FriendFeed Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sosyal paylaşım siteleri son yıllarda oldukça popülerlik kazanmış durumdadır. Gerek ülkemizde gerek dünya genelinde oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan bu sosyal paylaşım sitelerinin birçok türü bulunmaktadır.

Kullanılma amacına, ulaşmak istediği kitleye ve daha birçok özelliğine göre farklı yapılarda olan bu sitelerden biri de FriendFeed’ dir. Kullanıcısına pek çok seçenek sunan bu paylaşım sitelerinden biri olan FriendFeed gerçek zamanlı bir haberleşme sitesidir.

İnternet üzerinde ürettiklerinizi, keşfettiklerinizi pratik bir şekilde paylaşmanızı ve sizin gibi düşünenleri, hareket edenleri, benzer ilgi alanına sahip kişileri izlemenizi sağlayan bir servistir.

FriendFeed’ de Facebook, Twitter gibi diğer sosyal ağlarda bulunan arkadaşlarınızı ekleyebiliyorsunuz. Bu arkadaş listenizle dilediğiniz kadar fotoğraf, yazı, video gibi birçok paylaşımda bulunma imkanı sunan FriendFeed sosyal paylaşım siteleri içerisinde yerini almayı başarmıştır.

FriendFeed Nedir?

FriendFeed Nedir?Ekim 2007’de kurulmuş olan FriendFeed gerçek zamanlı olarak haberleşme ve paylaşım gerçekleştirilen bir sitedir. FriendFeed site kullanıcılarının internette üye oldukları bloglar, fotoğraf siteleri, arkadaşlık siteleri, imleme siteleri ve bunlar gibi pek çok kaynaktaki aktivitelerini arkadaşlarının paylaşmalarına ve yorum yapmalarına imkân veren yeni nesil bir sosyal ağdır. Türkçe olarak da hizmet veren FriendFeed küresel projelerden bir tanesidir. Sitenin amacı internette bulunan içerikleri daha kullanışlı ve anlamlı bir hale getirmektir. Facebook tarafından site 10 Ağustos 2009 tarihinde satın alınmıştır.

FriendFeed Nasıl Kullanılır?

FriendFeed Nasıl Kullanılır?Türkçe kelime anlamı “Arkadaş Beslemesi” olarak tanımlanabilecek FriendFeed sosyal içerik paylaşım sitesi olarak hizmet vermektedir. Oldukça basit görünüme sahip olan FriendFeed üye potansiyeli fazlasıyla yüksek olan bir sistemdir. Bu sayede de internet kullanıcıları tarafından ve özellikle de ülkemizde oldukça popüler bir şekilde kullanılmaktadır.

FriendFeed kullanımı için öncelikle üye olunması gerekmektedir. Üyelik işlemi ise oldukça basittir. Sitede Türkçe dil desteğinin bulunması ile kullanımı oldukça kolaylaşmaktadır. Henüz tamamen Türkçe olmasa bile kısmen Türkçe olan sisteme üye olmak için ana sayfada sağ üstte yer alan “Join Friend Feed” bağlantısına tıklamanız gerekmektedir. Böylece üyelik işlemi başlamaktadır. Bu aşamada dört temel üyelik kutusunun doldurulmasıyla üyelik süreci tamamlanmakta ve hesap oluşturulmaktadır. Bu temel üyelik kutuları ise tam isim, takma isminiz, şifreniz ve e-mailinizden oluşmaktadır.

Üyelik işleminin tamamlanmasıyla birlikte sizden Twitter, Facebook, Yahoo, Gmail ve Hotmail üyeliklerinizde bulunan arkadaşlarınızın FriendFeed siteminde aranmasını kolaylaştıracak olan bir sistem önerilmektedir. Şöyle ki, Fecebook üyeliğinizin olması durumunda Facebook kullanıcı adınız ve şifrenizi girerek FriendFeed uygulaması üzerinde Facebook sisteminde olan arkadaşlarınızın bu sistemde aranmasına izin vermiş olursunuz. Eğer Facebook üzerindeki arkadaşlarınız FriendFeed sistemine üye olmuş ise bu arkadaşlarınız öncelikli olarak listelenmekte ve size hangi arkadaşınızın “feed” yani beslemesini takip edeceğinizi sormaktadır. Bu işlemin de tamamlanmasından sonra takiplerinize eklediğiniz arkadaşlarınıza bir mail gönderilmektedir.

FriendFeed Ne İşe Yarar?

FriendFeed Ne İşe Yarar?FriendFeed uygulamasına otomatik bir şekilde diğer sitelerde yapmış olduğunuz herhangi bir video, fotoğraf ya da yazıyı gönderme imkânınız bulunmaktadır. Toplamda 57 site desteklemekte olan FriendFeed uygulamasıyla bu sitelerde yapmış olduğunuz bir hareket otomatik bir şekilde FriendFeed sistemine gönderilmekte ve sizi takip eden kişiler aynı zamanda diğer sistemde yaptığınız hareketleri de takip altına alma imkânına sahip olmaktadır.
FriendFeed sisteminin aynı zamanda eğer varsa sitenize eklemek için kullanılmakta olan gadget denilen araçları da bulunmaktadır. Bu araçlar ile FriendFeed üzerinde yapmış olduğunuz herhangi bir hareketliliği sitenizde de yayınlayabilirsiniz. FriendFeed diğer sosyal paylaşım sitelerini de içerisinde barındırmakta olan bir ağdır.

Arkadaşlarınızı ekleyerek onlarla iletişime geçebilme imkânı bulacağınız FriendFeed ile diğer sosyal ağlarda bulunan arkadaşlarınızla davet göndererek onların da bu platforma katılmalarını sağlayabilir, onları FriendFeed üzerindeki arkadaş listenize ekleyebilirsiniz. Arkadaş listenize eklediğiniz kişilerle sosyal paylaşımlar yapabilir, video, fotoğraf, yazı ve daha birçok içerik paylaşma imkânına bulabilirsiniz.

İnsanların günümüzde sosyalleşmek ve boş zamanlarını değerlendirmek için sinemaya gitmek, spor yapmak, farklı etkinliklere katılmak gibi alternatifler yerine sosyal medya araçlarını kullanarak sosyalleşmeye çalıştıkları görünen bir gerçektir. Bu konu göz önünde bulundurularak sosyal medya oldukça büyük bir sektör olarak ortaya çıkmıştır. Diğer sosyal ağlar gibi FriendFeed de bu sektörden kendi payına düşeni almaktadır.

FriendFeed Nedir? Nasıl Kullanılır? yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir