iTunes’ta Otomatik Eşzamanlamayı Kapatma

Eşzamanlama özelliği ile iPhone üzerindeki verileri (Telefon Rehberi, Resimler, Videolar vb) bilgisayara aktarmak ve bilgisayardaki verileri de iPhone’a aktarmak mümkün. Bu özelliği kullanarak hem verilerinizin güncel bir yedeğini oluşturabilir hem de bu verilere sürekli olarak erişebilirsiniz. Bu yazımızda iTunes’ta Otomatik Eşzamanlamayı Kapatma nasıl yapılır anlatacağız.

Birden fazla iOS cihazı olan ve eşzamanlama için aynı iTunes’u kullanan kullanıcıların istemediği durumlardan bir tanesi de bir cihaz için indirdikleri uygulamanın otomatik olarak diğer cihaza da eşzamanlaması. Örneğin hem iPhone’u hem de iPad’i olan bir kullanıcı, iPhone’u için indirdiği bir uygulamanın iPad’e yüklenmesini istemeyebilir.

Eğer siz de bu durumdan memnun değilseniz şimdi aşağıda yer vereceğimiz adımları takip ederek iTunes’un otomatik eşitleme özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

iTunes’ta Otomatik Eşzamanlamayı Kapatma

iTunes’un gerçekten kullanışlı olduğu bir alan varsa o da cihazınızı PC’ye taktığınızda şarj olmasını sağlamak. Dosya göndermek gibi basit işlemler Android kadar pratik olsaydı iTunes’u kullanmaya gerek bile kalmazdı.

iTunes Kullanarak iPhone, iPad veya iPod touch Nasıl Yedeklenir?

Belli bir cihazın iTunes’la eşitlenmesini durdurmak

Eğer yalnızca belirli bir iPhone ya da iPad’in iTunes’la eşitlenmesini durdurmak istiyorsanız cihazı USB kablosuyla PC’nize bağlayın ve açılan iTunes ekranından aşağıda göründüğü gibi üstteki telefon simgesini seçin.

iTunes Eşitlemesi Nasıl Kapatılır1

Sol penceredeki Özet sekmesi seçiliyken aşağı kaydırarak Seçenekler bölümünde bulunan Bu iPhone bağlandığında otomatik olarak eşzamanla seçeneğinin işaretini kaldırarak değişikliği onaylayın.

iTunes Eşitlemesi Nasıl Kapatılır2

Hepsu bu. Artık cihazı bilgisayarınıza bağladığınızda iTunes daha fazla otomatik eşzamanlama yapmaya çalışmayacak. Yine dilediğinizde manuel olarak eşzamanlama yapabileceğinizi de unutmayın.

Tüm cihazların iTunes’la eşitlemesini durdurmak

Eğer birden çok iOS cihazı kullanıyorsanız tek seferde her birinin Tunes’la otomatik eşitlenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Bunu yapmak içinse herhangi bir cihazı PC’ye bağlamanız gerekmiyor. Yalnızca iTunes ekranına gelerek sol üstten menü butonuna tıklayın ve listeden Tercihler‘i seçin.

iTunes Eşitlemesi Nasıl Kapatılır3

Tercihler ekranındayken Aygıtlar sekmesine tıklayın. Pencerenin altında bulunan iPod’ların, iPhone’ların ve iPad’lerin otomatik olarak eşzamanlanmasını engelle seçeneğinin yanında bulunan işareti kaldırdıktan sonra ekranı onaylayın.

iTunes Eşitlemesi Nasıl Kapatılır4

Bundan sonra artık hiçbir cihaz iTunes’la otomatik olarak eşzamanlanmaya çalışılmayacak. Böylelikle çalışmalarınızın tam ortasında fırlayan iTunes ekranından dikkatiniz dağılmayacak ve iTunes eşzamanlama ile sistem kaynaklarınızı gereksiz yere meşgul etmeyecek.

Sık Karşılaşılan iTunes Hata Kodları ve Çözümleri

iTunes’ta Otomatik Eşzamanlamayı Kapatma yazısı ilk önce Teknoloji Dolabı üzerinde ortaya çıktı.

Mehmet Kalaycı

22 yaşındayım. Selçuk Üniversitesi'nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık okuyorum. 2006 yılından bugüne internet reklamcılığı içindeyim. Güncel konuları kendi yorumum ile sizlere aktararak bilgilenmenizi amaçlayan biriyim.

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.