Android Telefonu Hızlandırmak için Yapılacak 12 Şey

Android cihazınızı ilk aldığınız zamanki kadar hızlı bulmuyorsanız yavaşlayan Android Telefonu Hızlandırmak için Yapılacak 12 Şey listemize mutlaka bakınız.

Android akıllı telefon ve tabletlerimiz her ne kadar ilk satın aldığımızda oldukça hızlı bir şekilde çalışsalar da, maalesef hem yılların etkisi hem de kullanımımızdan kaynaklanan hatalardan dolayı giderek daha yavaş bir hale geldikleri ortada.

Android Telefonu Hızlandırmak için Yapılacak 12 Şey

Akıllı telefonlarda sık yaşanan sorunlardan biri olan yavaşlama sorunu büyük sıkıntılara sebep olur. Her ne kadar çoğu kişi için önemsiz bir durum gibi dursa da yavaş çalışan bir telefon her zaman için gözden düşer. Bu yazımızda yavaşlayan Android Telefonu Hızlandırmak için Yapılacak 12 Şey i listeledik.

Android’le Birlikte Gelen Gereksiz Uygulamaları Kaldırın

Android akıllı telefon ve tabletlerle birlikte maalesef çok sayıda gereksiz sistem uygulaması geliyor ve bazı üreticiler bu işi abartarak cihazların performansını öldürüyorlar. Kullanıcıların hiç bir zaman faydalanmayacakları ancak hem pil tüketimi gerçekleştiren hem de bellek, işlemci, depolama alanı kullanan bu uygulamalar, maalesef sistemi tıkayan en büyük noktalar arasındalar. Bu uygulamalardan kurtulmak ise bazen zorlayıcı olabiliyor. Sizler için bu konuya dair aşağıdaki makaleleri hazırladık.

Android’de Gereksiz Sistem Uygulamalarını Silme

 

Kullanmadığınız Yüklü Uygulamalardan Kurtulun

Android işletim sistemi, ne kadar çok uygulama yüklüyse o kadar yavaşlayan bir yapıya sahip. Bu yavaşlıktan kurtulmanın en kolay yolu ise artık kullanmadığımız uygulamaları sistemden kaldırmak. Birkaç senedir cihazlarını kullananlar, ne kadar çok gereksiz uygulama biriktirdiklerini gördüklerinde şaşıracaklardır. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak kullanmadığınız uygulamaları kaldırmanın yolunu bulabilirsiniz.

Android’de Uygulamalar Nasıl Kaldırılır?

 

Silinmeyen Uygulamaları Bir Çırpıda Kaldırın

Bazı Android uygulamaları ise inat ederek kaldırılmalarına engel olabiliyorlar. Bazen sistem düzeyinde kurulan uygulamalardan kaynaklanan bu durumun da bir çaresi var. Eğer sisteminizi tüketen ancak kaldıramadığınız uygulamalar varsa bunları kaldırmanın yolunu aşağıdaki rehberimizde bulabilirsiniz.

Android’de Silinmeyen Uygulamaları Kaldırma Yöntemi

 

Malware Uygulamalardan Kurtulun

Android işletim sistemi, güvenlik açıklarına karşı biraz daha hassas ve bu hassaslıktan dolayı siz istemeden çeşitli uygulamaların sisteminize sızma ihtimali var. Dolayısıyla nereden geldiğini bilmediğiniz ve sisteme bulaşmış olan bu malware uygulamalardan kurtularak cihazınızın hızını oldukça arttırabilirsiniz. Bu konuda da bir rehberimiz elbette mevcut.

Android Cihazlarda Zararlı Yazılım (Malware) Temizleme Yöntemi

 

Depolama Alanınızı Temizleyin

Eğer Android işletim sisteminin depolama alanının çok fazla dolmasına sebep olursanız, bu alandaki verilerin taranma süresinin de uzamasına sebep olursunuz. Bu durum ise özellikle galeri, müzik oynatıcılar gibi uygulamalarda daha uzun tepki sürelerinin gerçekleşmesine sebep olur. Bu sorunun üstesinden gelmek için Android disk temizleme yöntemlerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Android Disk Temizleme Nasıl Yapılır?

 

Sosyal Medya Uygulamaları Performansı Öldürüyor

Android işletim sisteminde yüklü olan sosyal medya uygulamaları, devamlı olarak gelen güncellemeleri taradıkları için ciddi bir pil ve performans yükü oluşturabiliyorlar. Ancak bu uygulamalardan bazılarının gerçekten bütün sistem kaynaklarını sömürdüklerini söyleyebilirim. Tabii ki telefonunuzda ne kadar az sosyal medya uygulaması bulundurursanız o kadar verim alacağınız da ortada. Bu konuya değindiğimiz makalemiz hemen aşağıda.

Telefonlarımızın Bataryasını Bitiren, Performansını Öldüren Sosyal Medya Uygulamaları

 

Hızlandırma Uygulamalarından Faydalanın

Android akıllı telefon ve tabletleri hızlandırmak için kullanabileceğiniz çok sayıda temizlik uygulaması mevcut. Eğer ufak detaylarla birebir uğraşmadan hızlı çözümler arıyorsanız bu uygulamalardan faydalanmanız gerekiyor. Ancak alıınacak sonuçların özenli bir temizlik işlemi kadar iyi olmayacağını da belirtelim. CCleaner uygulaması bu iş için biçilmiş kaftan.

Farklı Launcher Uygulamalarını Deneyin

Pek çok mobil cihaz üreticisi, ürettiği cihazlara kendi hazırladığı Android launcher uygulamasını eklemeyi tercih eder ancak bu durum saf Android’in performansının da ortadan kalkmasına sebep olur. Eğer üretici yazılımının cihazınızı büyük oranda yavaşlattığını hissediyorsanız, sizin için hazırlanmış farklı launcher uygulamaları da var. Üçüncü parti bu launcherların genellikle üretici launcherlarından daha iyi performans gösterdiğini de ekleyelim.

Android İçin En İyi Launcher Uygulamaları

 

Genel Geçer Hızlandırma Tavsiyeleri

Sizin için geçmişte hazırladığımız  yöntem sayesinde ufak tefek iyileştirmelerden faydalanabilir, böylece daha akıcı ve hızlı bir Android deneyimi elde edebilirsiniz. Bu rehberimize ulaşmak için tek yapmanız gereken aşağıdaki bağlantıyı kullanmak.

Android Cihazınızı Hızlandırmanın   Yolları

 

Custom ROM’lardan Faydalanın

Custom ROM dediğimiz şey, aslında Android’in üçüncü parti kişiler tarafından hazırlanmış hali denilebilir. Ancak launcher değiştirmekten en büyük farkı, işletim sisteminin bütününü başka bir işletim sistemiyle değiştirmek oluyor. Yine Android kullanmaya devam ediyorsunuz ancak bu Android’in genel mantığı üreticinizin hazırladığı Android’den çok daha farklı olabiliyor. Genellikle de daha hızlı olduğunu belirtelim.

Android için En İyi 5 Custom ROM

 

Parmak Hareketlerini Kullanın

Android cihazlardaki yavaşlıklar illa ki sistem yavaşlıkları olmak zorunda değil. Bazen kullanıcıların pek çok işlevi uzun yoldan yaptıklarını görebiliyoruz. Halbuki uzun uzun menülerde dolaşmak, orda burda butonlara tıklamak gibi işleri yavaşlatıcı yöntemler yerine parmak hareketlerinizle tüm işlerinizi halledebilirsiniz. Android’deki genel geçer parmak hareketlerine sizin için değindik.

Android’de En İşe Yarar Parmak Hareketleri

 

Son Çare: Fabrika Ayarlarına Döndürme

Android Telefonu Hızlandırmak için son çaremiz Android cihazınızın üreticisi tarafından size sunulan en geniş kapsamlı özellik ise tabii ki fabrika ayarlarına döndürme. Bu işlem sonucunda cihazınızda bulunan tüm veriler ortadan kalkıyor. Tüm uygulama ve hesaplar siliniyor, tabiri caizse cihazınız yeniden doğmuş gibi oluyor. Eğer hiç bir performans arttırma yöntemi sizi kesmediyse fabrika ayarlarına döndürmek işinizi görecektir.

Android Telefon veya Tableti Fabrika Ayarlarına Döndürme

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.