Netflix’ten Dizi veya Film İzlemek Adil Kullanım Kotasını (AKK) Ne kadar Etkiler?

netflix

3 farklı üyelik tipi bulunan Netflix, kullanıcılarına 480P, Full HD ve 4K çözünürlüğünde medya stream etme imkanı sunuyor.

Netflix Türkiye üyelik fiyatları ne kadar?

Giriş paketi olarak tabir edilen ve aylık 26,99 TL olan Netflix Basic paketinde, dizi ve filmleri tek bir ekrandan 720P izleyebiliyorsunuz.

Aylık 33,99 TL olan Netflix Standard paketinde 2 farklı ekranda aynı anda 1080P izleyebiliyor ve en üst paket olan Netflix Premium paketinde ise aylık 40,99 TL ödeyerek 4K çözünürlükte 4 farklı ekrandan aynı anda izleyebiliyorsunuz.

Ülkemizde çok büyük bir çoğunluk sözde sınırsız internet kullansa da, belirli bir kotayı geçtiklerinde hız düşümü yaşıyor. Adil kullanım kotası olarak adlandırılan bu olay, çevrimiçi film ve dizi izlemek için büyük bir engel teşkil ediyor. Peki, adil kullanım kotası ile Netflix kullanmak mantıklı mı?

3 farklı Netflix üyeliği çözünürlüklere göre farklılık gösteriyor. Netflix içerisinde de 4 farklı data kullanım seçeneği yer alıyor. Bu seçenekler sırasıyla; otomatik, düşük, orta ve yüksek.

Otomatik seçeneğini işaretlerseniz, stream ettiğiniz film ve dizilerin çözünürlüğü internet hızınıza göre otomatik olarak değişiyor.

Düşük seçeneği ile stream yaparsanız saatlik 300 MB boyutunda veri kullanımı gerçekleşiyor.

Orta seçeneği ile dizi veya film izlerseniz saatlik ortalama 700 MB veri kullanıyor ve yüksek seçeneği ile stream yaptığınız zaman HD kalitede saatlik 3 GB, Ultra HD 4K kalitede ise saatlik 7 GB data kullanımı söz konusu oluyor.

1 ayda toplam 5 film

Adil kullanım kotasının ortalama 70 GB olduğunu göz önünde bulundurursak 1 ay içerisinde 4K çözünürlükte ortalama 5 filmi AKK’ye takılmadan izleyebileceksiniz. HD seçeneği ile izlerseniz 1 aylık AKK’ye yakalanmadan film izleme limitiniz 10’a yükseliyor.

Netflix kağıt üzerinde yüksek çözünürlük sunması ile başarılı olabilir ancak AKK ile birleşince kullanıcılar için büyük bir işkence haline dönüşecek. Umarız ilerleyen aylarda AKK konusunda bir hamle yapılır ve AKK limiti 200 GB ve üzeri seviyeye çekilir.

Aylık 33,99 TL ve üzeri üret ödeyerek satın aldığınız bir servisi, ortalama 50 TL ödediğiniz internet ile tam anlamıyla kullanamamak gerçekten düşündürücü.

netflix-1452238339

Kaynak: ShiftDelete

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir