Thumbs.db Dosyalarını Nasıl Silebilirim?

Thumbs.db Dosyalarını Nasıl Silebilirim

Bildiğiniz gibi Windows sürümlerine ait işletim sistemlerinde zaman zaman çok can sıkan sorunlar yaşayabiliyoruz. Bunlardan biride silmek istediğimiz ama bir türlü silemediğimiz Thumbs.db uzantılı dosyaların sorunudur.

Aslında siz sadece masaüstünüzde yada bilgisayarınızda farklı bir yerde bulunan herhangi bir klasörü silmek istersiniz ancak sistem silmek istediğiniz dosyanın içindeki bir çok veriyi silse de asıl klasörü tam anlamıyla ortadan kaldırmaz ve böyle durumlar aşağıda görmüş olduğunuz hata meydana gelir.

Hata mesajında bu dosya Thumbs.db uzantılı veri içeriyor, eğer silerseniz sisteminizde bazı programlar çalışmayabilir şeklinde bir hata verir. Her ne kadar sıkıntılı bir sorun gibi gözükse de çözümü oldukça basittir.

thumbs.db-dosyaları-nasıl-silinir

Thumbs.db Hatası Nasıl Çözülür?

Thumbs.db dosyası, resimlerin ön izlemelerinin tutulmasına yarayan gizli bir önbellek dosyasıdır. Bilgisayarınızda gizli dosya ve klasörler görünüm ayarı “görünür” olarak ayarlanmış durumdaysa bu dosyalar da gözükür. Thumbs dosyalarının görünmemesi için;
1-)  Araçlar / Klasör Seçenekleri / Görünüm / Gizli Dosya ve Klasörler sekmeleri altındaki “Gizli dosya, klasör ve sürücüleri gösterme” seçeneği seçilmiş halde olmalıdır. (Klasör seçeneklerinizi aşağıdaki gibi yapılandırmanız gerekir.)

Thumbs.db Hatası Nasıl Çözülür

Bu adımı uyguladıktan sonra silmek istediğiniz klasörleri rahatlıkla silebiliyor olacaksınız. Bazı kaynaklarda komut sisteinden gpedit.msc komutuyla bir takım değişiklikler yapılması gerektiği söylense de standart bilgisayar kullanıcıları için bu yöntem ekstra sorunlar doğurabileceğinden tarafımızca önerilmemiştir.

Kaynak: Sahte Yazılım – Mustafa Gürbüz

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir