Microsoft Word Sayfa Numarası Nasıl Eklenir? Word İlk Sayfadan Sayfa Numarası Kaldırma

Microsoft Office programları, bilgisayarımızı formattan aldığımızda bile ilk yüklediğimiz programlardır. Yıllardan beri sunum yaparken, slayt hazırlarken veya makale işlerimizi hallederken kullandığımız Office programları, gerçekten de hala günümüzde fayda sağlamaya devam ediyor. Özellikle yazı dizini oluşturmak isteyen insanlarımızı kurtarıcısı olan Microsoft Word, basit olmasına rağmen türlü özelliği içerisinde barındırıyor. Yazı dizisi hazırlayan arkadaşlarımız, kimi zaman sayfalarına sayfa numarası eklemek istiyorlar. Bizler de, sizlere Word dosyasında sayfa numarasının nasıl eklenebileceğini anlatacağız.

Microsoft Word’de Sayfa Numarası Ekleme

Microsoft Word’de yazı dizinimizi hazırlarken, sayfa numarası eklemek isteyebiliriz. Bunu yapabilmemiz için ilk olarak Word sayfasını açarak üstteki menüden Ekle seçeneğini bulmaktır. Ekle seçeneğine tıkladıktan sonra açılan menü penceresinde Sayfa Numarası seçeneğini görüp tıklıyoruz. Daha sonra sayfa numaranız sayfanın başında mı, yoksa sonunda mı olacak, onu seçerek işleme devam ediyoruz. Bu işlemden sonra da galeri alanına gelerek, numaralandırma stilinizi seçebilirsiniz.

Bütün bu işlemleri yerine getirdikten sonra, menüden çıkmamız gerekecek. Menüden çıkmak için de Üst Bilgi ve Alt Bilgiyi Kapat seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

Numaralandırmayı Başka Sayfadan Başlatmak

Word’de yazı dizininin en başından numaralandırma yapmayı, yukarıda anlatmıştık. Bu defa da, numaralandırmayı istediğimiz sayfadan nasıl yapabileceğimizi anlatacağız.

  1. Öncelikle, numaralandırmaya başlayacağımız sayfa 4 olsun. Dördüncü sayfanın başına gelerek, Mouse imlecimizi sayfanın en başına getirip bekliyoruz.
  2. İmlecimizi 4.sayfanın başına getirdikten sonra, Sayfa Düzeni > Kesmeler yollarını takip ediyoruz. Karşımıza çıkan seçeneklerden Sonraki Sayfa diyoruz ve işlemlere devam ediyoruz.
  3. Bu adımları izledikten sonra sırasıyla Ekle > Üstbilgi adımlarına geçiyoruz. Üstbilgiyi (Altbilgi de olabilir) Düzenle seçeneğine tıklıyoruz.
  4. Üstbilgiyi Düzenle seçeneğine tıkladıktan sonra karşımıza yeni bir pencere açılacaktır. Üst menüde bulunan Üstbilgi ve Altbilgi Araçları seçeneğinin hemen altındaki Tasarım sekmesi görünecektir.
  5. İşlemlerimizi buraya kadar getirdikten sonra tekrardan Ekle > Sayfa Numarası > Sayfa Numaralarını Biçimlendir adımlarını izleyin ve sonrasında da Sayfa Numarası Biçimi alanına tıklayın. Bu kısımdaki Başlangıç butonunu aktif konuma getiriyoruz ve içerisine 1 değeri giriyoruz.
  6. Son adıma geldiğimize göre işlemimizi yapabiliriz. Numaralandırma işlemini yaparken, normal numaralandırma yapar gibi Ekle > Sayfa Numarası adımlarını izliyoruz.
  7. Yukarıdaki adımları dikkatlice takip ettikten sonra, 4.sayfanızın sol üst köşesine baktığınızda artık ‘’1’’ numaralı sayfa numaranız yerleşmiş olacaktır. Bu adımlarla beraber istediğimiz sayfadan numaralandırma başlatması yapabileceğiz.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir