Telefonla Çekilen Fotoğrafların Kalitesini Arttırma

Telefonla Çekilen Fotoğrafların Kalitesini Arttırma başlıklı bu yazı Tamam.org içerik Tamam.org sitesinde yeralmaktadır.

Günümüzde cep telefonlarının kameraları ilk zamanlarına göre epey yol katetti. Buna rağmen hala kötü kalitede fotoğraflar çekebiliyoruz. Bu noktada vereceğimiz basit öneriler ile Telefonla Çekilen Fotoğrafların Kalitesini Arttırma işlemini olabilecek en üst seviyeye çekebilirsiniz. Bu yöntemleri başlıklar halinde size açıklayacağız. Bu yöntemleri lens temizliği, dikkat edilmesi gereken teknik konular ve yazılımsal çözümler olarak sıralayacağız.

Telefonla Çekilen Fotoğrafların Kalitesini Arttırma

Lens Temizliği

Mobil cihazınız ile fotoğraf çekerken görüntü kalitesini temelden etkileyen unsur lensinizin temizliğidir. İyi bir fotoğraf için temiz ve çiziksiz bir lense ihtiyacınız var. Lensinizin üzerinde çizik olması görüntünün yanlış odaklanmasına ve keskinlik kaybına neden olur. Lensinizdeki bir çatlak veya çizik, lensin sergilediği davranışların fotoğraflar üzerinde belli bozulmalara neden olmasıan yol açabilir. Yağlı lenste ise garip parlamalar olan bulanık bir fotoğraf çıkar. Bu yüzden kötü fotoğraflarda ilk önce lensinizi kontrol etmeniz gerekir. Bir ıslak mendil ile lensin yüzeyindeki yağı alıp ardından da kuru bir mendil ile ıslaklığı leke bırakmaması için silebilirsiniz. Bu sayede temiz bir lense sahip olursunuz. Ama çatlak veya çizik bir lensiniz varsa bunu çözmenin en garanti yolu telefonunuzu servisine götürüp lensi değiştirtmek olacaktır.

Telefonla Çekilen Fotoğrafların Kalitesini Arttırma1

İyi Işık Yakalama Teknikleri

Fotoğraf çekerken kullandığınız kamera ne kadar iyi olursa olsun ışığı olması gerektiği şekilde ayarlamazsanız görüntü kötü çıkacaktır. Işığı ayarlarken seçebileceğiniz en kolay yöntem ışığı arkanıza almaktır. Bu sayede ışık objeyi ve arka planı eşit şekilde aydınlatacaktır. Işığa hükmetmeye başlayınca çektiğiniz fotoğrafların kalitesindeki yükselişi farkedeceksiniz. Alttaki fotoğrafta solda ışığı arkama alarak çektiğim fotoğraf ve sağ tarafında ise ışığı karşıma alarak aynı ayarlarda çektiğim fotoğrafı görüyorsunuz. Solda ışığın homojenliği ve metal yüzeylerdeki parlama kalite hissi verirken sağ tarafta ışığın penceredeki tozu meydana çıkarması ve objenin bize bakan yüzünün karanlık kalması ile kötü bir görünüm sergiliyor

Telefonla Çekilen Fotoğrafların Kalitesini Arttırma2

Fotoğraf İşleme Uygulamaları

Fotoğraflarınızı işleme uygulamaları ile işlemekten çekinmeyin. En doğal görünen fotoğraflar bile ağır işlemlerden geçmiş olabilir. Küçük dokunuşlar ile fotoğraflarınızı mükemmel hale getirebilirsiniz.

Fotoğraflarınız çok soluk görünüyorsa bir miktar kontrast arttırmak, bulanık çıkan fotoğraflarda keskinliği arttırmak ve alışılagelmiş fotoğrafların dışına çıkmak için de çeşitli renk filtreleri uygulamak çok işe yarayacaktır. Bu tarz işlemler için ben genelde Instagram’ı kullanıyorum. İşlediğim fotoğrafları paylaşım yapmadan kaydedebilmeme imkan tanıyor.

Telefonla Çekilen Fotoğrafların Kalitesini Arttırma3

Bu üç adımı doğru uyguladığınız takdirde siz de göze hitap eden başarılı fotoğraflar çekebilir ve sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Telefonla Çekilen Fotoğrafların Kalitesini Arttırma başlıklı bu yazı Tamam.org içerik Tamam.org sitesinde yeralmaktadır.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.