Kablosuz Wi-Fi Ağlar Hakkında Yanlış Bildiğiniz 10 Şey

Kablosuz Wi-Fi Ağlar Hakkında Yanlış Bildiğiniz 10 Şey başlıklı bu yazı Tamam.org içerik Tamam.org sitesinde yeralmaktadır.

Kablosuz internet çağımızın en büyük nimetlerinden biri ve günlük hayatımızı inanılmaz derecede kolaylaştırabilmekte. Evimizde veya iş yerimizde kablosuz internet kullanabilmek için farklı marka ve modellerde kablosuz internet dağıtıcıları (router ya da kablosuz modem) kullanarak kendi kablosuz ağlarımızı oluşturuyoruz ya da halka açık Wi-Fi ağlarına katılarak kablosuz internetten faydalanabiliyoruz. Bu kadar yaygın olarak kullanılan kablosuz ağlarla ilgili çeşitli efsanelerin ve içi boş olan iddiaların türetilmesi de gayet doğal bir durum. Kablosuz Wi-Fi Ağlar Hakkında Yanlış Bildiğiniz 10 Şeyi sizler için derledik

Kablosuz Wi-Fi Ağlar Hakkında Yanlış Bildiğiniz 10 Şey

Daha Çok Anten Daha Hızlı İnternet Demektir

Kablosuz Ağlar Hakkında Yanılgıya Düştüğümüz 10 Şey

Teknoloji mağazalarında gördüğünüz şatafatlı tasarımlara sahip kablosuz dağıtıcıların ve modemlerin üzerlerindeki antenler insanda ister istemez bu cihazların süper hızlı internet deneyimi yaşatacağı izlenimi bırakıyor.

Bir dağıtıcının çok antene sahip olması sadece belli durumlarda kablosuz ağınızdan maksimum verim almanızı sağlayacaktır. Kablosuz dağıtıcınızdan paylaşacağınız internet bağlantısı ancak internet servis sağlayacağınızın vereceği hız limiti dahilinde kalacaktır. Yani mevcut kablosuz internet bağlantınızın hızı servis sağlayaıcınızın verdiği limitlere yakınsa büyük bir artış beklemek anlamsız olacaktır.

Eğer kablosuz ağınızı kurduğunuz ev veya iş yerinde dağıtıcınız çevresel şartlardan (duvar sayısı, sinyal etkileyici faktörler, çevredeki kablosuz ağ sayısı vs.) etkilenmiyorsa ya da çok az etkileniyorsa yüksek anten sayısına sahip kablosuz dağıtıcınızın hemen hemen hiç bir büyüsü olmayacaktır.

Bazı kablosuz dağıtıcılarda dışarıdan görünen bir anten olmaması da sizi yanıltabilecek bir başka faktör. Çoğu kablosuz dağıtıcı tıpkı cep telefonlarında olduğu gibi dahili antenler kullanmaktalar ve sinyal iletimi konusunda da oldukça başarılılar. Eğer kaliteli bir modem veya dağıtıcı kullanıyorsanız anten sayısı konusunda pek de endişelenmenize gerek kalmıyor. Antenlerin sayısından çok antenllerin kalitesi ve işlevine dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Yüksek anten sayısına sahip dağıtıcı veya modemlerin elbet ki işinize yaramayacağını söyleyemeyiz; fakat sadece dağıtıcıyı konumlandıracağınız yerin elverişsiz şartlara sahip olması durumda böyle bir durum söz konusu olabilir. Dağıtıcılara çok anten eklenilmesinin sebebi kablosuz sinyallerinizin bu sinyalleri etkileyen faktörleri daha kolay aşmasını sağlamak. Eğer ortada bu ür faktörler yoksa bu antenlerin size sunabileceği herhangi bir avantaj da kalmıyor. Ama çok duvar sayısına sahip, etrafta çok kablosuz sinyalin olduğu yerde dağıtıcınızı kullanmayı düşünüyorsanız bu antenlerin faydasını görebilirsiniz.

Kablosuz Wi-Fi Ağlar Hakkında Yanlış Bildiğiniz 10 Şey başlıklı bu yazı Tamam.org içerik Tamam.org sitesinde yeralmaktadır.

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir