Klasörler Nasıl Gizlenir, Nasıl Korunur?

Klasörler nasıl gizlenir nasıl korunur

Veri güvenliğine yönelik endişeler, tüm PC kullanıcılarını yakından ilgilendiriyor.Kötü niyetli kişilerden ve zararlılardan korunmak için bazı güvenlik kurallarına uymamız gerekiyor. (Bakınız: Kişisel Güvenliğinizi Sağlamanız için İpuçları)

Verilerinizi korumak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden bir tanesi ise onları kilitlemek veya şifrelemek.Verilerinizin hassasiyetine göre farklı koruma seviyelerini tercih edebilirsiniz. Örneğin temel bir koruma için klasörü kilitleyebilir, gerçekten gizli tutmak istediğiniz verileri ise şifreleyebilirsiniz. (Bakınız: En İyi Şifre Yönetim Programları)

Klasör kilitleme

Bu yöntemin en güvenlisi olduğunu söyleyemeyiz, ancak klasörlerinizi göz önünden kaldırmanıza yardımcı olacak. Yeni bir metin belgesi oluşturun ve içerisine şunları yapıştırın:

cls

@ECHO OFF

title Folder Locker

if EXIST "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" goto UNLOCK

if NOT EXIST Locker goto MDLOCKER

:CONFIRM

echo Are you sure u want to Lock the folder(Y/N)

set/p "cho=>"

if %cho%==Y goto LOCK

if %cho%==y goto LOCK

if %cho%==n goto END

if %cho%==N goto END

echo Invalid choice.

goto CONFIRM

:LOCK

ren Locker "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"

attrib +h +s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"

echo Folder locked

goto End

:UNLOCK

echo Enter password to Unlock folder

set/p "pass=>"

if NOT %pass%==your_password goto FAIL

attrib -h -s "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}"

ren "Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}" Locker

echo Folder Unlocked successfully

goto End

:FAIL

echo Invalid password

goto end

:MDLOCKER

md Locker

echo Locker created successfully

goto End

:End

your_password yazan bölümü kendi anahtar sözcüğünüzle veya cümlenizle değiştirin ve ardından Dosya > Farklı kaydet yolunu izleyin. Şimdi tür kısmından Tüm Dosyalar‘ı seçin ve dosyayı Kilitle.bat adıyla kaydedin (.bat kısmı önemli).

Kilitli klasörü oluşturmak için .bat dosyasına çift dokunun.

Bu klasöre korumak istediğiniz dosyaları yerleştirebilirsiniz. Bat dosyasını tekrar açıp Y cevabını verdiğinizde klasörü kilitlemiş olacaksınız. Kilidi açmak istediğinizde .bat dosyasını açın ve parolanızı yazın.

Windows’un şifreleme işlevini kullanın

Klasörler nasıl gizlenir nasıl korunur-2

Windows klasörleri parolayla korumaya yönelik bir işlev sunmasa da Profesyonel sürüm, dosyaları kullanıcı hesabınız için şifrelemenize izin veriyor. Bunu yaptığınızda dosyalara sadece kendi kullanıcı hesabınızdan ulaşabiliyorsunuz.

Başlamak için bir klasörün Özellikler sayfasını açın ve önce Gelişmiş’e tıklayın, ardından “Verileri korumak için dosyaları şifrele” kutucuğunu işaretleyerek Tamam’a tıklayın. Özellikler penceresini kapattığınızda alt klasörleri korumak isteyip istemediğiniz size sorulacak. İşlem tamamlandığında klasöre sadece siz ulaşabileceksiniz.

Windows’u yeniden yüklediğinizde dosyalarınıza erişiminizin kaybolmaması için, şifreleme sertifikasını yedeklemeyi unutmayın. (Bakınız: Windows 10’da Resimli Parola Nasıl Kullanılır?)

Üçüncü parti seçenekler

Sisteminize yeni programlar yüklemenize izin verilmiyorsa, şimdiye kadar bahsettiğimiz seçenekler işinize yarayabilir. Ancak yeni programlar yükleyebiliyorsanız, bu işe özel yazılımları kullanmak işinizi hızlandıracak. (Bakınız: En İyi Şifre Yönetim Programları)

 

Kaynak: Chip

Sevebilirsin...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.