Macbook Pil Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?

Macbook’umuzun pil kalibrasyonunu yaparak, pil ömrünün uzun süre ilk aldığımız gün gibi kalmasını sağlayabiliriz. Macbook Pil Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?

Pil kalibrasyonunu düzenli olarak yaptığımızda 1000 şarj döngüsüne kadar olan süre içerisinde pil ömrünü %80 seviyelerine kadar korumak mümkün.

Apple’ın bize tavsiyesi Macbook’umuz için pil kalibrasyonunu ayda 1 kez yapmamız. Kullandığınız cihazın şu ana kadar kaç döngüye girdiğini görmek istiyorsanız, herhangi bir ek program kullanmadan bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yapmanız gereken adımlar oldukça basit, öncelikle “” tıklayarak burada açılan tercihlerden “Bu Mac Hakkında” yazan yerene tıklıyoruz ve karşımıza çıkan sekmede “Sistem Raporu” nu çalıştırarak “Güç” hakkında bilgi alıyoruz.

Yukarda gördüğünüz gibi kalan şarj kapasitesini, full şarj kapasitesini , bataryanın kaç kez döngüye girdiğini ve pilin durumunu görebiliyorsunuz.

Dizayn kapasitesini ve Macbookunuza bağladığınız iOS cihazlarınızın da durumunu görmek istiyorsanız çok sevdiğim bir uygulamayı tavsiye ederim. CoconutBattery uygulaması ile bu bilgilere ulaşmanız mümkün. Uygulamayı çalıştırdığınız da aşağıda ki gibi bir pencere açılıyor.

 

Gördüğünüz  gibi Macbook’unuzun model numarasını, üretim tarihini, mevcut şarj durumunu, döngü sayısını ve dizayn kapasitesini görmeniz mümkün.

Diğer seçeneklerde ise geçmişe göz atabiliyorsunuz ve yukarıda belirttiğim gibi bağlı bulunan iOS  cihazlarıda inceleyebilirsiniz. Ayrıca Macbook ve batarya hakkında daha fazla bilgiye de ulaşmak mümkün.

Peki şimdi gelelim “Macbook Pil Kalibrasyonu Nasıl Yapılır” kısmına. Aşağıda ki adımları izleyerek pilinizi kolayca kalibre edebilirsiniz.

  1.  Macbook’umuzun pilini %100 tam kapasite şarj olana kadar dolduruyoruz. Magsafe üzerinde yer alan ışık yeşile döndüğünde 2-3 saat kadar daha bu şekilde kalmasını sağlıyoruz.
  2. Macbook’umuzu şarjdan çıkarıyoruz ve pili tamamen bitene kadar kullanıyoruz.
  3. Uyku moduna geçen cihazımızı bir iki saat kadar o şekilde bırakıyoruz.
  4. Son adım olarak cihazımızı tekrar şarj etmeye başlıyoruz ve batarya tamamen dolana kadar bekliyoruz. Magsafe üzerinde yer alan ışık yeşil renge döndüğünde kalibrasyon işlemini tamamlamış oluyoruz.

Macbook’umuzun pilini sonsuza kadar en iyi seviyede kullanmak mümkün değil ancak Macbook Pil Kalibrasyonu na ve bahsettiğimiz hususlara dikkat etmeniz durumunda pilinizi uzun süre boyunca performanslı bir şekilde kullanmanız mümkün.

Android Telefon veya Tablette Pil Kalibrasyonu Nasıl Yapılır ?

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir