklerini kapatabilirsiniz. Bunun için Pil Kullanımı menüsünde yer alan “Arka plan uygulaması ayarlarını değiştir” seçeneğine tıklayarak, istediğiniz uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz.(Bakınız : Windows 10’da Arkaplanda Çalışan Uygulamaları Kapatma Nasıl Yapılır?)

Kaynak: Tam İndir Blog (Volkan Yılmaz)

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.