VK Nedir? Nasıl Kullanılır?

Her geçen gün sosyal paylaşım sitelerine yeni bir tanesi eklenmektedir. Yeni çıkan bu sosyal sitelerle vakit geçirmek daha eğlenceli ve keyifli hal almaktadır. Bunlardan biri de VK adı verilen web sitesidir. Site adresi VK.com‘dur.

VK’nın dünya genelindeki popüleritesine bakılacak olursa Beyaz Rusya’da birinci, Rusya’da ikinci, Ukrayna’da üçüncü, Kazakistan’da beşinci ve tüm dünyada yirminci sırada yer almaktadır. Aslında sitenin kuruluş amacı yüksek eğitim kurumlarındaki öğrencilerin ve mezun olmuşların daha kolay iletişim sağlaması içindi. Fakat daha sonları VK her yaştan, tüm sosyal çevreden, eğitim seviyesi gözetmeksizin her kesimden insanların kullandığı bir sosyal ağ haline gelmiştir.

VK sayesinde herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde, okulda, dershanede, kursta eğitim gördüğünüz veya birlikte çalıştığınız arkadaşlarınıza ulaşma imkanınız bulunmaktadır. Etrafınızdaki insanların merak ettiğiniz özelliklerini buradan öğrenebilir ve bunları yaparken aynı zamanda müzik de dinleyebilirsiniz.

VK Nedir?

VK Nedir?Rusya’nın Facebook’u olarak da bilinen VK bir sosyal paylaşım sitesi özelliği taşımaktadır. Kullanıcılar bu ağda bulunan arkadaşlarını bulmak ve yeni arkadaşlar edinmek amacıyla siteyi kullanmaktadırlar. VK üzerinde şarkı, makale, video paylaşımları yapılabilmekte, oluşturulmuş olan gruplara üye olunabilmekte ya da yeni gruplar oluşturulabilmektedir. Aynı zamanda kişisel sayfalar yayınlayarak istenilen konularda paylaşım yapılması imkânı da bulunmaktadır.

Yapılan istatistiklere göre özellikle Rusya üzerinde daha çok yükseköğrenim görmekte olan kişiler VK platformunu kullanmaktadır. Yeni kişilerle tanışabilmek ve arkadaşlarının hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen pek çok kişi VK kullanımını tercih etmektedir. Kullanıcıların çoğunluğunu ise kadınlar oluşturmaktadır. Siteye Türkçe dil seçeneğinin eklenmesi ile birlikte özellikle erkek kullanıcılar siteyi yabancı uyruklu kullanıcılar ile sohbet amacıyla kullanmaya başlamıştır. Türkiye’de de oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan VK, kullanıcıların günlük paylaşımlar yaptığı ve gündemi takip edebildiği bir oluşumdur.

VK Nasıl Kullanılır?

VK Nasıl Kullanılır?Vkontakte’nin kısaltması olan VK özellikle Rusya ve Ukrayna’da kullanılmakta olan sosyal web sitesidir. Bunların yanı sıra en çok kullanıldığı bölgeler arasında Beyaz Rusya ve Kazakistan yer almaktadır. Eylül 2006 tarihinde kurulmuş olan sitenin kullanıcı sayısı kısa bir süre içerisinde artmıştır. Eylül 2012 tarihinde ise üye sayısı 140 milyondan fazla kişiye ulaşmıştır. Sitenin tüm hisselerinin %12’si Pavel Durov’a ait olmakla birlikte diğer büyük bir hissedar ise Mail.Ru Group’tur. Nisan 2011 verileri incelendiğinde holdingin tüm hisselerin %32.49’una sahip olduğu görülmektedir. 80 dilde hizmet vermekte olan VK’ya üye olmak ücretsizdir.

VK’ya üye olabilmek için öncellikle https://vk.com adresine giriş yapılmalıdır. Giriş yapılmasının ardından herhangi bir işlem yapılmadan önce “Hızlı Üye Ol” formu doldurulmalıdır. Bu formda ad, soyad ve cinsiyet gibi standart bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Bilgiler doldurulduktan sonra “Kayıt Ol” butonuna basılmalıdır. Bundan sonra ikinci aşamaya geçilmektedir.

İkinci aşamada ise ülke ve şehir bilgilerinin girilmesi istenmektedir. Bilgilerin doldurulmasından sonra “Sonraki Adıma Geç” butonuna tıklanmalıdır. Son aşama olan bu aşamada ise cep telefonu bilgileri istenmektedir. Bunun amacı ise sahte hesapların engellenmesidir. Cep telefonu bilgilerinin girilmesinin ardından “Aktivasyon Kodunu İste” butonuna basılmalıdır. Cep telefonunuza gelen kodu kullanarak üyeliğinizi aktive ederek VK üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz. Bundan sonra istediğiniz tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra Facebook hesabı ile VK kullanımı da mümkündür.

VK Ne İşe Yarar?

VK Ne İşe Yarar?Sosyal paylaşım ağı olan VK ile herhangi bir zamanda birlikte öğrenim gördüğünüz ya da çalıştığınız, tatil yaptığınız kişileri bulabilme imkânına sahip olabilirsiniz. Etrafınızda bulunan kişiler hakkında daha fazla bilgi edinebilme ve yeni arkadaşlar bulma fırsatınız bulunmaktadır. Değer verdiğiniz arkadaşlarınız ya da tanıdıklarınızla her zaman bağlantı içinde olabilme imkânınız bulunmaktadır.

VK ile birlikte düzenlenen etkinlikler hakkında bilgi sahibi olmanız ve bu etkinliklerle ilgili fikirlerinizi paylaşmanız da mümkündür. Grup kurma, oluşturulmuş gruplara üye olma gibi seçenekler de bulunmaktadır. Kişisel sayfaların oluşturulması gibi özellikler de VK üzerinde yer almaktadır. Ayrıca tüm bu işlemleri gerçekleştirirken müzik dinleme imkânınız da bulunmaktadır.

Daha çok yüksek lisans yapan ya da üniversite okuyan üyelerin oluşturduğu bu platform üyelerinin büyük çoğunluğunu kadın kullanıcılar oluşturmaktadır. VK kullanımının en yoğun olduğu ülkeler arasında ise Rusya, Kazakistan, Ukrayna, Belarus, Azerbaycan, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Almanya, Özbekistan ve Türkiye yer almaktadır.

VK Nedir? Nasıl Kullanılır? yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.