Samsung’a Dudak Uçuklatan Ceza Geldi!

Samsung, son zamanlarda patent davalarının oluşumuyla yüklü tazminatlar ödemişti. Bu cezaların ise hala ardı arkası kesilmiyor. Bu sefer de davayı açan taraf Huawei şirketi oldu. Samsung, bu davanın sonucunda da patent ihlalleri nedeniyle Huawei’ye yüklü bir tazminat ödemeye hazırlanıyor.

Çin’de uzun süredir devam eden patent davası, artık sonuçlandı. Sonuca göre Samsung, Huawei’ye patent ihlalleri nedeniyle yaklaşık 11.6 milyon Dolar tazminat ödeyecek. Davanın sonuçlanmasından sonra iki şirketten de herhangi bir açıklama yapılmadı.

Samsung’a Neden Ceza Kesildi?

Edinilen bilgilere göre Samsung’a ceza kesilmesinin nedeni 4G lisansı ile alakalı. Samsung, Galaxy S7 modelinin de dahil olduğu 20 farklı modelde bir 4G lisansı kullandı. Kullanılan bu lisans için de patent problemi ortaya çıkınca Huawei tarafından yüklü bir tazminat davası açıldı. Uzun süren dava da Samsung’un aleyhine sonuçlandı ve Samsung şirketi kısa süre içerisinde 11.6 milyon Dolar tazminat ödemeye hazırlanacak.

Huawei, iki ülkede dava açmıştı. Geçtiğimiz yılın mayıs ayında hem Amerika Birleşik Devletlerinde hem de Çin’de açılan dava, artık sonuçlandı. Samsung, kendi patentlerini ihlal ettiğini söyledi ve itirazda bulundu fakat bu itiraz ve savunmalar bir işe yaramadı.

Patent davalarının yaygınlaşmasıyla geçtiğimiz günlerde Google, PAX barışını imzalamak için bütün şirket bünyelerini davet etmişti. Bu anlaşmanın sonunda da bu tür patent davaları tamamen ortadan kaldırılacaktı. Görünüşe bakılırsa Samsung, bu barış anlaşmasına imza atmamış. Önümüzdeki günlerdeki gelişmeleri de hep beraber gözlemleyeceğiz.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir