Kışın Hastalanmamak için Yenmesi Gereken 10 Yiyecek !

Kışın hasta olmamak için ne yapmalıyız , grip olmamak ve de bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için ne yapmalıyız. İşte Kışın Hastalanmamak için Yenmesi Gereken 10 Yiyecek !

Kışın mevsiminde soğuk havaya yoğun stres, uykusuzluk ve dengesiz beslenme de eklenince bağışıklık sistemi iyice zayıflıyor ve hastalıklara davetiye çıkarıyor. Kışı sağlıklı geçirmek ve hasta olmamak için bağışıklık sistemini desteklemek şart!

Kışın Hastalanmamak için Yenmesi Gereken 10 Yiyecek !

Sağlıklı beslendiğinizi anlamanın en akılda kalan ve uygulaması kolay yolu, 4 yapraklı yoncayı aklınıza getirmek olacak. Bunlar; et grubu (et, tavuk, balık, peynir, yumurta), süt grubu (yoğurt, ayran, süt), sebze – meyve grubu ve ekmek (emer pirinç, bulgur, kepekli makarna, kuru baklagiller).

Eğer tabağınızda bu 4 besin grubu varsa ve porsiyon kontrolü iyi yapılmışsa siz sağlıklı besleniyorsunuz demektir.

Kış aylarında ilaç kullanmak çözüm değil. Önemli olan hastalığa yakalanmadan ve ilaç kullanmaya gerek kalmadan bağışıklık sistemini güçlendirip hastalık riskini en aza indirmektir.Bunun içinde en doğal ve en basit yol doğru bir şekilde beslenmektir. İşte Kışın Hastalanmamak için Yenmesi Gereken 10 Yiyecek !

10 – DOMATES

Domates her ne kadar yaz mevsimi sebzesi ise de kışın sıcacık bir domates çorbasına kim hayır diyebilir. Bu nedenle önerimiz yazın hazırladığınız ve derin dondurucuya attığınız domatesleri kışın kullanmanız.

Kışın Hastalanmamak için Yenmesi Gereken 10 Yiyecek !

Domates kalp hastalıkları riskini azaltır.

9 – ELMA

Antioksidan gücü vardır. C vitamini ve kalsiyum açısından zengindir.

Kışın Hastalanmamak için Yenmesi Gereken 10 Yiyecek !

Bir dahaki sefere elma yerken süper sağlıklı bir besin yediğinizi unutmayın ve keyfini çıkarın.

8 – BALKABAĞI

Balkabağı olmadan sağlıklı kış besinleri listesi olamaz. Her çeşit vitamin açısından zengin olmasının yanısıra özellikle A vitamini deposudur.

Balkabağı çok sağlıklıdır ve kış ayları boyunca sizi soğuktan koruyacak her çeşit minerali barındırır.

7 – NAR

Çarşıdan aldınız bir tane eve geldiniz bin tane.

Çiçeğinden kabuğuna kadar sayısız faydası olan narın bilinen en önemli özelliği kansere karşı olan koruyuculuğu. Damar plaklarını önleyici, tansiyonu dengeleyici, cildi güzelleştirici özelliğiyle nar mevsimin en güzel meyvesi olmayı hak ediyor.

Kışın Hastalanmamak için Yenmesi Gereken 10 Yiyecek !

Nar tüketen kişiler vücutlarının ihtiyacı olan tüm vitaminleri nardan aldıkları için bağışıklık sistemleri güçlenir, daha sağlıklı insanlar olurlar.

Mev­si­min­de dü­zen­li ola­rak tü­ke­ti­len bir çay bar­da­ğı ka­dar nar su­yu ya da bir ka­se ka­dar nar ta­ne­si, ya­ban mer­si­ni ile eş­de­ğer, por­ta­kal, ye­şil çay ve ha­vuç­tan ol­duk­ça yük­sek oran­lar­da an­ti­ok­si­dant (kan­ser kar­şı­tı) mad­de içer­mek­te­dir. Uzun la­fın kı­sa­sı nar, mev­si­min­de dü­zen­li ola­rak ve de ka­ra­rın­da mut­la­ka tü­ke­til­me­si ge­re­ken ol­duk­ça önem­li bir mey­ve.

6 – HAVUÇ

Bu tür köklü sebzelerle bu kış çok güzel çorbalar yapabilirsiniz. Havuç tatlı bir besindir ve son derece sağlıklıdır.

Kışın Hastalanmamak için Yenmesi Gereken 10 Yiyecek !

Ayrıca liflidir. Kışın etrafınızdaki herkes hastayken sizin sağlıklı kalmanızı sağlayacak yegane besindir.

5 – ŞALGAM

C vitaminiyle dolu köklü bir bitkidir. Sadece kışın değil her mevsim yemeniz gereken bir besindir.

Kışın Hastalanmamak için Yenmesi Gereken 10 Yiyecek !

Her çeşit kanser riskini azaltır ve son derece lezzetlidir.

4 – KESTANE

İçeriğinde bulunan B grubu vitaminleri (b 12 hariç) sinir ve sindirim sitemini korurken yüksek lif içeriği tokluk hissini oldukça arttırıyor.

Kışın Hastalanmamak için Yenmesi Gereken 10 Yiyecek !

3 – LİMON

Bir limonda günlük almanız gereken C vitamini miktarının yüzde 100’ünden fazlası var. Ayrıca limon iyi kolesterolü yükseltiyor ve kemikleri güçlendiriyor.

Kışın Hastalanmamak için Yenmesi Gereken 10 Yiyecek !

İçindeki flavanoidlerin kanser hücrelerinin büyümesini engelliyor ve vücutta iltihap oluşmasını önlüyor.

2 – BALIK

Hem protein hem de iyi bir selenyum ve çinko kaynağı. Selenyum özellikle hücre yaşlanmasını önlüyor ve kalp sağlığını koruyor.

Kışın Hastalanmamak için Yenmesi Gereken 10 Yiyecek !

Hastalık yapan bileşiklerin vücuttan atılmasına katkıda bulunan omega 3; en çok somon, uskumru ile ton balığında bulunuyor. Haftada 2-3 defa balık tüketmeyi ihmal etmeyin.

1 – BADEM-CEVİZ

Badem ile ceviz antioksidan özelliğe sahip olan E vitamini içeriyorlar. Bu özellikleri sayesinde de bağışıklığın korunmasında önemli bir rol üstleniyorlar.

Tok tutma özelliği olan ceviz ve badem gibi yağlı tohumlar diyetlerde de sıkça kullanılıyor. Her gün 2 bütün ceviz veya 10 adet çiğ badem yemenizde fayda var.

Gribe Yakalanmamak için Alabileceğiniz Önlemler

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.