Google Hakkında İnanılmaz Gerçekler

Her gün defalarca kenarından köşesinden bulaştığımız Google hayatımızın bir parçası olmuşta hiç fark etmemişiz diyeceğiniz bilgilere hazır mısınız? Gerçekten aşağıda sıraladığımız 48 bilgi Google’ın bireysel, sosyal ve küresel yaşamda ne kadar önemli bir yere sahip olduğunun ispatı olarak “ibretlik” satırbaşlarından oluşuyor.

Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1996 yılında, Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisi oldukları sırada kurulan Google hakkında hiç bilmediğiniz bazı gerçekler, sizi oldukça şaşırtacak. Sadece şaşırtmakla kalmayacak bilgi dağarcığınızı da zenginleştirecek.

(Google Güvenli Arama Nedir? Nasıl Açılır?)

Google hakkında inanılmaz gerçekler

*Google’da her gün yapılan kelime aramalarının en az yüzde 15’i daha önce hiç aranmamış kelimelerden oluşuyor.

*Google ilk kurulduğunda adı Backrub’dı ve sayfası aşağıdaki gibiydi.

Google hakkında inanılmaz gerçekler-1

*1999 yılında kurucuları Google’ı satmak için Excite isimli bir firmayla görüştüler. Bedel olarak 1 milyon dolar telaffuz ettiler. Excite Google’ın bir geleceği olmadığını söyleyerek onları reddetti.

*Google kurulduğundan bu yana akademik zekadan çok pratik zekaya önem veren bir firma oldu. Şu anda bile çalışanlarının yüzde 14’nün lise diploması bile yok.

*Google arama çubuğuna “askew” yazıp aratırsanız, sonuçlar hafif sağa doğru yatmış olarak geliyor

Google hakkında inanılmaz gerçekler-2

*Eğer Google çalışanlarından biri doğal sebeplerle hayatını kaybederse eşleri 10 yıl boyunca yarım maaş almaya devam ediyorlar. Çocukları da 19 yaşına kadar ayda 1.000 dolar maaşa bağlanıyor.

*Google 2020 yılına kadar 129 milyon kitabın taranmasını tamamlayarak dev bir kütüphane oluşturmaya çalışıyor.

*Google Street View çalışmalarına çölleri dahil etmek develeri kullanmıştı.

(Google DNS Nedir? Nasıl Kullanılır?)

Google hakkında inanılmaz gerçekler-4

*Google yerine Bing kullanmak için ABD’de Microsoft bir kampanya başlatmış ve kullanıcılara para teklif etmişti.

*“Kendimi şanslı hissediyorum” butonu Google’a her yıl 10 milyon dolara mal oluyor. Çünkü bu buton aramalarda reklamları atlıyor.

*Google her yıl sadece reklamlardan 20 milyar dolar ciro yapıyor. Bu rakam CBS, NBC, ABC ve FOX TV kanallarının “prime time” olarak adlandırılan, televizyonların en cok izlendiği 20.00 – 22.59 (22.59 dahil) arası saat dilimi toplam reklam gelirinden kat kat fazla.

*Her dakika Google’da 2 milyonun üzerinde kelime sorgulanıyor.

*2004 yılının 1 Nisanında servise alınan Gmail, birçok kullanıcı tarafından Nisan 1 şakası olarak algılanıp ciddiye alınmamıştı.

*Firefox tarayıcısının baş geliştiricisi Ben Goodler senelerdir Google için çalışıyor. Firefox’un Google’ı bir türlü yakalayamamış olmasının sebebi olarak bu durum fazlaca dile getiriliyor.

*İlk yapılan Google Doodle kurucuları olan Sergey Brin ve Larry Page’in 1998’de gittiği Rock Festivali  Burning Man’e aitti.

Google hakkında inanılmaz gerçekler-5

*Yine 2007’nin 1 Nisanında Google tüm personele kampüste başıboş bir piton yılanı görüldüğünü ve herkesin azami dikkatli olmasını öneren bir e-posta gönderdi. Bu da bir şaka değildi.

(Google’dan Kişisel Bilgileri Silmenin Yolları)

*Google’ın attığı ilk kurumsal Tweet “kendimi şanslı hissediyorum” olmuştu. Ancak bu Tweet  “binary kod” yani sayısal olarak yazılmıştı.

*Google’ın ilk bilgisayar depolama ünitesi tamamen Lego’dan yapılmıştı.

Google hakkında inanılmaz gerçekler-6

*Google kendi kendini programlayıp, tek başına operatörsüz ve geliştiricisiz uygulama yazabilen bir bilgisayar yapıyor.

*Google dünyanın en çok ziyaret edilen tek web sitesi.

*Google ABD’de arka arkaya 2014’e kadar ülkenin en büyük şirketi unvanını kimseye kaptırmadı.

*Google ismi tamamen bir kod hatasının ardından kabul edilmiş. Orijinal kodda Googol yazılmak istenirken “1” rakamını takip eden yüz adet “0” dan oluşuyor.

*Google köpekleri kedilere tercih eden bir şirket olarak biliniyor. Tamam, kedileri de seviyorlar ancak ilk kuruluşlarında ticari sicillerinde köpek ürünleri satabileceklerine dair ibareler yer alıyor.

*16 Ağustos 2013’te Google 5 dakika kadar çöktü. Bu süre içinde dünya internet trafiği yüzde 40 oranında düştü.

*Google’ın Uzay Yolu serisinde uzaylı bir ırk olan Klingon dilinde bir sitesi daha var ve aynı işi yapıyor.

*Google 2010 yılından beri her ay bünyesine 2 şirket dahil etti.

*Googlesucks.com (Googleberbat.com) tamamen Google’a ait bir domain adı.

*Google yapılan bir tek arama, Apollo 11’i uzaya gönderen bilgisayardan daha çok işlem gücü gerektiriyor.

*Google 25 Aralık 2016’ya kadar aya inebilecek her hangi özel bir takıma 20 milyon dolar ödeyecek. Hatta bununla ilgili Lunar Xprize adında bir resmi web sitesi bile var.

Google hakkında inanılmaz gerçekler-7

*Google Maps trafik kontrolünü Android cihazların trafikte yapabildikleri süratlerine göre hesaplıyor.

*Google arama motoruna Atari Breakout yazarsanız bu oyunu oynayabiliyorsunuz.

*Google.com/mars sitesinde en kesin ve net Mars gezegeni fotoğraflarını, kızılötesi Mars resimlerini ve gezegenin alçaklık yükseklik bilgilerini bulabiliyorsunuz.

*Google Earth’ün bünyesinde bulunan veri tabanı 20 Petabayt’ı geçiyor. Bu arada 1024 TB (terabayt) = 1 PB (petabayt).

*2013 yılında Google Calico isminde yaşlanmayı önleme araştırmaları yapan bir şirket kurdu. Bu şirket ölüme de çare arıyor.

*Google Gmail servisini 2004 yılında 1GB bedava depolama alanı ile servise açarken, Hotmail sadece 2MB depolama alanı verebiliyordu.

*Google Translate hizmeti çevirileri yaparken onlarca yıldır farklı dillere çevrilmiş Birleşmiş Milletler dokümanlarından ve Harry Potter romanlarından faydalanıyor.

*Google bir kelime sorgularken saniyenin binde birinden daha kısa sürede 200 faktörü değerlendirerek sonuçları servis ediyor.

*2014 yılında Google’ın açıkladığı 66 milyar dolarlık gelirin yüzde 89’unun tamamen reklamlarda geldiği resmi olarak belirlendi.

*Steve Jobs Google logosunda bulunan ikinci “O” harfinin sarısının renk geçişinin hatalı olduğunu birkaç kez yöneticilere ifade etti.

*İran’ın en büyük havalimanlarından olan Tahran Havalimanı, merkez binasının çatısında bir Yahudi dini sembolü oılan Davud yıldızı deseni olduğunu binanın inşasından 30 yıl sonra Google Earth sayesinde keşfetti.

(Google Earth Yer İşaretleri Nasıl Senkronize Edilir?)

Google hakkında inanılmaz gerçekler-8

*2010 yılında Nikaragua Google Maps’deki bir hata yüzünden yanlışlıkla Costa Rica’yı işgal etti.

*Facebook’un yılık olarak düzenlediği Hacker Kupası’nın ilkini bir Google çalışanı kazandı, eleman Facebook’a Google şapkası ve tişörtü ile ödülünü almaya gitti.

*Dünya denizlerinin dibinde şimdiye kadar keşfedilmiş olan tüm batık gemilerin yerini Google Maps ile bulabilmeniz mümkün.

*1998 yılında evinin garajını Google kurucuları Serger Brin ve Larry Page’e çalışsınlar diye kiralayan kadın, daha sonra YouTube’un ilk CEO’su olarak işe alındı.

*Geçen yıl ABD’de saat 17 ile 18 arasında Google’a en çok sorulan soru “kakam neden yeşil” oldu. Bunun yanı sıra saat 01 ile 02 arasında en çok aratılan soru ide “sigara nasıl sarılır” olarak tespit edildi.

(Google Hesabınız Hacklenirse Ne Yapmanız Gerekiyor?)

*Hatalı yazıldığında bile Google yönlensin diye şirket elinde yüzlerce domain adı bulunduruyor. Bunların arasında Gooogle, Gogle, Google ve 466453 bile var.

*DNA’nızın sadece bir gramına Tüm Google ve Facebook verisini sığdırabiliyorsunuz.

*Google her ay çalışanlarına mavi, kırmızı, yeşil ve sarı renkte köşesinde “şanslı hissediyorum” yazan yüzlerce prezervatif dağıtıyor.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.