iOS 10’da Yeni Ara Butonu Nasıl Kullanılır ?

iOS 10’da Yeni Ara Butonu kullanıcılara kelime tanımlarının yanı sıra  Apple Müzik, App Store, Vikipedi ve web siteleri üzerinden çok daha zengin bilgiler vermeye başladı. Peki iOS 10’da Yeni Ara Butonu Nasıl Kullanılır ?

iOS 10’da Yeni Ara Butonu Nasıl Kullanılır ?

İOS 10 işletim sisteminde Ara butonuna artık neredeyse her yerden erişim sağlanabiliyor. İster Safari tarayıcısı üzerinden açılmış bir web sayfası isterse e-posta uygulamasında bulunan bir yazı olsun, sistem otomatik olarak kullanıcılara Ara butonunu kolayca erişimini sağlıyor. iOS 10 işletim sistemin de Ara butonu kullanıldığınız zaman karşınıza aşağıda görselde görüldüğü gibi tanım ekranı çıkıyor. Bu ekran üzerinden alınan sonuç istek doğrultusunda Web’ de Ara seçimi yapılarak Google üzerinden de aratılabiliyor. Fakat bundan daha fazlası var.

iOS 10'da Yeni Ara Butonu Nasıl Kullanılır ?

Aradığımız kelime direk olarak iOS’ işletim sisteminin kendi sözlüğünde bulunuyorsa, bu tanım kullanıcılara en yukarıda gösteriliyor. Bu seçeneğin altında ise iTunes mağazası üzerinden yada Vikipedi üzerinden sonuçlar gösteriliyor. Bulunan sonuçlar kullanıcı için tatmin edici değilse kelime bir tek dokunuş sayesinde Google üzerinde aratılabiliyor. Örnek olarak, izlemiş yada izleyeceğiniz bir film adını seçtiniz bu filmin almış olduğu ortalama puan ve seçtiğiniz film eğer gösterimde ise çevrenizde bulunan sinemalarda hangi seanslarda oynatılacağına kadar tüm detayları bulmanıza olanak sağlıyor. Fakat bizim incelemelerimiz bu fonksiyonun Türkiye üzerinde tam anlamıyla entegre edilemediği izlenimine kapıldığımızın da altını çizelim. Umarız kısa sürede bu durum değişir.

iOS 10'da Yeni Ara Butonu Nasıl Kullanılır ?

Örnek olarak, yukarıda bulunan görselde Star Trek kelimesinin seçilmesi ve Ara butonunun kullanılması sonucunda filmin, cihazın bulunduğu konumu direk olarak baz alınarak, en yakında ve hangi sinemalarda olduğu ve saat kaçta seanslar olacağı gösteriliyor.

Kısaca anlatmak gerekirse  iOS 10 işltim sisteminde bulunan eski versiyonlarda bulunan Tanımla özelliğinin yerini alarak karşımıza çıkan Ara gerçek anlamda kullanıcılara zengin sonuçlar veriyor. Yakın zaman da ülkemizde doğru olarak entegre edildiğinde Apple cihazlarda en fazla kullanılan özellikler arasında olacağından emin olabilirsiniz.

Merhabalar,

Tamam.org
Tamam.org

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.