Maydanozun 8 Faydası

Yeşillik olarak dünya genelinde çok popüler olan maydanoz, aynı zamanda çok besleyicidir. İşte Maydanozun 8 Faydası

Maydanoz, ülkemizde özellikle salatalara katılarak tüketilen, küçük ama sağlık açısından çok önemli bir Akdeniz bitkisidir. Maydanozun sağlığa faydalı olduğu en az 2000 yıldır bilinmektedir ve faydaları çoğumuzun düşündüğünden daha fazladır.

Maydanozun 8 Faydası

Pek çok hastalığın bitkisel tedavisinde kullanılan maydanoz; aynı zamanda pek çok hastalığın bitkisel tedavisinde alternatif olarak kullanılır. Kalpten böbreğe, zayıflamadan cilt ve göz sağlığına her türlü iyi gelen maydanozun; sapı ve yaprakları çok vitaminli ve faydalıdır. İşte maydanozun bilinmyen faydaları…

1 – Kalp Sağlığınız İçin Maydanoz Tüketin

Folik asit oranı yüksek olan maydanoz; kalbe giden damarlara iyi geldiği için tüketildiğinde kalp sağlığına olumlu yönde etki eden yiyeceklerden biridir.

2 – Cilt Sağlığı

Maydanoz kalp sağlığının yanı sıra cilt sağlığına da iyi gelir. Yaşlanma karşıtı olarak tüketilen maydanoz; C vitamini oranı yüksek olduğundan tüketildiği taktirde vücuttaki kolajen üretimine de yardımcı olur.

3 – Böbrek Sağlığı

Böbreklerde sindirim sorununa da iyi gelen maydanoz; böbreklerde taş gibi sorunlara da iyi geliyor. Maydanoz hem normal tüketildiğinde hem de suyu sıkılarak tüketildiğinde bu tip problemlere de iyi gelir.

4 – Sinüzit ve Öksürük İçin Maydanoz Tüketin

Öksürükle birlikte oluşan mukusun vücuttan atılması için maydanoz tüketimi çok faydalıdır. Ayrıca sadece öksürük için değil maydanoz aynı zamanda sinüzite de iyi geliyor.

5 – Göz Sağlığı

Maydanozda bol miktarda bulunan A vitamini içeriğiyle pek çok şeye iyi gelmesinin yanı sıra göz sağlığına da iyi gelir. Maydanoz retinanın ışığa olan duyarının korunmasına yardımcı olan pigmentlerin üretilmesine etkin olarak fayda sağlamaktadır.

6 – İdrar Söktürme

Vücutta fazlalık olan ödemin atılması için etkin bir rol oynayan maydanoz; safradaki ve böbrekteki kaşların atılımı için de vücutta olumlu bir etki yaratmaktadır.

7 – Ağız Kokusuna İyi Gelir

Maydanozun içeriğinde bulunan klorofil içeriğiyle ağız kokusuna karşı çok etkilidir. Aynı zamanda maydanoz nefes tazeleyici bir özelliğe de sahiptir.

8 – Zayıflamaya Destek

Yağ hücrelerinin üremesini engelleyen maydanoz; zayıflamak isteyenlere en çok destek veren sebzelerden biridir. Maydanozun kilo verici etkisinden faydalanmak için sadece bitki halini yemek değil, aynı zamanda düzenli aralıklarla maydanoz suyu içmeniz de maydanozun zayıflatıcı etkisinden faydalanmak adına iyi bir adım olacaktır.

Bir Saatte 300 yada Daha Fazla Kalori Yakmanın 15 Yolu

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.