Google Play Store’ den Güvenlik Nedeniyle 300 Uygulama Silindi!

Android’ i daha da güvenli bir platforma çevirmek isteyen Google, güvenlik sebebiyle yaklaşık 300 Android uygulamasını Google Play Store’ dan dan kesin olarak sildi. Tehlikeli görülmüş olan bu uygulamaların DDoS saldırıları için kullanıldıkları tespit edilmiş durumdadır.

Rastgele indirdiğiniz bir video oynatıcı ve ya bir depolama yöneticisi Android telefondan kayboldu diye telaş yapmayın. Dünyanın en önemli içerik dağıtım ağı Akamai, müşterilerinden birine yapılan saldırı sonrasında konuyu araştırmaya başladı. Çözüm için rakip şirketlerin güvenlik araştırmacıları ile bir arada toplanan Akamai, Android cihazlarda zararsız gibi gösterilerek yüklenmiş olan dosya yöneticileri, zil sesleri ve video oynatıcılar gibi birçok uygulamalara gizlenen yüzlerce WireX botneti keşfetti.

DDoS saldırılarında kullanılmış olan bu Android uygulamaları, saldırı yapılan sistemlerin kaynak ve bant genişliğini istila ederek devre dışı bırakıyorlar. Google Play Store, bu durumdan etkilenen cihazlardaki söz konusu uygulamaları kaldırma sürecinde olduklarını duyurdu. Sürecin ne kadar uzayacağı maalesef belli olmamakla birlikte, yapılan araştırma 100′ den fazla ülkede 70 bin cihazın ele geçirildiği yönündedir.

 

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir