Google Earth Yer İşaretleri Nasıl Senkronize Edilir?

Google Earth Yer İşaretleri Nasıl Senkronize Edilir

Google Earth’ü Google hesabınızla kullansanız dahi herhangi bir bilgisayarda kaydettiğiniz yer işaretlerini bir başka bilgisayarda, aynı hesapta göremiyorsunuz. Google Earth’ü birden fazla bilgisayarda kullanan kullanıcılar için oldukça sıkıntılı olan bu sorunu çözmek için Google’ın herhangi bir planı yok gibi görünüyor. Neyse ki birkaç ufak adımla bu sorunu aşmak mümkün.

Google Earth üzerinde bir mekanı Yerlerim yer işaretine eklemek için iki farklı yöntem mevcut. Bunlardan ilki için kaydetmek istediğiniz noktayı seçin ve araç çubuğunda bulunan sarı toplu iğne simgesine tıklayın. İşaretlediğiniz noktanın koordinatları belirecektir. Noktaya bir isim verip onaylayarak istediğiniz yeri yer işaretlerine ekleyebilirsiniz.

yeni-yer-işareti-640x323

Yer işareti eklemenin bir diğer yolu ise, pencerenin sol tarafında bulunan ufak butona tıklamak. Böylelikle arama yaptığınız mekan doğrudan yer işareti olarak Yerlerim sekmesine ekleniyor.

yer-işareti-640x448

İstediğiniz yerleri kaydettikten sonra Yerlerim sekmesine sağ tıklayın ve Yeri Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın.

yeri-farklı-kaydet-640x275

Kayıt ekranında kayıt türü olarak .kml formatını seçin ve yer işaretlerini dilediğiniz yere kaydedin.

kml-formatı-640x399

Bu aşamadan sonra Yerlerim.kml dosyasını sürekli ulaşabileceğiniz Google Drive, OneDrive gibi bulut depolama servislerine yükleyin. Yer işaretlerine bir başka bilgisayardan ulaşmanız gerektiğinde .kml dosyasını indirin ve çift tıklayıp çalıştırın. Google Earth otomatik olarak kayıtlı yer imlerini senkronize edecektir.

Kaynak: Technopat

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.