Ses Tuşu Olmayan Tablete Format Atma

Ses Tuşu Olmayan Tablete Format Atma sorunu genellikle çin malı tabletlerde oldukça fazla görülüyor ve insanların başlarına büyük dert açıyorlar.

Bu tabletlerin üzerinde sadece home tuşu ve cihazı kapatma tuşu bulunmaktadır. Format atmak isterseniz ses kısma tuşuna ve kapatma(power) tuşuna basmanız gerekiyor fakat böyle bir tuş olmadığından tabletinize format atamıyorsunuz. Ses Kısma Tuşu Olmayan Tablete Format Atma sorununu nasıl çözeceğinizi bu yazımızda anlatacağız.

Bu sorunun çözümünü herhangi bir teknik serviste aramayın veya telefon tamircisine götürerek; ”Abi bu tabletin sorununu çözermisin?” demeyin çünkü onlarda bu sorunun çözümünü bilmiyorlar.

Sizin tabletiniz muhtemelen çin üretimi yani tabletinizin yapım yerine baktığınız zaman şöyle bir ibareyle karşılacaksınız; ”Made in China” her işte olduğu gibi çinliler bu tablet işine de el atarak ucuz yollu tablet satışına el atmışlar fakat ürettikleri tabletlerin bir çoğunda büyük bir sorun bulunuyor.

Bu sorun ise; ”Ses kısma tuşu olmadığı için format atılamama sorunu.” fakat biz sizler için bu konuyu araştırdık ve işte sizlere ses kısma tuşu olmayan tabletlere format atma yöntemi!

Eski Tablet ile Yapılabilecek 4 Şey

Ses Tuşu Olmayan Tablete Format Atma

Yukarıda da dediğimiz gibi bu sorun daha çok çin malı tabletlerde yaşanıyor ve bu sorunla karşılaştığınız zaman herhangi bir teknik servisin yolu tutmadan önce bu makaleyi bir okuyun deriz.

Ses kısma tuşu olmayan tabletiniz için yapmanız gereken tek şey; ”Tabletinizi herhangi bir usb aparatıyla interneti olan bir bilgisayara bağlamak”

Evet, yapmanız gereken tek şey bu aslında fakat bundan sonra bir kaç işlem daha bulunuyor.

İşleme başlamadan önce ihtiyacımız olanlar: Tabletimiz ve Tabletin USB bağlantı kablosu, İnternete bağlı çalışır durumda bir bilgisayar ( İşletim sistemi çok fazla sorun değil XP olmadığı sürece sorun çıkmayacaktır.)

Tabletimizi bilgisayarımıza bağladıysak ve herşey tamamsa şimdi işlemlerin nasıl yapılacağına geçebiliriz.Bu işlemler yapılırken tabletimizin kapalı olması gerekli. İşlemlerin ilerleyen adımlarında tabletimizi açacağız.

Tablet bağlandıktan bir iki saniye sonra bilgisayarımızdan usb aygıt bağlandığına dair bir uyarı sesi gelecektir.

Bilgisayara bağlanan tabletin power tuşuna 1 saniye aralıklarla ard arda basarak açılış ekranın gelmesi beklenir.

Açılış ekranı belirdikten sonra tekrar 1 veya 2 saniye aralıklarla power(güç) tuşuna 5 – 6 defa basıyorsunuz ve daha sonra karşınıza ”recovery mode” çıkıyor yani fabrika ayarlarına dönderme ekranı açılıyor.

Buradan istediğiniz gibi tabletinize format atabilirsiniz ve bu sorunu kolay bir şekilde çözümlemiş olursunuz.

Seçenekleri kullanarak “Wipe data/factory reset” seçeneğine geliyoruz. Gelen uyarıya  “Yes – Delete all user data” seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

Kısa bir zaman sonra ekran değişecektir. Gelen ekranda “Rebbot System now” diyerek cihazımızı yeniden başlatıyoruz.

Artık cihazımız formatlandı ve yeniden kuruluma geçti. Bu aşamada cihazın ilk açılışı 5-10 dk arasında sürebilir.Bu sürede beklemeye devam edin ve cihazı yeniden başlatma kesinlikle yapmayın.İşlemler tamamlandıktan sonra tablet kendiliğinden açılacaktır. İlk kurulum ayarlarını yaptıktan sonra kullanmaya rahatlıkla devam edebilirsiniz.

Sevebilirsin...

4 Yanıt

 1. Hakan dedi ki:

  Power tuşu diğer tuş ve reset deliğine toplu iğneyle üçüne birden basınca oluyor dokunmatikle istediğini sevebiliyorum
  Ultrapad u918 ben böyle yaptim

 2. Hakan dedi ki:

  Tesadüfen oldu ses tuşu yerine dokunmatik çalışıyor olay bu tablet kapalıyken power tuşu escape tuşu ve reset deliğine toplu iğne ile aynı anda üçüne bir basin

 3. dfhdj dedi ki:

  bilgisayara bağlıyken mi yaptınız

 4. Bekir dedi ki:

  Nasıl yaptn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.