Laptop Bataryasız Kullanmak Zararlı mıdır?

Laptop bataryasız kullanmak zararlı mıdır

Kullandığınız Laptop/Notebook bilgisayarın bataryası (pili) olmadan kullanabilirsiniz. Yani Laptop/Notebook Bilgisayar bataryasız çalışır. Siz hatta bilgisayar çalışırken laptopun bataryasını çıkarabilirsiniz. Bilgisayar aynen çalışmaya devam eder. Yani kapanmaz.

Buradan mantıkla şöyle diyebiliriz. Bilgisayar her durumda doğrudan elektrik bağlı ise doğrudan elektrik enerjisine bağlı çalışır. Ancak elektrik enerjisi bağlı değilken haliyle bataryadan beslenecektir. Bu standart olan yoldur.

Ancak siz “ben bataryamı daha uzun süre kullanmak adına” çıkarayım derseniz bilgisayarınızın yüksek voltajdan dolayı anakart veya diğer donanımsal birimlerden birinin yanmasına/zarar görmesine neden olabilirsiniz. İkincisi bataryayı çıkarmanız bataryanıza hiçbir fayda sağlamayacağı gibi uzun süre kullanmadığınızda bataryanız şarj boşalması yaşanacağından kullanılamaz durumada gelebilir.

Sonuç olarak bilgisayarınızın sağlığı için batarya kullanmanız zorunludur. Dediğim gibi bataryasız kullanabilirsiniz ancak ani voltaj yükselmesi veya düşmesi bilgisayarınıza zarar verecektir. Bataryanın bir kullanım ömrü var. İsterseniz hiç kullanmayın belirli bir süre sonra zaten bitecektir.

En sağlıklı kullanma şekli %10-15 iken bilgisayarı şarja takmak ve %100 iken şarjdan çıkarmak.

Kaynak: Mazot Kaçakçısı

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. Otopay dedi ki:

    Ben bataryasız kullanıyorum ama bunun bir sorun teşkil edermi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.