iPhone X Sadece Türkiye’de mi Pahalı?

Apple’ nin yeni üretimi olan iPhone X modelinin çıkışı ile beraber İphone X ayrıntısıyla ve tasarımının yanında fiyatı da herkesi şaşırttı. ABD üzerindeki başlangıç fiyatı 999 dolar olarak açıklanan model birçok ülkede ithal teknoloji ürünlerine yapılan vergiler ve ek ücretler ile beraber oldukça yüksek seviye rakamlarına erişebiliyor. iPhone X’ in en pahalı satılacağı ülke 79.990 ruble (1390 dolar) fiyatıyla Rusya oldu.

Tabi iPhone X fiyatı 1300 dolardan fazla olduğu ülke sadece Rusya ile kalmıyor. Birçok Avrupa ülkesinde Meksika ve İngiltere gibi bölgelerde de fiyat  politikasının benzer olduğunu söyleyebiliriz. Apple’ nin açıkladığı fiyatların uygun gözükmesinin sebebi ise ABD üzerinde fiyata vergiler dâhil olmadığı için 999 dolar ile sınırlı kalıyor. iPhone X 64 GB’ ı ülkelere göre değişiklik göstererek 1089 dolar olarak fiyat bulmuştur.

Diğer yerlere baktığımızda ise İngiltere’de satış vergisi yüzde 20 oranındadır. Bu yüzden dolayı iPhone X vergilerle 1127 dolara kadar ulaşacaktır. Ayrıca doların yükselmesi de diğer ülkelerdeki rakama etki ederken ülkemizde yükselen dolar ile beraber iPhone’ lerde 400 TL’ yi aşan zamlar dahi geçtiğimiz dönemlerde görmüştük.

 

Sevebilirsin...

1 Yanıt

  1. mersin taksi dedi ki:

    Bizim burada vergiler kar marjı derken baya bir artıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.